Kupno mieszkania w Warszawie – o czym musisz pamiętać?

Planujesz zakup mieszkania w Warszawie? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać w związku z taką inwestycją. Rynek nieruchomości w stolicy to tysiące ofert w rozmaitych dzielnicach. Do wyboru masz mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego oraz różne formy finansowania. Sprawdź, o czym musisz pamiętać poszukując dla siebie idealnego lokum.

Kupno mieszkania w Warszawie – o czym musisz pamiętać? 1

Sprawdź ceny oraz infrastrukturę w poszczególnych dzielnicach

Ceny mieszkań w stolicy są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od kilku tysięcy za metr kwadratowy, a mogą kończyć na kilkudziesięciu. Najwyższe oferty sprzedaży znajdziesz w śródmieściu oraz na Żoliborzu. Taniej będzie na Mokotowie, Pradze-Północ, Bielanach, Woli i Ursusie. Najniższe ceny są w Rembertowie, Wesołej, na Białołęce i Wawrze, które znajdują się w dalszej odległości od centrum.

Cena mieszkania jest bardzo istotna, ale nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty. Trzeba również wziąć pod uwagę infrastrukturę w okolicy, ilość zieleni czy połączenie z centrum miasta. Może się okazać, że dzielnica, która jest nieco bardziej oddalona od centrum będzie miała z nim lepsze połączenie niż inna znajdująca się bliżej. Poszukując idealnego mieszkania należy też wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Rodziny z dziećmi będą szukały spokojnej, bezpiecznej okolicy, w której znajdują się szkoły i przedszkola oraz miejsca rekreacji na świeżym powietrzu. Osoby starsze powinny zwrócić uwagę na obecność ośrodków zdrowia czy klubów seniora. Single stawiają zazwyczaj na dobry dojazd do centrum i korzystne ceny.

Zdecyduj – rynek pierwotny czy wtórny?

Na rynku wtórnym masz szansę znaleźć mieszkanie w bardzo dobrej lokalizacji i gotowe do zamieszkania, ale istnieje ryzyko, że lokum, na które trafisz będzie obciążone wadami prawnymi. Musisz przede wszystkim sprawdzić, co dokładnie kupujesz – mieszkanie, czy może spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Pamiętaj też, że musisz sprawdzić księgę wieczystą mieszkania, aby upewnić się co do stanu prawnego nieruchomości. Zabezpiecz się też przed długami poprzedniego właściciela – zweryfikuj hipotekę i stan płatności wobec wspólnoty. Warto również zobowiązać sprzedawcę do wymeldowania wszystkich osób z danego mieszkania.

W przypadku rynku pierwotnego konieczne jest sprawdzenie przede wszystkim dewelopera oferującego mieszkanie. Dobrą praktyką jest weryfikacja innych inwestycji przez niego zrealizowanych oraz opinii o nich. Dzięki temu można uniknąć wielu późniejszych problemów.

Godnym zaufania deweloperem mającym ponad 30 lat doświadczenia na rynku jest Acciona Nieruchomości, w którego ofercie znajdują się obecnie nowe apartamenty w dzielnicy Ursus, oddalonej o zaledwie 15 minut od centrum Warszawy.

Kredyt czy gotówka?

Jeśli marzysz o własnym mieszkaniu, które chcesz sfinansować poprzez kredyt – koniecznie sprawdź swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć, na jaki stać Cię metraż. Najlepiej jest zacząć od banku, w którym masz prowadzony rachunek osobisty. Dobrze jest też skonsultować się z doradcami finansowymi monitorującymi aktualne oferty banków.

Mieszkania kupowane za gotówkę to świetna inwestycja, która pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z kredytowaniem. Daje również pole do negocjacji. Trzeba jednak zabezpieczyć odpowiednią kwotę na remont mieszkania czy zakup garażu lub miejsca postojowego.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry