Kupowanie mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Proces zakupu mieszkania bywa trudny i problematyczny. W głowie pojawia się wiele wątpliwości na temat tego, o co właściwie powinniśmy zapytać i od czego zacząć. Pierwszym krokiem, który podejmiemy, musi być poważne przemyślenie swojej decyzji, rozpatrzenie wszelkich „za” i „przeciw”. Przed dokonaniem wyboru musimy przede wszystkim zapoznać się z realiami panującymi na rynku, porównać dostępne oferty. Czym jeszcze należy się kierować, szukając idealnego lokum?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego, musisz rozważyć kilka istotnych kwestii. Pierwszy krok to określenie wielkości lokum, którego potrzebujesz. Ile pokoi ma się w nim znaleźć? Jaka ma być jego minimalna i maksymalna powierzchnia? Jakie są Twoje dalsze perspektywy? Myśląc o kupnie nieruchomości, należy zastanowić się nie tylko nad swoimi aktualnymi potrzebami, ale także nad tym, co może wydarzyć się w bliskiej lub dalekiej przyszłości. Przykładowo, w przypadku bezdzietnej pary należy rozważyć, czy planuje powiększenie rodziny. Jeżeli jest taka możliwość, trzeba wziąć ten czynnik pod uwagę przy wyborze wielkości lokum. Konieczne jest więc podejście strategiczne.

Kupowanie mieszkania. Na co zwrócić uwagę? 1
149656666 | Autor: psdesign1

Przy szukaniu nieruchomości, istotne jest też przemyślenie tego, jaki rodzaj zabudowy nas interesuje: wolimy stare kamienice, kameralne otoczenie z niską zabudową, a może duże osiedla z wysokimi blokami? Coraz więcej osób interesują przede wszystkim nowe mieszkania we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, czy innych dużych polskich miastach. Nic dziwnego – w końcu nowoczesne budownictwo daje większą pewność, że wszystko będzie działać tak, jak powinno. Zyskujemy również możliwość całościowego urządzenia danej powierzchni wedle swojego stylu i upodobań. Łatwy dostęp do centrum i wszystkich istotnych punktów miasta wraz z cichą, atrakcyjną okolicą, to coraz bardziej pożądany obiekt mieszkalny przez młodych i starszych Polaków.

Środki finansowe. Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Kupowanie mieszkania. Na co zwrócić uwagę? 2
Zielone Zacisze na Kokosowej 11-13 we Wrocławiu. fot. azbudownictwo.com

Oczywiście jedną z najistotniejszych kwestii jest nasz budżet i możliwość wzięcia kredytu. Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, rozeznajmy się we własnych środkach finansowych oraz opcjach finansowania nieruchomości. Jeżeli mamy problem z samodzielnym zorientowaniem się w takich kwestiach, dobrze jest skorzystać z pomocy doradcy. Przedstawi on dostępne oferty finansowania, wyliczy zdolność kredytową, objaśni wszelkie procesy i koszty. Dzięki dokładnemu określeniu kwoty, której potrzebujemy i którą możemy dysponować, łatwiej będzie nam szukać odpowiedniego lokum, bez marnowania czasu i zbędnych nerwów.

Kolejnym istotnym elementem zakupu mieszkania są koszty dodatkowe, o których nie należy zapominać. Niestety, nie są one małe. W ich zakres wchodzi taksa notarialna, opłaty sądowe, podatek, czasem też opłata pośrednika. Zanim przystąpimy do działania i podpiszemy cokolwiek, warto dokładnie wyliczyć, ile wyniosą całościowe koszty zakupu nieruchomości. W ten sposób unikniemy problemów i stresu z powodu dodatkowych wydatków. Dopiero kiedy już sprecyzujemy swoje potrzeby i budżet, przystępujemy do poszukiwań lokum – samodzielnego lub z pomocą pośrednika.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry