Lala: nowy sieciowy sklep z muzyką

Lala to nowa aplikacja sieciowa – połączenie sklepu online, narzędzia do synchronizacji danych między dyskiem twardym a serwerem oraz odtwarzacza muzyki.

To już druga wersja tej witryny. Pierwsza była komercyjnym projektem oferującym pięć milionów utworów. Odtworzenie jednego w oknie przeglądarki kosztowało 10 centów. Pobranie chronionej mechanizmem DRM wersji na HDD wyceniano na niecałego dolara.

Nowa odsłona Lali pozwala użytkownikom na nieograniczony, wolny od reklam, darmowy dostęp do plików, które dana osoba już posiada na swoim komputerze. Do tego, za 10 centów, można odsłuchiwać nowe piosenki. Kluczowym elementem jest więc moduł synchronizujący informacje między serwerem a twardym dyskiem.

Aby ta funkcja działała Lala musiała stoczyć batalię z właścicielami praw autorskich. Ostatecznie udało się jednak wypracować model, który zadowolił obie strony i pozwolił na uruchomienie usługi.

Obecnie w serwisie znajduje się sześć milionów utworów, w tym materiały nagrane przez ponad 170 tysięcy niewielkich wytwórni z całego świata. Lala automatycznie rozpoznaje, które są na twardym dysku – odpowiada za to program Music Mover. Działa on zarówno w środowisku Windows, jak i Mac OS.

Music Mover przesyła do aplikacji nie tylko informacje o samych utworach, ale także listy odtwarzania. Dlatego użytkownik nie musi od zera tworzyć ulubionych zestawów piosenek. Program instaluje w systemie niewielką wtyczkę, która zapewnia stały nadzór nad modyfikacjami wprowadzanymi w bibliotece piosenek.

Źródło: ArsTechnica

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top