Leasing zamiast kredytu

Leasing w naszym kraju kojarzy się głównie z transakcją dotyczącą aut osobowych lub dostawczych, jednakże oferta firm oferujących taką formę pozyskiwania dóbr obejmuje tak naprawdę wiele różnych przedmiotów, takich ja sprzęty lub maszyny a nawet nieruchomości.

Leasing jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla młodych firm, dopiero wkraczających na rynek. Wyposażenie przedsiębiorstwa, które dopiero zaczyna funkcjonować i być może nie przynosi jeszcze zbyt dużych zysków, we wszystkie potrzebne urządzenia to kosztowna inwestycja. Najczęściej przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić na zakup gotówkowy. Kredyt również nie jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Dlaczego leasing a nie kredyt?

leasingPrzede wszystkim, niektóre formy leasingu wiążą się z mniejsza ilością formalności oraz stosunkowo niewielkimi wymaganiami więc jest to realna możliwość pozyskania maszyn czy sprzętów dla firmy. Ponadto suma całego kredytu jest zazwyczaj większa niż suma opłat leasingowych. Leasing dla nowych firm jest tańszy. Wiąże się to z mniejszym ryzykiem transakcji, ponieważ podczas trwania umowy faktycznym właścicielem przedmiotu jest firma zajmująca się leasingiem a dzięki temu również spłacane raty leasingowe są niższe niż raty kredytowe.

Żadna firma na początku swojej działalności na rynku nie chce tworzyć sobie niezbyt dobrej opinii poprzez duże zadłużenie, co wpływa negatywnie na sprawozdania finansowe i może sprawić, że kontrahenci oraz klienci będą ostrożniejsi w zawieraniu umów. W przypadku leasingu operacyjnego nie ma takiego problemu, ponieważ kwota opłat nie powiększa długu firmowego. Dzieje się tak dlatego, że leasing tego typu jest niejako wynajmem przedmiotu połączonym z użytkowaniem. Przez cały czas trwania umowy przedsiębiorstwo korzysta bez ograniczeń z danej maszyny czy też pojazdu, by firma mogła zarabiać. Umowa kończy się jeszcze przed okresem, kiedy przedmiot ulegnie zużyciu, Po jej zakończeniu rzecz trafia z powrotem do leasingodawcy i nie staje się własnością firmy. Umowa nie przewiduje takiego rozwiązania.

Korzyści podatkowe i nie tylko

Okazuje się także, że leasing operacyjny wiąże się również z korzyściami podatkowymi dla biznesu. Raty za użytkowanie przedmiotu są w całości kosztem uzyskania przychodu, dzięki czemu kwota od której odprowadzany jest podatek jest znacznie niższa. W przypadku kredytu kosztem są jedynie odsetki oraz odpisy amortyzacyjne. Jak widać, więc w kwestii podatków również o wiele bardziej opłaca się leasing niż kredyt.

Warto również wspomnieć, że leasing nie obniża zdolności kredytowej firmy, ponieważ, jak już zostało wspomniane, nie stanowi on jako takiego zadłużenia. Z pewnością firmy leasingowe chętnie udzielą jeszcze bardziej szczegółowych i szerszych informacji na temat konkretnych zalet wynikających z leasingu przedmiotu w przypadku każdego przedsiębiorstwa. Na miejscu można również dowiedzieć się, jaka będzie wysokość miesięcznych opłat. W sieci można również znaleźć narzędzie, jakim jest kalkulator leasingowy. Dzięki wypełnieniu kilku rubryk właściciel firmy z łatwością obliczy, na jakie wydatki trzeba się przygotować w przypadku leasingu. To z pewnością ułatwi decyzję o nawiązaniu umowy z firmą specjalizującą się w takich usługach.

Z leasingu korzystają nie tylko małe firmy, ale także ogromne korporacje, ponieważ jest to zwyczajnie opcja pozwalająca rozsądnie gospodarować finansami, a każda firma, która chce się utrzymać na rynku oraz rozwijać powinna pamiętać, że rozsądne plany w tym zakresie są niezbędne, by przedsiębiorstwo mogło przynosić zyski i pokonywać konkurencję.

Wpisy promowane

Wydarzenia

AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top