Magazyn: budowa, wynajem czy kupno?

Hurtownia cebul kwiatowych. Producent odzieży lub mrożonej żywności. Handel przyprawami, przetwórstwo rybne, sprzedaż opon lub książek. To zaledwie kilka przykładów z setek biznesów, które prędzej czy później wymagać będą organizacji magazynu. Warto więc zastanowić się, które rozwiązanie wybrać – wynajem, kupno, a może budowę?

Wynajem

To rozwiązanie od lat cieszy się największym zainteresowaniem. To opcja dla tych, którzy chcą pozostawić sobie pole do manewru. Magazyn można bowiem wynająć nawet na krótki okres, na przykład na dwa lata. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza wtedy, gdy prowadzona działalność wymaga tego, by na czas trwania umowy z klientem, być blisko niego. Ale magazyn można wynająć także na długi okres. Nawet na kilkanaście lat. To otwiera pole do negocjacji preferencyjnych warunków. Na przykład organizację dodatkowych usprawnień budynku na koszt jego właściciela.

Należy jednak pamiętać, że wynajem magazynu wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat czynszowych.

factory-1137992_640

Budowa

Magazyn na swoim – to marzenie wielu przedsiębiorców. Wydawać by się mogło, że to rozwiązanie idealne. Własne, bezczynszowe, który w razie potrzeby można odsprzedać lub wynająć. W takim wypadku jest również gwarantowane, że magazyn będzie spełniać wszelkie obecne i przyszłe potrzeby firmy.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że magazyn sam się nie zbuduje. Konieczne będzie jednorazowe zamrożenie sporej sumy pieniędzy. Dla wielu może oznaczać to utratę płynności finansowej. Tym bardziej, że koszty mogą się powiększać w trakcie budowy. Zwłaszcza jeśli prowadzi ją niedoświadczony przedsiębiorca czy menadżer projektu. Trzeba będzie więc wziąć pod uwagę możliwość przedłużenia inwestycji, być może o wiele miesięcy.

Ale niektórych problemów da się uniknąć. Można bowiem wejść w spółkę z deweloperem i zdecydować się na magazyn szyty na miarę, czyli BTS (built-to-suit). To rozwiązanie dla najemców, którzy nie chcą inwestować we własny budynek, ale równocześnie chcą mieć przestrzeń idealnie dopasowaną. Trzeba jednak pamiętać, że to wiąże się wynajmem długoterminowym obiektu. A im bardziej konkretne wymagania, tym dłuższy okres najmu. I więcej opłat czynszowych do uregulowania.

Kupno

To niby najprostsze rozwiązanie – po wyborze idealnej powierzchni wystarczy sfinalizować transakcję i od razu można się wprowadzać. Problemem jednak jest dostępność. Niełatwo jest znaleźć ofertę, która będzie zarówno nowoczesna, odpowiednia dla szerokich potrzeb biznesu, w atrakcyjnej lokalizacji oraz korzystna finansowo. Kupno magazynu wiązać się będzie także z koniecznością wyciągnięcia z budżetu dużej gotówki na raz.

Zobacz oferty wynajmu magazynów na: http://warehouses.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top