Marketing szeptany – co to jest?

Chcąc być widocznym w internecie, najczęściej stawia się przede wszystkim na pozycjonowanie strony. To jednak nie jest jedyny sposób na reklamę, bo równie popularne jest wykorzystywanie w tym celu marketingu szeptanego. Co więcej, jest on stosowany jako jedno z kluczowych działań powiązanych z pozycjonowaniem i SEO. Czym jest marketing szeptany? Jak działa?

Marketing szeptany

Marketing szeptany – co to jest?

Posługując się prostą definicją, marketing szeptany to inaczej jedna z form reklamy, której celem jest dostarczenie informacji o produkcie potencjalnym klientom w formie podpowiedzi czy porównania i poprzez pobudzenie do dyskusji. Nie chodzi tutaj o przekazywanie opinii o firmach czy produktach, ale podpowiadanie klientowi gdzie może znaleźć to, czego szuka. Inna nazwa dla marketingu szeptanego to buzz marketing, co wiąże się właśnie z wychodzeniem naprzeciw potrzebom odbiorców poprzez poszerzanie świadomości na temat danej marki i „szeptanie” im o dostępnych na rynku rozwiązaniach.

Dla wielu osób jest to dosyć mylące pojęcie, jednak marketing szeptany, buzz marketing wg agencji Bizzit to bezpośrednie wyszukiwanie klienta w sieci i tworzenie swego rodzaju „szumu” wokół obiektu reklamowanego. Mówiąc o produkcie, porównując go z innymi, wzmacnia się w ten sposób pozycję marki i rozszerza świadomość o jej istnieniu.

Na czym polega marketing szeptany?

Dla wielu osób marketing szeptany kojarzy się jako tworzenie sztucznych opinii o danym produkcie, co ma pobudzić do ruchu. Zazwyczaj jednak wprowadza to w błąd odbiorców i może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków, a nie o to tutaj chodzi. Marketing szeptany to podpowiedź, wyjście z dobrą radą, próba odpowiedzenia na potrzebę klienta poprzez wartościowe wyjaśnienie, czy podanie ewentualnego możliwego rozwiązania problemu. To sam użytkownik zdecyduje, czy przekazywana informacja jest dla niego wartościowa, czy nie, on podejmie decyzję czy z tej podpowiedzi skorzysta i dokona zakupu określonego produktu lub skorzysta z oferowanej usługi.

Jakie są korzyści marketingu szeptanego?

Dobrze wykonany buzzu marketing, czyli bez nachalnego spamowania i zgodnie z kodeksem etyki marketingu szeptanego, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dzięki niemu można zbudować pozytywną opinię o danej marce i wypracować jej wizerunek w sieci. Poza tym, jednym z głównych celów jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, będących potencjalnymi klientami. Dzięki temu pobudza się ruch na stronie firmy, co rzecz jasna może przełożyć się na realne zyski. W ten sposób można prowadzić akcję marketingową właściwie każdego produktu czy usługi, a także różnych wydarzeń o charakterze lokalnym, krajowym czy nawet globalnym. Pozwala to także na zwiększenie zauważalności danej marki w internecie.

Marketing szeptany – agencje reklamowe?

Aby przeprowadzenie marketingu szeptanego było skuteczne, a co najważniejsze bez szkody dla wizerunku firmy, konieczne jest, by wiedzieć, jak się tym zająć. Wrzucanie linków na forach, blogach czy serwisach społecznościowych może być postrzegane jako spamowanie, a co za tym idzie, zamiast wzmacniać pozycje marki, zniechęci się do niej odbiorców. Marketing szeptany powinien być dobry jakościowo, naturalny, z wartościowym przekazem, będący odpowiedzią na dany temat, a także, o czym mało kto pamięta – poprawny językowo. Dobry szeptacz o tym wie i potrafi w sposób profesjonalny zająć się promocją firmy. Najczęściej więc zajmują się tym agencje reklamowe, które specjalizują się w tym typie reklamy, dodatkowo oferując szereg innych usług będących wsparciem dla całej kapani SEO, mającej na celu pozycjonowanie strony.

Trzeba przy tym pamiętać, że marketing szeptany to tylko jedna z form promocji, która powinna współistnieć także z innymi rozwiązaniami reklamowymi.

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top