Maszyny pralnicze do pralni przemysłowych

W Polsce nie brakuje placówek oferujących usługi profesjonalnego czyszczenia odzieży. Odświeżanie asortymentu tekstylnego przy użyciu zaawansowanych technicznie urządzeń i wysokiej jakości środków piorących ma szerokie grono zwolenników. Z usług pralni przemysłowych korzystają przede wszystkim różnego rodzaju firmy i instytucje. Ze względu na wysoki popyt ten biznes jest obecnie wyjątkowo opłacalny. Dynamiczny rozwój usług pralniczych dobitnie świadczy o tym, że nowoczesne pralnictwo to branża wiążąca się ze sporym potencjałem. Aby sprostać najwyższym wymaganiom klientów detalicznych i biznesowych pralnie przemysłowe muszą nieustannie się rozwijać i wzbogacać swój park maszynowy. Współczesne pralnictwo to w przede wszystkim innowacyjne rozwiązania i nowatorskie technologie. Jakie? O tym w dzisiejszym artykule.

Maszyny pralnicze do pralni przemysłowych 1

Nowoczesna pralnia przemysłowa

W polskich warunkach jako pralnictwo przemysłowe rozumie się usługi profesjonalnego czyszczenia wyrobów tekstylnych skierowane do dużych, najczęściej instytucjonalnych klientów. Oprócz takich placówek na rynku funkcjonują też inne punkty zajmujące się odpłatnym odświeżaniem odzieży, np. pralnie ekspresowe czy pralnie samoobsługowe z ofertą przeznaczoną z reguły do osób prywatnych. Większość pralni przemysłowych obsługujących duże przedsiębiorstwa oferuje typowe pranie na mokro. Cały proces przebiega w kilku etapach. Po przygotowaniu wsadu (za który odpowiedzialni są pracownicy zakładu) odzież jest segregowana według rodzajów tkanin i kolorów. Kolejnym krokiem jest staranne zabezpieczenie odzieży (w tym oznaczenie ewentualnych ubytków i uszkodzeń). W niektórych przypadkach na tym etapie odbywa się ręczne usunięcie trudniejszych plam i zabrudzeń, po czym tekstylia trafiają do bębna pralnicy. Cykl prania odbywa się już bez udziału człowieka – osoba obsługująca maszynę odpowiada jedynie za załadowanie wsadu i załączenie urządzenia. Po zakończeniu prania następuje suszenie, a następnie wykończenie (wyprasowanie i złożenie) odzieży. Rozwiązania wykorzystywane we współczesnych pralniach przemysłowych skupiają się wokół technologii ekologicznych i oszczędnych. Poniżej krótka charakterystyka najważniejszych maszyn pralniczych.

Pralnice przemysłowe

Pralnie przemysłowe wykonują swoje usługi przy pomocy bardzo zaawansowanego sprzętu. Urządzenia wykorzystywane w takich placówkach są przystosowane do pracy w trybie ciągłym, a okres ich użytkowania wynosi zazwyczaj kilkanaście do kilkudziesięciu lat. W każdej placówce niezbędna jest wydajna i wytrzymała pralnica przemysłowa. Maszynę piorącą należy dostosować do potrzeb i możliwości danego zakładu. Nie każde wnętrze będzie wystarczająco przestronne, by pomieścić model o większych gabarytach; z drugiej strony zbyt mała pralnico-wirówka może okazać się niedostateczna w pralniach obsługujących największe podmioty (np. sieci hoteli czy restauracji). Na urządzenia o największej pojemności powinny postawić zakłady zajmujące się głównie praniem materiałów wielkogabarytowych, a więc pościeli, obrusów czy zasłon. Wybór profesjonalnych pralnic przemysłowych jest obecnie ogromny. Pralki przemysłowe najnowszej generacji oraz inne urządzenia pralnicze są dostępne w ofercie wielu producentów. Wybierając pralnico-wirówkę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ładowność bębna oraz maksymalną liczbę załadunku podaną w kilogramach. W przypadku pralni obsługujących takie podmioty jak szpitale, sanatoria, zakłady medyczne i inne instytucje, gdzie istnieje podwyższone ryzyko kontaktu z bakteriami i wirusami, ważnym parametrem pralki przemysłowej jest także obecność tzw. bariery higienicznej, umożliwiającej oddzielenie strefy załadunku brudnej odzieży od strefy wypakowywania czystych ubrań po praniu.

Suszarki przemysłowe

Kolejnym zaawansowanym urządzeniem niezbędnym w profesjonalnej pralni jest suszarka przemysłowa. To potężna maszyna służąca do usunięcia resztek wody z wypranych sztuk odzieży. Nowoczesne suszarki przemysłowe chronią suszone tekstylia przed zgniataniem, dzięki czemu ubrania mogą wrócić do właścicieli w nienagannym stanie. Wydajny sprzęt do suszenia znacząco przyspiesza pracę pralni, co przekłada się na większe obroty zakładu. W suszarkach przemysłowych nowej generacji wykorzystuje się profesjonalne układy sterujące zapewniające pełną kontrolę nad przebiegiem procesu suszenia oraz elektroniczne systemy diagnostyczne ułatwiające serwisowanie. Suszarki bębnowe dla przemysłu mogą być wyposażone w szereg różnych opcji, m.in. czujniki wilgotności (ułatwiające precyzyjne określenie czasu suszenia) czy rewers bębna (zapobiegający skręcaniu się tkanin).

Tunele pralnicze

W przypadku największych punktów pralniczych sprawdzają się zautomatyzowane tunele pralnicze. Są to rozbudowane pralnice łączące w sobie wszystkie etapy prania na mokro. Urządzenie składa się z kilku komór, w których odbywają się kolejno załadunek, pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie, odsączanie, wirowanie, neutralizacja, suszenie i składanie. Cały proces odświeżania odzieży w pralnicy tunelowej odbywa się przy minimalnym udziale obsługi (pracownik musi jedynie załadować i wyładować wsad, ustawić odpowiedni program i załączyć maszynę). W trakcie prania tekstylia są automatycznie przesuwane (przesypywane) do kolejnych części przypominającego wydłużoną rurę bębna. Choć wszystkie strefy są z sobą integralnie połączone, poszczególne moduły są od siebie oddzielone w taki sposób, by nie następowało mieszanie asortymentu. Tunele pralnicze mają bardzo szerokie zastosowanie. To maszyny niezwykle nowoczesne, a korzystanie z nich jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie wydajności pralni przemysłowej. Warto dodać, że pralnice tunelowe zmniejszają też koszty samego prania, zachowując jego efektywność i zapewniając wysoką jakość.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top