Jakie miasta warto zwiedzić podczas rejsu w Chorwacji?

Chorwacja i otaczające ją Morze Adriatyckie to nie tylko wspaniały akwen do ekscytującej, kilkudniowej żeglugi. To także kraj o wspaniałych zabytkach i doskonale zachowanej średniowiecznej architekturze. Rejs po Chorwacji to więc nie tylko wrażenia na wodzie ale i na lądzie. Jakie miasta warto zobaczyć, gdy zejdzie się z pokładu?

  • Split

Z populacją 200 000 ludzi Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, tuż obok stolicy Zagrzeb, najważniejszym miastem wybrzeża Dalmacji, głównym portem promowym do Włoch i punktem startu dla większości ekip żeglarskich. To dusza Dalmacji – miejsce, w którym mieszkańcy żyją, pracują i imprezują między górami Biokovo a zadbanymi palmami wybrzeżami Adriatyku, otoczonymi luksusowym, starożytnym pałacem cesarza rzymskiego Dioklecjana. Witamy w Splicie!

Jeśli Twoja żeglarska wyprawa zakończy się w tym miejscu, możesz wybrać się na ekscytującą wycieczkę po Pałacu z Twoim skipperem The Boat Trip przed śródziemnomorską kolacją na Starym Mieście.

Jakie miasta warto zwiedzić podczas rejsu w Chorwacji? 1

  • Dubrovnik

„Perła Adriatyku” jest dla wielu osób główną atrakcją Chorwacji. Mimo tragicznych wydarzeń podczas wojny na Bałkanach w 1991 roku, architektura miasta znacząco nie ucierpiała. Co za szczęście! To wspaniałe średniowieczne miasto zachwyca swoimi wapiennymi i marmurowymi uliczkami, barwnymi placami oraz najbardziej zwartym średniowiecznym murem obronnym na świecie. Historia miasta rozpoczęła się od osady słowiańskiej założonej na klifie w VII wieku naszej ery, ale dopiero między XIII a XV wiekiem, gdy Dalmacja chciała się wyzwolić spod weneckiej władzy, powstał kompleksowy system fortyfikacji, wież straży, bastionów, murów obronnych i bram. Zbudowano je w celu odgrodzenia się i obrony starego miasta przed kolejnymi najeźdźcami. Przez ponad 2000 m roztaczają się wspaniałe widoki na Adriatyk i tradycyjne czerwone dachy. Jest to niezwykle doceniane turystycznie miejsce, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nawet potężne trzęsienie ziemi w 1667 r., które zrównało z ziemią większość budynków, nie było w stanie potrząsnąć murami!

W porze lunchu docieramy do Gruž lub nowego portu, ale po obiedzie możemy wskoczyć do autobusu na 5 minut (nie zapomnij o kamerze) i pojechać do bramy Pile, gdzie na starym mieście zaczyna się prawdziwa przygoda. Przespacerujemy się po szerokiej średniowiecznej betonowej ulicy Stradun i rozpoczniemy wędrówkę wzdłuż szczytu murów nad twierdzą St. John, aby zobaczyć wspaniałe widoki na wyspę Lokrum, a przez bramę Ploče wejdziemy do wieży Minčeta, najwyższego punktu na murach. Może po południu wyskoczymy do baru  w Buža? Chwyć zimne piwo, wystaw ciało na słońce, żeby złapać trochę opalenizny i popływaj w morzu, a potem spędź trochę wolnego czasu, podziwiając zabytki starego miasta…

Jakie miasta warto zwiedzić podczas rejsu w Chorwacji? 2

  • Korčula

Miasto na wyspie Korčula i uroczy średniowieczny mur przypomina mini Dubrownik. Korčula jest znana z doskonałych wyrobów z kamienia, biżuterii, przemysłu stoczniowego i jego najsłynniejszego ex-rezydenta, Weneckiego podróżnika Marco Polo. Wyspa ma ponad 5000 lat historii. Polo, urodzony prawdopodobnie w Korčuli (pod panowaniem weneckim), był jednym z pierwszych Europejczyków, którzy wyjechali do Chin i Mongolii w XIII wieku, zanim Kolumb, Tasman i Cook wyruszyli na Wschód. Został pojmany przez genueńczyków w Korčuli podczas ogromnej bitwy morskiej w 1298 r.. Podczas jego uwięzienia w Genui napisał jedną z najbardziej znanych książek podróżnych wszechczasów, poświęconą swoim podróżom „Il Milione”.

Jakie miasta warto zwiedzić podczas rejsu w Chorwacji? 3

  • Hvar

Rozciągając się przez około 80 km wyspa Hvar jest najdłuższą na wybrzeżu Dalmacji, a drugą co do wielkości, zaraz po sąsiadującym Braču. Jest to również najbardziej słoneczne miejsce w Chorwacji – średnio 2724 godzin słońca rocznie! Zobaczysz tam słynne winnice wśród gęstych gór, pola lawendy, małe i zaciszne zatoczki, nie wspominając o luksusowych butikach i ekscytującym życiu nocnym wśród średniowiecznych ulic. To trzeba zobaczyć! Gdy na pokładzie jachtu The Boat Trip (www.theboattrip.eu/rejsy-morskie/chorwacja) będziesz mijać wyspę Pakleni, w prezencie zupełnie za nic dostaniesz widok na port miasta i twierdzę Spanola na wzgórzu.

Jakie miasta warto zwiedzić podczas rejsu w Chorwacji? 4

  • Makarska

Na koniec kolejna perełka. Położone na południe od Splitu na kontynencie leży piękne wybrzeże Riwiery Makarskiej, usytuowane pośród niesamowitych, nadmorskich wiosek, kurortów i białych piaszczystych plaż, otoczone wysokimi górami Biokovo, wynurzającymi się prosto z morza. Makarska jest zasadniczym miastem na Riwierze. Na jej terenie rozciąga się masywna plaża, upstrzona palmami promenada, która jest bazą wypadową dla wielu sportów wodnych.

Jakie miasta warto zwiedzić podczas rejsu w Chorwacji? 5

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top