Mieszkanie alergika. Jak je urządzić?

Alergik nie ma łatwego życia. Chociaż nie istnieje jeden, niezawodny sposób na uniknięcie alergenów w swoim domu, to przestrzegając kilku zasad, możemy je nieco ograniczyć. W co się wyposażyć, a czego zdecydowanie unikać urządzając mieszkanie?

Mieszkanie alergika. Jak je urządzić? 1
fotolia.com, 192579734 | Autor: LeslieAnn.

Najczęstszym objawem tego, że w naszym domu znajdują się czynniki alergenne i powodują symptomy u któregoś z domowników, jest jego dyskomfort po przebudzeniu. Alergia objawia się zazwyczaj kichaniem, katarem, bólem i zaczerwieniem oczu, oraz problemami z oddychaniem. Kiepskie samopoczucie może wywoływać cała masa czynników, w tym meble, książki, kleje, kurz, pleśń, roztocza, czy stosowane do sprzątania detergenty. W domu, w którym znajduje się alergik, trzeba zadbać przede wszystkim o ograniczenie kurzu. Im mniej drobiazgów, bibelotów i składowanych na zewnątrz rzeczy, tym lepiej. Należy więc wyposażyć się w zamykane szafki, w których będziemy przechowywać większość przedmiotów.

Szczególnie wskazany jest tutaj względny minimalizm, zarówno w doborze ozdób, dodatków, jak i samych mebli. Im mniej kurzu, tym rzadsza konieczność używania chemicznych środków czyszczących. Nadwrażliwy alergik nie może posiadać dywanów, chodniczków, a także większych firan i zasłon. To kolejne miejsca, które stanowią siedlisko kurzu. Na podłodze znacznie lepiej sprawdzą się kafelki, parkiety i panele, które łatwo umyjemy nawet bez dodatków środków czyszczących. W przypadku grubych kotar i firan zagrożeniem jest również brak dostatecznego dopływu światła słonecznego, które w pewnym stopniu niweluje roztocza i zapobiega rozwojowi pleśni. Dlatego w domu alergika musi być jasno.

Higiena snu i usuwanie staroci

Najważniejszym miejscem w domu jest sypialnia. Na jakość snu i nasze samopoczucie wpływa zarówno stopień czystości pokoju, jak i to, pod czym śpimy. Dlatego warto często wietrzyć i odkurzać sypialnię. Doskonałym rozwiązaniem jest specjalna kołdra antyalergiczna. Może być wykonana z materiałów naturalnych, czyli wełny, lub syntetyczna. Tego typu tworzywa odpychają od siebie roztocza, kurz i zanieczyszczenia, dzięki czemu na dłużej zachowują czystość. Pościel alergika należy prać w temperaturze około 55 stopni, aby mieć pewność, że pozbyło się zanieczyszczeń, roztoczy i ich odchodów.

Znaczenie ma również wiek naszych mebli. Wszystkie stare, tapicerowane elementy wyposażenia należy bezzwłocznie usunąć. Odradza się także trzymanie na zewnątrz książek oraz kwiatów. Rośliny są dozwolone tylko pod warunkiem, że mamy ochotę i czas na regularne usuwanie z nich nagromadzonego kurzu. Jeżeli posiadamy lekkie firanki, trzeba pamiętać o praniu ich minimum raz na dwa tygodnie. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się żaluzje lub rolety. Na ścianach odradza się umieszczanie boazerii i tapet – wszystkie pomieszczenia warto pomalować emulsyjną farbą, a kuchnię wyłożyć kafelkami. Dobrym rozwiązaniem dla alergików jest również zakup nawilżacza i oczyszczacza powietrza w jednym, czyli dyfuzora. Posiada on specjalne pochłaniacze, które usuwają bakterie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top