Mieszkasz w Holandii i masz samochód? Sprawdź, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC!

Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów to rozwiązanie przyjęte w większości społeczeństw podobnych nam kulturowo. Obowiązek ustawowy wykupienia takiego ubezpieczenia dotyczy nie tylko Polaków mieszkających i rejestrujących swoje samochody w Polsce, ale także tych obywateli naszego kraju, którzy na stałe mieszkają za granicą, np. w Holandii. Jeśli chcesz korzystać tutaj z samochodu, musisz wykupić ubezpieczenie określane skrótem WA, które jest odpowiednikiem naszego rodzimego OC. Jak przejść przez tę procedurę? Czy to trudne? Sprawdź, co radzimy kierowcom w Holandii.

Mieszkasz w Holandii i masz samochód? Sprawdź, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC! 1

Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie OC (WA)?

Żeby znaleźć odpowiednie WA online, wystarczy że skorzystasz z narzędzia jakim jest porównywarka ubezpieczeń w Holandii. Wpisując w odpowiednie okienka podstawowe dane, takie jak numer rejestracyjny samochodu, dane adresowe właściciela pojazdu czy też wiek lub dokładną datę urodzenia właściciela, często otrzymasz kalkulację podstawową. Nie zawsze musi ona odpowiadać ostatecznej wysokości składki. Warto wiedzieć, że w Holandii, podobnie jak w Polsce, ubezpieczyciele często oferują zniżki za bezszkodową jazdę. Niektóre firmy uwzględniają nie tylko zniżki uzyskane w Holandii, ale także zniżki za bezszkodową jazdę w innych krajach europejskich, w których właściciel samochodu opłacał składki wcześniej. Sprawdź, czy wybrany przez ciebie kalkulator ubezpieczenia uwzględnia te zniżki, a jeśli nie – zapytaj o taką możliwość ubezpieczyciela.

Czy obowiązek wykupienia OC ma każdy właściciel samochodu w Holandii?

Podobnie jak w Polsce, każdy, kto przybył do Holandii w celach zarobkowych lub innych, lecz jego pobyt określany jest jako stały, posiada podobne prawa i obowiązki jak rodowity Holender. Choć oczywiście w pewnych obszarach różnią się one nieco, to jednak w kwestii OC są jednoznaczne i takie same dla wszystkich. Każdy, kto jest właścicielem samochodu zarejestrowanego w Holandii, zobowiązany jest do zawarcia umowy WA (Aansprakelijkheidsverzekering).

Mieszkasz w Holandii i masz samochód? Sprawdź, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC! 2

Dlaczego WA jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie WA jest kwalifikowane po pierwsze do grupy ubezpieczeń obowiązkowych, a po drugie – społecznie niezbędnych. Szkody powstałe w wypadkach zarówno na mieniu, jak i na ludziach mogą być bardzo duże. Z tego powodu wysokie powinny być również sumy odszkodowania wypłacane przez sprawców takich wypadków. Oczywiście przeciętnego człowieka nie stać na zadośćuczynienie, kiedy trzeba pokryć stratę np. w wysokości 1 000 000 euro. Dlatego powstała idea ubezpieczeń obowiązkowych OC o wysokich sumach ubezpieczenia, lecz względnie niskich składkach, które mogą być niewielkie, ponieważ są powszechne.

To właśnie obowiązek opłacania OC jest drugim ważnym aspektem tego ubezpieczenia. Jeśli zostaniesz sprawcą lub poszkodowanym w ruchu drogowym, dzięki obowiązkowemu OC możesz w pierwszym przypadku liczyć na zadośćuczynienie ofiarom wypadku z twojego ubezpieczenia, a nie z majątku prywatnego, a w drugim – na pewność uzyskania odszkodowania.

Czy ubezpieczenie WA w Holandii jest drogie?

WA należy do stosunkowo tanich ubezpieczeń w porównaniu z wysokością sumy ubezpieczenia. Jako kierowca możesz liczyć na składkę już nawet w kwocie około 20 euro miesięcznie. Musisz jednak wiedzieć, że ostateczna jej wysokość zależy nie tylko od twojego przebiegu wcześniejszego ubezpieczenia, wieku czy miejsca, w którym mieszkasz, ale także od parametrów właściwych dla ubezpieczanego pojazdu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top