Mniejsze rachunki za prąd w firmie? Wystarczą 4 kroki!

Przedsiębiorcy niejednokrotnie borykają się z wysokimi kosztami. Niewielu z nich wie, że oszczędności można znaleźć w elektrycznym gniazdku. Co zrobić, aby płacić mniej?

Krok 1

Mniejsze rachunki za prąd w firmie? Wystarczą 4 kroki! 1Zmiana sprzedawcy energii to jeden z tych sposobów na zmniejszenie opłat za prąd, który może przynieść spore oszczędności. Przenosząc firmowy rachunek za energię elektryczną do innego sprzedawcy można zmniejszyć opłaty o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Jak wynika z danych porównywarki cen energii EnergiaDirect.pl roczne oszczędności sięgają wartość co najmniej jednego rachunku za prąd. Warto dodać, że zmiana sprzedawcy nie wiąże się z żadnymi opłatami, a formalności są po stronie nowego sprzedawcy. Prawo do zmiany obowiązuje już od ponad 10 lat.

Krok 2

Obecnie największe przedsiębiorstwa są zobligowanie do przeprowadzania raz na jakiś czas audytu energetycznego. Powinny go przeprowadzić jednak także pozostałe przedsiębiorstwa, bowiem jego wynikiem mogą być znaczne oszczędności. Audyt da odpowiedź na pytanie czy obecna taryfa energetyczna jest dopasowana do profilu zużycia prądu przez firmę. W przypadku grupy taryfowej C standardową taryfą jest C11, gdzie przez całą dobę stawką za prąd nie zmienia się. Można jednak zmienić na taryfę dwustrefową, gdzie doba jest podzielna na dwie strefy z tańszym i droższym prądem. Firma przeprowadzająca audyt powinna także przeanalizować m.in. moc umowną oraz moc pobraną. Te czynniki bowiem także przekładają się na wysokość firmowych rachunków za prąd.

Krok 3

Jeśli dana firma korzysta także z gazu ziemnego to powinna przeanalizować oferty łączone, tzw. dual fuel. Jest to sprzedaż prądu i gazu w pakiecie. Tego rodzaju propozycje cechują się atrakcyjnymi stawkami za kWh. Tutaj oszczędności także mogą sięgać kilkunastu, kilkudziesięciu procent w stosunku do osobnych faktur za energię elektryczną i gaz. Ofertę dual fuel posiadają jednak nie wszystkie spółki obrotu.

Krok 4

Przy oszczędzaniu energii warto także zwracać uwagę na drobniejsze rzeczy typu wymiana oświetlenia na energooszczędne. Aktualnie najmniej prądu pobierają tzw. Ledy. Można także pomyśleć o instalacji czujników ruchu czy systemów zintegrowanego oświetlenia.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top