Moonlight 1.0 – Microsoft Sirverlight pod Linuxem

Projekt Mono, działająca przy współpracy Novella inicjatywa open-source, udostępniła Moonlight 1.0 – pierwsze i jedyne rozwiązanie oparte na swobodnym dostępie do kodu źródłowego, dające użytkownikom systemu Linux dostęp do treści Microsoft Silverlight. Moonlight umożliwia korzystanie z treści przygotowanych w Silverlight 1.0 oraz z Windows Media i w połączeniu z oprogramowaniem Banshee (odtwarzacz multimediany open source), którego tworzenie również sponsoruje Novell, stanowi część kompletnej multimedialnej platformy dla systemu Linux.

„Microsoft Silverlight jest kompletnym, potężnym rozwiązaniem, pozwalającym tworzyć i dostarczać treści i aplikacje dla stron internetowych, z którego korzystają setki tysięcy twórców na całym świecie” – mówi Scott Guthrie, wiceprezes .NET Developer Division w Microsoft Corp. „Współpracowaliśmy z zespołem Moonlight i firmą Novell, by zapewnić zgodność interoperacyjną  platform Windows i Linux oraz zapewnić społeczności linuksowej możliwość korzystania z wysokiej jakości interaktywnych multimediów.”

Aktualna wersja Moonlight, dostępna dla wszystkich liczących się dystrybucji Linuksa – w tym openSUSE, SUSE Linux Enterprise, Fedora, Red Hat i Ubuntu – jest jednym z efektów współpracy technicznej między firmami Microsoft i Novell, nawiązanej w celu zapewnienia zgodności interoperacyjnej między środowiskami Windows i Linux. Obsługę plików Windows Media Video (.wmv), Windows Media Audio (.wma) i mp3 zapewnia Microsoft Media Pack, wspierany przez Microsoft zestaw kodeków, udostępniający użytkownikom Linuksa korzystającym z Moonlight zoptymalizowane, licencjonowane dekodery. Moonlight umożliwia również twórcom pisanie aplikacji internetowych przygotowanych do obsługi różnych platform.

Rozwiązanie Moonlight zostało już sprawdzone przez użytkowników Linuksa. 19 stycznia 2009 r. została udostępniona wersja przedpremierowa, dzięki której mogli oni oglądać internetową transmisję zaprzysiężenia Baracka Obamy. Wersję przedpremierową Moonlight pobrało ponad 20 tysięcy internautów.

„Moonlight daje użytkownikom Linuksa dostęp do popularnych treści multimedialnych Silverlight” – mówi Miguel de Icaza, założyciel projektu Mono i wiceprezes ds. platformy programistycznej w firmie Novell. „Pierwsza oficjalna wersja oznacza osiągnięcie celu w postaci przełamania barier, odcinających dostęp do treści multimedialnych i doprowadzenia do równouprawnienia użytkowników systemów Windows i Linux w tym względzie.”

Opracowanie Moonlight 1.0 stało się możliwe dzięki współpracy technicznej między firmami Microsoft i Novell, nawiązanej we wrześniu 2007 r. Microsoft udostępnił pakiety testowe Silverlight oraz Media Pack dla użytkowników Linuksa, zawierający licencjonowane kodeki wideo i audio.

Więcej informacji na temat Moonlight można znaleźć na witrynie http://go-mono.com/moonlight.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry