Mozaiki – jakie są ich rodzaje?

Mozaiki to rozwiązanie, które można spotkać w coraz to większej liczbie mieszkań oraz domów. Doskonale sprawdzają się nie tylko w łazience, czy kuchni, ale mogą stać się oryginalną i przyciągającą uwagę ozdobą niemalże każdego pomieszczenia. Jakie są jej rodzaje i które z nich warto wybrać?

Spośród wielu dostępnych dziś w sklepach mozaik najpopularniejsze są mozaiki szklane, ceramiczne oraz te, które wykonane zostały z naturalnego kamienia. Oczywiście nie są to wszystkie ich rodzaje, ponieważ wielu producentów oferuje także mozaiki drewniane, metalowe, czy też wykonane z masy perłowej, a nawet kamieni szlachetnych. Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania jest możliwość wyboru spośród wielu różnych kształtów.

Mozaika w wielu kształtach

Mozaiki – jakie są ich rodzaje? 1
fotolia.com, 161215351 | Autor: jon_chica

To, z jakiego materiału została wykonana mozaika, decyduje przede wszystkim o jej technicznych parametrach oraz o możliwościach zastosowania. Najczęściej składa się ona z kostek, których wymiary nie przekraczają 5 cm, lecz nie jest to regułą. Mozaiki mogą przyjmować wiele różnych kształtów, a do najtańszych zaliczyć można klasyczne, kwadratowe, które są efektem cięcia dużych płytek. Warto jednak wiedzieć, że na rynku spotkać można także owale, koła, paski, pierścienie, prostokąty, trójkąty oraz inne wielokąty, dlatego też każda, nawet najbardziej wymagająca osoba powinna znaleźć tu coś dla siebie.

Dla wielbicieli wnętrz z elementami postarzanymi

Mozaiki to także doskonały pomysł w przypadku wielbicieli wnętrz z elementami postarzanymi. Istnieje bowiem możliwość wykonania mozaik o wyszczerbionych krawędziach, które powstają w wyniku kontrolowanego tłuczenia płytek. Częściowo nacina się je od spodu, a następnie wyznacza miejsca, w których ma mieć miejsce podział, a potem tłucze. Dzięki takiemu zabiegowi kostki różnią się od siebie, zachowując jednocześnie przybliżony oraz spójny kształt i rozmiar.

Gdzie powinna znaleźć się mozaika?

To, w jakim miejscu wykorzystamy mozaikę zależy wyłącznie od naszego gustu oraz wyobraźni. Bez problemu można położyć ją na całej powierzchni ściany lub też wykorzystać ją w formie niewielkiego elementu dekoracyjnego, będącego podkreśleniem wybranego fragmentu pomieszczenia. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w ramie lustra lub też w formie wydzielenia danej strefy w łazience. Mozaiką można także wykończyć różnego rodzaju profilowane powierzchnie, takie jak kabiny prysznicowe, półkoliste ściany, czy też obudowy okrągłych wanien. Część osób wykorzystuje ją także w formie okładziny blatu znajdującego się przy umywalce, dzięki czemu zyskują oni dodatkową i jednocześnie praktyczną dekorację.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, iż nie musimy obawiać się o jej układanie, ponieważ mozaiki przyklejone są za pomocą specjalnego plastra w równych odstępach. Dzięki temu ich posiadacze nie będą zmuszeni mocować każdego elementu osobno. Co więcej, siateczkę, na której znajdują się elementy mozaiki można bez problemu rozcinać przy pomocy zwykłych nożyczek oraz dopasowywać jej szerokość oraz długość według naszych indywidualnych potrzeb.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry