Czy można naprawić samochód przy użyciu używanych części?

Powszechnie wiadomo, że wielu polskich kierowców korzysta z używanych części samochodowych w przypadku, gdy zajdzie potrzeba ich wymiany. Czy polskie prawo dopuszcza ponowny montaż używanych już wcześniej części?

Zakup używanych części samochodowych może znacznie obniżyć koszty naprawy pojazdu, jednak w skrajnych przypadkach zastosowanie używanych części może być niebezpieczne i niezgodne z prawem. Których części nie wolno montować ponownie?

Ponownego montażu których części zabrania prawo?

Czy można naprawić samochód przy użyciu używanych części? 1Po pierwsze zabrania się ponownego montażu części używanych w przypadku naprawy aktywnych systemów bezpieczeństwa i hamulców. Dotyczy to np. poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa czy nawet klocków hamulcowych. Powód jest prosty – systemy te mogą w takim przypadku nie zadziałać tak, jak powinny, przez co narażają kierowcę i pozostałych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Nie zaleca się także ponownego montażu części zawieszenia.

Które części samochodowe można użyć ponownie?

Nie trzeba z kolei obawiać się ponownego montażu takich elementów samochodu jak np. drzwi, błotników, klapy bagażnika czy choćby lusterek i klapki wlewu paliwa. Mało tego, w przypadku tych części, zakup używanego podzespołu dobrej jakości może okazać się bardziej opłacalny niż kupno nowego odpowiednika.

Dlaczego lepiej używać nowych części samochodowych?

Zacznijmy od tego, że zakup używanej części może być niebezpieczny. Przecież nie znamy dokładnej historii tego podzespołu i być może sprzedawca wciśnie nam bubel. Ponadto nie ma tu mowy o jakiejkolwiek gwarancji, więc nie dość, że stracimy pieniądze na zakup tej części, to jeszcze wydamy pieniądze ponownie na zakup nowej – podpowiada specjalista sklepu z częściami samochodowymi NoweCzesci.pl.

Nowe części samochodowe to przede wszystkim lepsza jakość i dłuższa trwałość zastosowanego podzespołu, a co za tym idzie i tych części w aucie, które z nim współpracują. Nie oszukujmy się, używany zamiennik nigdy nie dorówna części fabrycznie nowej. W praktyce okazuje się więc, że inwestując nieco więcej w nowy zamiennik dobrej jakości de facto poczynimy oszczędności, bo będziemy cieszyć się z bezawaryjnej jazdy przez długi czas.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry