Na co warto przeznaczyć 1% podatku?

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim coraz częściej pojawiające się różnego rodzaju plakaty, spoty reklamowe, billboardy i ulotki zachęcające nas do przekazania 1 % naszego podatku na jakiś cel. Ze społecznego punktu widzenia, możliwość przekazania 1% podatku jest przejawem demokracji bezpośredniej. Nie jest to bowiem darowizna, a możliwość samodzielnego rozdysponowania tej małej części podatku (którą i tak musimy oddać) w taki sposób, jak sami chcemy. Jeśli bowiem nie zdecydujemy się na przekazanie go żadnej organizacji ani fundacji, trafi on do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu zadecyduje rząd.

1% kwoty naszego podatku może wydawać się niewielką sumą, ale to dzięki temu, że wiele osób zdecyduje się przeznaczyć go na konkrety cel, wiele fundacji może efektywniej pomagać i wcielać w życie swoje założenia. Jedną z nich jest Fundacja Avalon, pomagająca osobom z niepełnosprawnością.

1% podatku – kiedy możemy go odliczyć?

Co roku, między styczniem a kwietniem, należy podjąć decyzję o tym, której Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) przeznaczymy 1% swojego podatku dochodowego. Pamiętajmy, że dana kwota wpływa na konto OPP za pośrednictwem Urzędu Skarbowego i nie musimy sami jej odprowadzać, ani nigdzie wysyłać. 1% podatku może przekazać każda osoba fizyczna rozliczająca się w Polsce, która wypełniając swój PIT w odpowiedniej rubryce wpisze numer KRS wybranej organizacji. Brzmi to dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest naprawdę proste. Zatem, jeśli jesteś:

  • Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (lub uzyskujesz dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych)
  • Podatnikiem opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
  • Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, korzystającym z liniowej, 19% stawki podatku

lub jesteś emerytem i  samodzielnie wypełniasz formularz PIT, to znaczy, że nie korzystasz przy tym w pomocy ZUS-u – możesz przekazać 1% swojego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Z 1% podatku można ofiarować takim miejscom jak domy dziecka, hospicja czy schroniska dla zwierząt. Wspiera on również różne fundacje charytatywne pomagające dzieciom i osobom starszym. By móc uzyskiwać pomoc z przekazanego 1% podatku, każda z organizacji, lub innych uprawnionych podmiotów, musi mieć status Organizacji Pożytku Publicznego nadany prawomocnie przez sąd.

Jak odliczyć darowiznę od podatku? Sprawdż TUTAJ

Na co warto przeznaczyć 1% podatku? 1

Przekaż 1% podatku na Fundację Avalon.

Aby dokonać najlepszego wyboru, warto poznać różne fundacje charytatywne pomagające dzieciom i starszym, działające zarówno w Warszawie jak i w innych miastach (wybrana organizacja nie musi być z tego samego miasta, w którym mieszkasz).

Jedną z najprężniej rozwijających się Organizacji Pożytku Publicznego jest działająca od 2006 roku Fundacja Avalon. To organizacja non-profit, która niesie pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym w różnym wieku, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Fundacja Avalon Pomaga swoim podopiecznym w leczeniu, rehabilitacji, usamodzielnianiu się i spełnianiu marzeń. Bardzo ważną misją tej fundacji jest też praca na rzecz zmniejszania barier pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi z resztą społeczeństwa.

Pracownicy Fundacji Avalon wierzą głęboko, że niepełnosprawność nie znaczy wykluczenia z aktywnego, pełnego pasji życia. Są głęboko przekonani, że dzięki odpowiednim działaniom rehabilitacyjnym i aktywującym można skutecznie pomóc osobom z niepełnosprawnościami sprawiając, że staną się samodzielni i zdolni do realizowania swoich marzeń. Fundacja Avalon daje swoim podopiecznym możliwość sportowego i artystycznego rozwoju i, jak sami mówią, z nimi bariery nie istnieją!

Komu pomaga Fundacja Avalon?

Fundacja Avalon prowadzi w Warszawie projekt Avalon Active dla osób z niepełnosprawnością ruchową i neurologiczną. Ponieważ rehabilitacja wiąże się z dużymi kosztami, dzięki pracy fundacji, chorzy i niepełnosprawni zarówno w stopniu znacznym, umiarkowanym jak i lekkim, mogą korzystać z częściowego dofinansowania tego procesu.

Co ważne, na stronie Fundacji Avalon www.fundacjaavalon.pl w zakładce „Podopieczni” możesz poznać tych, którzy korzystają z pomocy Fundacji. To nie są anonimowe osoby. Możesz obejrzeć ich zdjęcia i przeczytać kilka słów o każdym z nich. Dzięki temu możesz być pewien, że zarówno z dobrowolnych darowizn wpłacanych bezpośrednio na konto fundacji, jak i przekazów 1% podatku, korzystają konkretne osoby, które mają swoje indywidualne potrzeby, ale też marzenia, pasje i plany na przyszłość.

Jak już zostało wspomniane na początku, może Ci się wydawać, że jeden procent Twojego podatku to zbyt mało, by stanowiło realną pomoc dla Fundacji Avalon. Jednak tym, co jest najważniejsze w działaniu dla dobra drugiego człowieka jest fakt, że sami możemy niewiele, ale działając zespołowo, możemy dokonywać rzeczy, które zdawały się niemożliwe.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top