Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu?

Ilekroć stajemy przed koniecznością nocowania poza domem (czy to wakacje, czy weekend ze znajomymi poza miastem, czy też może delegacja bądź służbowe spotkanie), zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób wybrać hotel, który nazwać będziemy mogli dobrym. Dla każdego oczywiście oznaczać będzie to coś innego, jednak przyjąć można, że dobry hotel to taki, którego cena adekwatna będzie do jakości świadczonych usług. Na co szczególnie zwracać uwagę podczas poszukiwania noclegu?

Po pierwsze – uwaga na oszustów!

W większości miejscowości turystycznych, a także tych, które skrywają w sobie liczne zabytki i atrakcje, najłatwiej znaleźć domy wypoczynkowe. W przybytkach takich najczęściej wszystko zorganizowane jest od początku do końca z myślą o wypoczynku gości – zazwyczaj obiekty takie posiadają własne stołówki, zaś posiłki wliczone są w cenę pobytu, a do dyspozycji przyjezdnych oddaje się ogrody czy zapewnia darmowe wejścia na basen, saunę, bilard czy inne rozrywki, jakie zagwarantować może obiekt. W dobie wszechobecnej cyfryzacji, najpopularniejszym sposobem wyszukiwania obiektów noclegowych jest penetrowanie sieci. Portali skupiających oferty, jak również prywatnych, pojedynczych ogłoszeń właścicieli wcale nie brak. Mnóstwo zdjęć, niewysoka cena, dobre położenie, a także dodatkowe, kuszące atrakcje – to najczęściej recepta na to, by spośród gąszczu ofert zdecydować się na ten konkretny obiekt.

Rezerwacji pokoju dokonuje się przeważnie poprzez wpłatę zaliczki. W takich przypadkach zapominamy najczęściej o najprostszej, jednak najistotniejszej sprawie – prawie nigdy nie sprawdzamy, czy wybrany przez nas hotel…w ogóle istnieje. Nie brak niestety fikcyjnych ofert – w takich ogłoszeniach zdjęcia najczęściej skopiowane są w sieci, zaś ulica przy której rzekomo się znajduje – najczęściej w ogóle nie istnieje. Opisy zaś skonstruowane są w taki sposób, by natychmiastowo przyciągnąć uwagę – wyróżniają się one spośród innych pełnym zakresem usług w niewielkiej cenie. Jak więc uniknąć oszustwa? Z pomocą przyjdzie wyszukiwarka Google – czasem wystarczy wpisać nazwę hotelu, ulicę i miasto by przekonać się, czy istnieje. Równie dobrym sposobem jest także skorzystanie z opcji Google Street View – wpisz adres i podczas wirtualnego spaceru sprawdź, czy interesujący Cię obiekt znajduje się przy podanej ulicy, a także czy wygląda z zewnątrz tak, jak na zdjęciach.

Hotel

Jak wybrać dobry hotel? Oto kilka porad!

Pamiętaj o tym, że zdjęcia i opis to nie wszystko – coraz częściej właściciele obiektów stosują chwyty marketingowe, które mają zachęcić do skorzystania z usług. Niejednokrotnie jednak w regulaminie obiektu pojawiają się rozmaite wyjątki, których nie znajdziesz w ofercie w sieci. Jeśli chcesz mieć więc pewność, że zapłacisz za to, co naprawdę otrzymasz – przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się z właścicielami drogą mailową bądź przez telefon. Zapytaj o dokładne wyposażenie pokoju, a także o to, za co musisz zapłacić dodatkowo. Lepsza w tym przypadku będzie droga elektroniczna, bowiem w razie sporu i niezgodności stanu faktycznego z obiecywanym, wymiana korespondencji stanowić będzie dowody w sprawie reklamacji. Internet daje wiele możliwości – sprawdź więc okolice hotelu. Może się bowiem okazać, że właściciel pominął istotne, ale uciążliwe szczegóły, takie jak bliska obecność autostrady, drogi ekspresowej czy trakcji kolejowej, zaś zdjęcie budynku wykonane zostało w taki sposób, że nie widać otoczenia.

Nie mniej pomocne okażą się opinie innych użytkowników na temat hotelu – szukaj ich na takich serwisach, jak tripadvisor czy holidaycheck. Dają one największą gwarancję obiektywności wypowiedzi. Dobrym sposobem jest także czytanie wyłącznie negatywnych opinii – zdarzyć się może, że powtarzać będzie się najczęściej jeden wątek, np. niesprawności sprzętów czy hałasu. Wobec niektórych wypowiedzi, szczególnie typu „nie podobało mi się”, jednak bez wyjaśnienia dlaczego, pozostań sceptyczny. Jeśli hotel przeszedł wstępną weryfikację pozytywnie – dowiedz się więcej o organizacyjnej stronie jego działania.

Ostateczna weryfikacja – co jest istotne?

Zdecydowałeś się na konkretny hotel i chcesz dokonać rezerwacji – zanim jednak to zrobisz, sprawdź, jak wygląda kwestia jej anulowania oraz zwrotu kosztów. Nigdy nie wiadomo, czy nie wydarzy się sytuacja uniemożliwiająca pobyt w zarezerwowanym terminie. Jeżeli poruszać będziesz się samochodem, dopytaj o parking. Najczęściej zakładamy, że hotel powinien posiadać parking bezpłatny dla swoich gości.

Często zdarza się tak, że za parking musimy dopłacać niemałą wcale kwotę, bądź pojazd pozostawiać musimy w znacznym oddaleniu od miejsca noclegu. Jeśli jednak zdecydujesz się na podróż publicznymi środkami transportu, sprawdź dokładnie odległości do przystanków komunikacji miejskiej, a także częstotliwość jej kursowania. Może bowiem okazać się, że nie dość, że przystanek znajduje się daleko, to autobus czy tramwaj kursuje bardzo rzadko, w dodatku ostatni kurs wykonywany jest o dość wczesnej godzinie. Równie ważne są atrakcje w pobliżu hotelu – bary, restauracje i sklepy. Pamiętaj, iż lepiej poświęcić więcej czasu przy szukaniu hotelu i wybrać ten najodpowiedniejszy, niż już po przyjeździe martwić się tym, co przeszkadza.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry