Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie?

Zakup polisy na życie jest poważną decyzją. To przy tym odpowiedzialne działanie – oczywiście, o ile zostało ono odpowiednio przemyślane. Na rynku ubezpieczeń można znaleźć bowiem wiele rozmaitych produktów tego typu. Aby wybrać ten, który najpełniej odpowiada potrzebom danej osoby, należy zastanowić się, czego się oczekuje, a następnie uważnie przyjrzeć się różnym ofertom i porównać je ze sobą. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup ubezpieczenia na życie?

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie? 1

Wybór satysfakcjonującego zakresu ochrony

Polisa na życie w swojej podstawowej formie chroni najbliższych ubezpieczonego na wypadek jego śmierci i wypłaca im w takiej sytuacji określoną sumę pieniędzy. W takiej postaci oferują ją wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Decydując się na taki produkt, warto jednak sprawdzić, o jakie dodatkowe umowy można go rozszerzyć. Kupując ubezpieczenie na życie online lub stacjonarnie, istnieje bowiem szansa na to, aby zakresem ochrony objąć również inne sytuacje, takie jak np. uszkodzenia ciała, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu itp. Przed wyborem polisy warto więc dokładnie przemyśleć, czego się oczekuje i które dodatkowe umowy mogą okazać się najbardziej potrzebne.

Odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia

Istnieje możliwość ustalenia różnych sum ubezpieczenia, czyli wysokości świadczenia pieniężnego, które zostanie wypłacone w razie śmierci osoby objętej polisą. Mogą one wynosić zaledwie kilka tysięcy lub nawet 2 mln złotych. Minimalna i maksymalna suma zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto zatem zastanowić się, jaka będzie optymalna kwota, która w razie śmierci ubezpieczonego będzie stanowić wystarczające wsparcie dla bliskich. Na tej podstawie można dopasować do siebie ofertę wybranego towarzystwa.

Osiągalny koszt ubezpieczenia

Wybierając polisę na życie, trzeba też zwrócić uwagę na jej koszt. Wymaga ona regularnego opłacania składki na ubezpieczenie. Warto zatem pamiętać, aby wybrać produkt w takiej cenie, która nie nadwyręży nadmiernie domowego budżetu. Ubezpieczenie powinno być dostosowane do aktualnych możliwości finansowych – w innym przypadku może stać się źródłem problemów i niepotrzebnego stresu. W praktyce jego koszt zależy od wielu kwestii, takich jak suma ubezpieczenia, czas trwania polisy, wiek i stan zdrowia wykupującej ją osoby itp. Warto więc zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dostępnymi na stronie internetowej ubezpieczyciela, a następnie skorzystać z porównywarki ofert. Dobrym pomysłem jest też bezpośrednie skontaktowanie się z agentami najbardziej interesujących towarzystw ubezpieczeniowych. Doradcy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Dostosowany do potrzeb czas trwania umowy

Wykupując ubezpieczenie na życie, trzeba też określić, na jaki czas chce się zawrzeć umowę. Okres ten zależy od indywidualnych potrzeb. Na co innego mogą być nastawione osoby, które zaciągnęły kredyt i budują dom dla siebie i dla rodziny, a na co innego ci, którzy mają już małe dzieci i chcą je zabezpieczyć do momentu, gdy się usamodzielnią. Na szczęście pod tym względem również jest duży wybór. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują m.in. polisy na 10, 25 czy 30 lat, a także produkty bezterminowe.

Zapoznanie się z wyłączeniem odpowiedzialności

Na szczególną uwagę zasługuje tzw. wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Mianem tym określa się sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić pieniędzy, nawet jeżeli dojdzie do śmierci osoby objętej polisą. Informacje na ten temat można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Przykładem takiej sytuacji jest chociażby zgon w wyniku wdania się w bójkę.

Wpisy promowane

Wydarzenia

dev.js Summit 2022
13.10.2022
semKRK#20
28.10.2022
Weź nasz patronat!
31.12.2022

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry