Na co zwrócić uwagę wypożyczając sprzęt budowlany?

Prowadzisz firmę budowlaną? Na pewno zdarzają Ci się zlecenia do których wykonania zwyczajnie nie masz sprzętu. Czy to oznacza, że musisz rezygnować z takiej propozycji? Albo zlecać to firmom zewnętrznym i płacić im? Cóż, niekoniecznie. Rozwiązaniem może być wynajem sprzętu budowlanego. Może i nie jest to najtańsza opcja, ale przynajmniej daje pewność, że zlecenie (oraz wszystkie zyski), trafią właśnie do Twojej firmy.  Zamiast zatem inwestować w zakup maszyn budowlanych, których i tak użyjesz bardzo rzadko, zdecydowanie korzystniej będzie rozważyć ich wypożyczenie. Ile to kosztuje? Na co zwrócić uwagę, decydując się na wynajem sprzętu budowlanego? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając ten artykuł!

Na co zwrócić uwagę wypożyczając sprzęt budowlany? 1

Czym się kierować wybierając wypożyczalnię sprzętu budowlanego?

Znalezienie firmy, która wynajmuje sprzęt budowlany nie jest trudne. W każdym większym mieście w naszym kraju działa przynajmniej kilka przedsiębiorstw, jakie wypożyczają tego typu urządzenia. Którą z nich wybrać? Poniżej opisujemy czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę, poszukując najlepszej wypożyczalni sprzętu budowlanego dla swojej firmy.

Cena wypożyczenia sprzętu


Wynajem sprzętu budowlanego tani nie jest. Wiadomo – wypożyczenie maszyn nawet na kilka tygodni i tak wyjdzie taniej niż ich zakup. Z drugiej strony, lepiej sprawdzić co dokładnie zawiera kwota za wypożyczenie. Upewnij się, czy cena podana w ofercie zawiera wszystkie koszty, które teoretycznie możesz ponieść. Po Twojej stronie, obok samego paliwa czy umycia wypożyczonej maszyny (w przypadku, gdy wymaga tego umowa), nie powinno być już żadnych kosztów. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce – bywa różnie!
Kolejna kwestia to kaucja. Zdecydowana większość firm wynajmujących sprzęt budowlany będzie wymagać od Ciebie wpłacenia określonej sumy pieniędzy jeszcze przed wynajęciem maszyn. Wysokość tej kwoty zależy oczywiście od polityki danego przedsiębiorstwa, ale musisz wkalkulować taką płatność w ogólne koszty operacji. Oczywiście – w momencie zwrotu sprzętu w stanie nienaruszonym otrzymasz także kaucję w pełnej wysokości.


Jaką wypożyczalnię sprzętu budowlanego wybrać? Jakich ofert należy się wystrzegać? Czy cena powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej propozycji? Cóż, nie! Cena jest ważna, ale nie najważniejsza. Bardzo często bowiem okazuje się, że najbardziej atrakcyjne cenowo oferty kryją w sobie różne niespodzianki, w postaci dodatkowych kosztów.
Jeżeli oczywiście chcesz zaoszczędzić przy wynajmie sprzętu na budowę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać bardziej atrakcyjnej cenowo propozycji. Apelujemy jedynie o rozwagę – zawsze dokładnie czytaj warunki umowy!

Na co zwrócić uwagę wypożyczając sprzęt budowlany? 2

Jakość oferowanego sprzętu


Wynajmując sprzęt budowlany oczekujesz, że zapewni Ci on bezproblemowe wykonanie wszystkich zleceń. I to normalne – ostatecznie, po to go wynajmujesz. Dlaczego piszemy o tak trywialnych sprawach? Bardzo wiele mniejszych firm wynajmujących sprzęt budowlany oferuje po prostu kiepskiej jakości maszyny. Tymczasem, jeżeli wypożyczasz takie maszyny i płacisz za możliwość korzystania z nich, to lepiej mieć pewność, że nie zawiodą, prawda?
Innymi słowy – warto upewnić się, czy sprzęt budowlany, jaki planujemy wynająć na potrzeby firmy, rzeczywiście spełni nasze oczekiwania. I nie chodzi tu już tylko o same parametry – bardzo ważny jest też stan techniczny. Pojazd budowlany lub maszyny powinny mieć aktualny przegląd techniczny. Dotyczy to nie tylko sprawdzenia serwisowego, ale także przeglądu potwierdzonego przez państwowe służby (na przykład UDT).


Dobre firmy zajmujące się wynajmem sprzętu budowlanego wykonują przeglądy po każdym wypożyczeniu. Tak serwisowane urządzenia są w stanie zapewnić rzeczywiście bezproblemową eksploatację.


I jeszcze jedna kwestia. Maszyny budowlane są konstruowane tak, by bezproblemowo pracować w trudnych warunkach przez wiele lat. Biorąc jednak pod uwagę, że oferowane w wypożyczalniach sprzęty przechodzą przez ręce wielu operatorów, zużywają się po prostu znacznie szybciej. Warto zatem wybierać te oferty, które zawierają maszyny/urządzenia relatywnie nowe. To wtedy zyskasz pewność, że wybrany sprzęt budowlany nie zawiedzie Cię w trakcie okresu wynajmu.

Transport sprzętu

Wybrałeś już konkretną ofertę. Świetnie. To teraz trzeba dostarczyć jakoś te maszyny na plac budowy. I tu…często pojawiają się schody. O ile w przypadku niewielkich urządzeń nie powinno być problemu, o tyle większe maszyny często wymagają specjalistycznego transportu. Jak dostarczyć je na miejsce inwestycji? Cóż, dobra wypożyczalnia sprzętu budowlanego zapewni Ci dowóz urządzeń na miejsce. Cała logistyka z tym związana powinna być właśnie po stronie firmy, która wynajmuje te maszyny. Ty, jako inwestor czy wykonujący część prac, nie musisz przecież mieć nawet odpowiedniego pojazdu do transportu sprzętu.
Warto jedynie sprawdzić koszt transportu sprzętu. Mniejsze firmy często proponują astronomiczne wręcz kwoty za dowiezienie urządzeń na wskazane miejsce. I to właśnie w takich sytuacjach pojawiają się prawdziwe koszty tańszych ofert wynajmu.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając sprzęt budowlany? 3

Co w przypadku uszkodzenia sprzętu?


Praca na budowie wiąże się z nieustannym ryzykiem uszkodzenia sprzętu. Nawet jeżeli daną maszynę obsługuje doświadczony operator, to przecież ryzyko pozostaje. Warto zatem upewnić się, jakie są warunki umowy w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń użytkowanej maszyny. Dobre wypożyczalnie zazwyczaj mają pełne ubezpieczenie sprzętu, co eliminuje ryzyko sytuacji, w której to wypożyczający musiałby pokryć koszty naprawy.

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Terbud

Poszukujesz miejsca, gdzie wynajmiesz wysokiej jakości urządzenia budowlane? Sprawdź wypożyczalnię sprzętu budowlanego Terbud. To firma, która od lat działa na Śląsku i w całej Polsce. W ofercie wynajem sprzętu budowlanego na każde potrzeby – od maszyn budowlanych (miniładowarki, podnośniki przegubowe i inne), przez sprzęt stolarski czy nawet narzędzia do prac wykończeniowych.

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Terbud to gwarancja najwyższej jakości sprzętu. Wszystkie maszyny znajdujące się w ofercie tej firmy to relatywnie nowe urządzenia, które są regularnie serwisowane. Dzięki temu, Ty masz pewność, że wynajęte maszyny będą w pełni odpowiadały Twoim potrzebom i oczekiwaniom oraz nie zawiodą w trakcie realizacji inwestycji.

Co sprawdzić odbierając sprzęt z wypożyczalni?

W momencie odbioru sprzętu z wypożyczalni warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim na stan techniczny konkretnej maszyny. Oprócz tego, lepiej sprawdzić, czy wszystkie elementy wyposażenia dodatkowego są na miejscu. I ostatnia kwestia – czyli umowa. To wszystko brzmi niby prosto, ale z braku czasu często możesz pominąć niektóre punkty. To dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci w trakcie odbioru sprzętu budowlanego z wypożyczalni.

Stan techniczny sprzętu

Dobre wypożyczalnie sprzętu budowlanego dbają o to, aby oferowane przez nie maszyny były w nienagannym stanie technicznym. Klient nie powinien martwić się o ryzyko ewentualnej awarii czy nieprawidłowego działania wybranego sprzętu. Na pewno nie zaszkodzi jednak sprawdzenie kilku podstawowych elementów.
Przede wszystkim sprawdź, czy wszystkie elementy wyposażenia i opcje działają. Pojazd budowlany lub urządzenie powinno być również utrzymane w czystości oraz pozbawione jakichkolwiek śladów uszkodzeń. Jeżeli znajdziesz jakiekolwiek defekty w rodzaju:

  • Zarysowań,
  • Wgnieceń,
  • Braków lakieru
  • inne wady, które mogą wpłynąć na wygląd urządzenia lub jego funkcjonalność,


Niezwłocznie poinformuj o tym obsługę wypożyczalni. Zadbaj również o to, aby umowa wynajmu zawierała stosowne adnotacje dotyczące stanu technicznego sprzętu, który wypożyczasz. Warto to zrobić choćby dlatego, by nie zostać posądzonym o uszkodzenie maszyny budowlanej po okresie wypożyczenia.

Dodatkowe wyposażenie
Odbierając wybraną maszynę budowlaną z wypożyczalni upewnij się również, czy posiada niezbędne wyposażenie, przewidziane dla tego rodzaju sprzętu. Na pewno nie zaszkodzi sprawdzenie kompletności z instrukcją obsługi w ręku. W ten sposób unikniesz ryzyka pominięcia jakiegokolwiek ważnego elementu – a gdy nie znasz sprzętu, może się to przecież zdarzyć!

Umowa wynajmu


Jeszcze raz apelujemy – koniecznie zapoznaj się z umową najmu danego urządzenia. Dokładnie sprawdź warunki wynajmu oraz ostateczne koszty. Przeczytaj wszystkie zapisy umowy, nawet te wykonane drobnym drukiem, bo często zawierają ważne informacje i postanowienia (choć w dobrej wypożyczalni maszyn budowlanych raczej nie stosuje się takich praktyk).

Sprawdź też ofertę wynajmu sprzętu budowlanego http://www.wypozyczalnia-24.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top