Na czym polega kwalifikowanie technologii spawania?

Protokół kwalifikacji technologii spawania WPQR (ang. Welding Procedure Qualification Record) to dokument, który upoważnia firmę do wykonywania połączeń spawanych w zakresie wynikającym z normy na podstawie wykonanego złącza. Dzięki temu produkcja może odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami. Kto faktycznie potrzebuje WPQR? Co to właściwie daje? Na czym polega procedura? Wyjaśniamy. 

Na czym polega kwalifikowanie technologii spawania? 1
Photo by Syd Mills on Unsplash

Czym jest i jak wygląda kwalifikowanie technologii spawania? 

Spawanie to proces, na który wpływa wiele czynników. Od jego jakości zależy, czy uzyskane połączenie będzie zgodne z oczekiwaniami inwestora, który zleca wykonanie danej konstrukcji. 

Kwalifikowanie technologii spawania potwierdza, że firma spełnia wymagania zawarte w normach. Stanowi dowód na to, że wytwórca jest w stanie wykonywać złącza spawane o wymaganych właściwościach mechanicznych, zgodne ze standardami jakości i bezpieczeństwa. 

Normy, które dotyczą kwalifikowania technologii spawania, to:

  • EN ISO 15614-1 – spawanie łukowe i gazowe stali oraz spawanie łukowe niklu i jego stopów,
  • EN ISO 15614-2 – spawanie łukowe aluminium i jego stopów,
  • EN ISO 15614-7 – napawanie,
  • EN ISO 14555 – zgrzewanie łukowe kołków,
  • EN ISO 15613 – badanie przedprodukcyjne.

Z kolei ogólne zasady kwalifikowania technologii spawania określa norma PN-EN ISO 15607. Pełni ona funkcję przewodnika w procesie uzyskiwania WPQR. 

Procedura WPQR: krok po kroku 

Jak wygląda procedura WPQR? Można podzielić ją na 4 główne czynności:

  1. W pierwszej kolejności trzeba przygotować wstępną instrukcję pWPS. Dokument ten pozwala określić parametry technologii spawania takie jak rodzaj i grubość materiału, złącza, czy pozycja spawania.
  2. Następnie, pod nadzorem jednostki notyfikowanej, wykonuje się próbne złącza spawane. Firma ubiegająca się o WPQR musi zapewnić m.in. atestowane materiały podstawowe i spawacza z odpowiednimi kwalifikacjami. 
  3. Później przeprowadzane są badania laboratoryjne na wykonanym złączu, m.in. badania wizualne, penetracyjne, metalograficzne, radiograficzne.
  4. Na końcu wyniki badań są analizowane przez jednostkę notyfikowaną. Jeśli stosowana technologia spełnia normy, jednostka wystawia dokument WPQR. 

Czy Twoja firma potrzebuje kwalifikowania technologii spawania (WPQR)?

Celem kwalifikacji technologii spawania (WPQR) jest udokumentowanie, że firma wykonuje złącze spawane w określony sposób. Procedura ta ma potwierdzić, że materiały, metody i warunki, w ramach których działa firma, są odpowiednie do uzyskania wymaganych właściwości. 

Po skorzystaniu z usługi kwalifikowania technologii spawania produkcja w Twoim przedsiębiorstwie będzie odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami. Bez tej kwalifikacji nie będziesz mógł w pełni rozwinąć potencjału swojej firmy. Poza tym wielu klientów oczekuje WPQR, postrzegając je jako gwarancję wyższej jakości i zgodności z regulacjami. 

Potrzebujesz pomocy w kwalifikacji technologii spawania? Zapraszamy do kontaktu z WIKIWELD. Zapewnimy Ci profesjonalne wsparcie na każdym etapie i możliwość skorzystania z dodatkowych usług. 

Wpisy promowane

Zobacz ofertę Wpisów promowanych.

Wydarzenia

09.05.2025 PM Showcase Day
15.05.2025 Javeloper 2025 (online)
20.05.2025 - 21.05.2025 E-Commerce Connect
21.05.2025 - 22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
04.06.2025 - 05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
30.06.2025 - 01.07.2025 Code Europe

Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!

Scroll to Top