Najlepsze białko dla sportowca – czyli jakie?

Białko w diecie osoby uprawiającej sport jest niezbędne, ponieważ to właśnie ono stanowi budulec mięśni, chrząstek a nawet wpływa na wydzielanie enzymów i hormonów. Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, że zapotrzebowanie na białko rośnie. Nie zawsze wystarczą jego naturalne źródła, więc trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie, wysokiej jakości suplementy. Jakie jest najlepsze białko dla sportowców i czym się kierować przy jego wyborze?

Najlepsze białko dla sportowca – czyli jakie? 1

Jakie białko powinien dostarczać sobie sportowiec?

Musi być to białko pełnowartościowe, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, a są nimi

  • izoleucyna,
  • leucyna,
  • lizyna,
  • metionina,
  • fenyloalanina,
  • treonina,
  • tryptofan,
  • walina.

Najlepsze białko jest wysokoprzyswajalne i posiada wysoką wartość biologiczną co znaczy, że najefektywniej oddziałuje na ciało. Składnik ten można znaleźć w pokarmach takich jak jaja, mięso, ryby czy soja. Dla osób, które ciężko trenują każdego dnia jest to jednak za mało. Powinny one korzystać także z dobrych suplementów zawierających pełnowartościowe czyli kompletne białko dla sportowca.

Dlaczego sportowcy potrzebują tak dużo białka w diecie?

Intensywny wysiłek to także zwiększona synteza białka w ciele oraz zużywanie białek ustrojowych. Dla zachowania równowagi białko w odpowiednich ilościach musi być więc dostarczane z zewnątrz. Zrównoważona dieta ma ogromne znaczenie, ale będzie odpowiednia na sportowca tylko przy odpowiedniej suplementacji białkiem. Posiłki osoby trenującej powinny być lekkie i niezbyt obfite. Najlepsze białko musi być więc dostarczane nie tylko w postaci jedzenia, ale także koktajli proteinowych. Dzięki temu możliwa będzie efektywna budowa i regeneracja mięśni.

Skutki zbyt małej ilości białka w diecie sportowca

Podczas trenowania mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom. Jeżeli dostarczymy organizmowi zbyt mało białka, tkanki nie będą mogły się zregenerować. Także jeszcze długo po treningu ciało potrzebuje białka, by przerwać procesy kataboliczne czyli zużywanie własnych białek ustrojowych. Powinno być one dostarczone z zewnątrz, by nie dopuścić do deficytów. Szczególnie sportowcy, którzy ćwiczą, by zbudować większą masę mięśniową, muszą dbać o odpowiednią ilość białka w diecie.

Jakie białko dla sportowca wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów białek. Godne polecenia na pewno jest białko serwatkowe, ponieważ ten suplement diety dostarcza ciału wszystkie niezbędne aminokwasy, będące częściami składowymi białka. Białko serwatkowe zalicza się do tych pełnowartościowych i ma taką samą wartość biologiczną jak te dostarczane w postaci nabiału czy mięsa. Okazuje się jednak, że suplementy są nawet łatwiej przyswajalne niż białko z produktów żywnościowych. Białko serwatkowe można polecić każdemu z wyjątkiem osób, które mają uczulenie na białko zwierzęce. Na szczęście dla takich osób jest także rozwiązanie na rynku. Są to odżywki białkowe pozyskiwane ze źródeł roślinnych. Obydwa te rodzaje suplementów są w pełni bezpieczne dla organizmu, dobrze przyswajalne oraz efektywnie pomagają w odbudowie i regeneracji mięśni.

Dlaczego suplementy są wygodne dla sportowców?

Przede wszystkim przyjmując je w wybranej przez siebie formie można mieć pewność braku niedoborów, co jest znacznie łatwiejsze do sprawdzenia jeżeli stosuje się suplementy. Wystarczy wyliczyć swoje zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze w przypadku intensywnego wysiłku, a potem przyjmować odmierzone porcje białka. Oczywiście trzeba odjąć to białko, które jest dostarczane w formie pożywienia. Koktajle oparte na białku w proszku mogą być szybkim posiłkiem, zaś batony proteinowe przekąską. Suplementy są łatwe do stosowania, wystarczy tylko zapoznać się dokładnie z tym, co producent zawarł na opakowaniu odnośnie dawkowania dziennego. Można także skonsultować się z dietetykiem czy trenerem. Ponadto, tak jak już zostało wspomniane, białko dla sportowca w postaci suplementów łatwo i szybko się przyswaja, nawet szybciej niż to z pożywienia, dlatego jest dobre na czas zarówno przed jak i po treningu.

Jakie konkretnie białko dla sportowca kupić?

Nie wystarczy, że na opakowaniu przeczytamy, iż białko jest pełnowartościowe i przeznaczone dla osób, które intensywnie trenują. Warto zagłębić się w skład i sprawdzić między innymi jaką ilość białka suplement dostarcza organizmowi oraz jaki jest stosunek białka do węglowodanów i tłuszczów w danej odżywce. Kolejna ważna kwestia to dodatki. Im jest ich mniej, tym lepiej. Słodziki, aromaty czy barwniki poprawiają co prawda smak czy zapach odżywki, ale nie są to składniki, które sprzyjają zdrowiu. Należy wybierać odżywki dosładzane substancjami uznanymi za bezpieczne, ponieważ tylko wtedy białko będzie przynosiło faktyczne korzyści organizmowi. Słodki smak może być także pewnym ratunkiem przed przemożną ochotą na słodycze, która co jakiś czas nachodzi chyba każdego, nawet sportowca.

Czym się kierować przy zakupie białka?

Jak wspomniano wyżej, skład ma najważniejsze znaczenie. Wiele odżywek białkowych ma całkiem przyzwoity skład, jednakże ze względu na ich mnogość, czasem dokonanie wyboru może nie być łatwe. Biorąc pod uwagę to, że białko będzie spożywane codzienne, warto także kierować się jego smakiem. Niektórzy wolą neutralny, zaś inni czekoladowy czy truskawkowy. Ponadto mądrze jest skorzystać z rekomendacji produktu od osób, które znają się na temacie odżywek dla sportowców. Można zapytać swojego trenera czy tez dietetyka czy poleca jakieś konkretne białko dla sportowca, które okazało się skuteczne dla innych jego klientów. Dobrze jest także poradzić się kogoś kto już od lat z powodzeniem stosuje odżywki białkowe i przy tym trenuje. Czy jego masa mięśniowa i kondycja jest w idealnym stanie? Jeżeli tak, to prawdopodobnie jest to także zasługa dobrej odżywki białkowej.

Którą firmę wybrać? Najlepiej tę znaną w środowisku sportowców i dietetyków, cieszącą się renomą i dobrymi opiniami. Warto zainwestować w droższe, a zarazem sprawdzone, dobrze przyswajalne białko, ponieważ od niego zależy kondycja mięśni osoby trenującej oraz jej postępy. Na tym produkcie nie warto więc oszczędzać na suplemencie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top