Nauka nie musi być nudna – ruszyła „Moja Pierwsza Komórka”

Opublikowano: 2 lutego 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Z takiego założenia wychodzą twórcy prospołecznej akcji „Moja Pierwsza Komórka”, którzy zachęcają do organizowania lekcji  na temat rozsądnego i bezpiecznego używania telefonu komórkowego.

Nietypowe zajęcia zaczynają się od poznania głównego bohatera – Fonia, który odtąd towarzyszy uczniom przez cały czas trwania lekcji. Wraz z nim dzieci rozwiązują krzyżówki i zadania dotyczące kulturalnego – i co ważne – bezpiecznego korzystania z telefonu komórkowego. Dzieci poznają w ten sposób „7 zasad Fonia”, tj. Dzwoń i trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu; Numer 112 może komuś uratować życie, używaj tylko w uzasadnionych sytuacjach; Są miejsca gdzie na telefon nie ma miejsca; Nie wygaduj się do zera; Zanim coś wciśniesz sprawdź co to jest; Telefon to nie kumpel. Przyjaźnij się z ludźmi; Nie odpisuj nieznajomym. Wszystko dzieje się w radosnej atmosferze zabawy.

lekcja1m

Pedagodzy uczulają: – Nie wystarczy podarować dziecku telefon komórkowy, trzeba je jeszcze nauczyć z niego korzystać.

Z tą opinią zgadza się Dorota Fronczek, odpowiedzialna w CenterNet S.A. za akcję „Moja Pierwsza Komórka” Rodzice bardzo często nie mają czasu lub zwyczajnie nie wiedzą jak porozmawiać z kilkuletnim dzieckiem o tak poważnej sprawie jak na przykład numer alarmowy 112 i zasadności jego używania. Dlatego też wychodzimy z naszą inicjatywą do szkół.

Pierwsza lekcja pokazowa z Foniem, odbyła się w Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi Nr 275 w Warszawie i spotkała się ze sporym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Organizatorzy zachęcają pedagogów do przeprowadzania tego typu lekcji w swoich szkołach.

Na stronie internetowej akcji www.mojapierwszakomorka.pl, zostały udostępnione materiały dydaktyczne do lekcji, które będą pomocne w przeprowadzeniu zajęć.

Dodatkowo nauczyciele, którzy zgłoszą swoją chęć uczestniczenia w akcji mailem na adres: kontakt@mojapierwszakomorka.pl otrzymają plakat z zasadami Fonia.

Dawid ZarazińskiNauka nie musi być nudna – ruszyła „Moja Pierwsza Komórka”

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.