Nietrafiona strategia informatyczna może zaszkodzić wynikom finansowym

Firma Juniper Networks poinformowała dzisiaj, że wyniki ankiety przeprowadzonej na jej zlecenie wśród dyrektorów działów informatyki średnich i dużych przedsiębiorstw we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii sugerują, że uwaga decydentów w czasach spowolnienia gospodarczego może być niepotrzebnie odciągana przez problemy informatyczne nie przekładające się w bardzo istotnym stopniu na ostateczne wyniki gospodarcze ich przedsiębiorstw.

Wyniki ankiety potwierdzają, że strategiczne inwestycje w infrastrukturę sieciową mogą pomóc w radzeniu sobie z niedostatkami finansowymi poprzez zwiększanie przewagi konkurencyjnej, odróżniania się od innych, ograniczanie kosztów działalności i maksymalizację wydajności działania.

Badanie zlecone przez Junipera wykazuje, że większość dyrektorów działów informatyki uważa, że „inteligentna” sieć jest istotnym zasobem gospodarczym firmy. Siedemdziesiąt pięć procent respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że „wysokowydajna sieć, umożliwiająca zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa, szybkości i niezawodności jej działania, pozwala nowoczesnym firmom lepiej zadowalać klientów, zwiększać sprawność działania i odnosić większe sukcesy na rynku”. Jednakże na pytanie jak silnie strategia informatyczna wpływa na wyniki gospodarcze działalności ich firmy, 59 procent odpowiedziało, że w skali do 10 (największy wpływ) szacują to na „siedem lub mniej”.

Sieci przedsiębiorstw zmieniają charakter, w wielu aspektach stając się sieciami klasy operatorskiej. Procesy gospodarcze zaczynają być dominowane przez kwestie zgodności prawnej i oprogramowanie użytkowe. Krytyczna staje się bezprzestojowa praca poczty elektronicznej, jako że nowe urządzenia wymuszają łączność o każdej porze. Przechodzenie na informatykę ruchomą wymusza elastyczny i bezpieczny dostęp do oprogramowania i usług, bo zwiększa on wydajność pracy i szybkość obsługi klientów. A te ulepszenia trzeba często było wdrażać przy aktualnie ograniczonych budżetach. W miarę pogarszania się warunków ekonomicznych, firmy nie mogą sobie pozwalać na topienie pieniędzy w rozwiązaniach, które nie poradzą sobie z przyszłymi potrzebami. Pieniądze mądrze zainwestowane w ciężkich czasach zwrócą się z nawiązką gdy wrócą lepsze czasy, ponieważ pozwolą firmom lepiej poradzić sobie z rozwojem – powiedział Andy Buss, główny analityk firmy Canalys.

Wydaje się, że ludzie na kierowniczych stanowiskach działów informatyki mają świadomość co komercyjnie zapewnia wysokowydajna infrastruktura sieciowa, ale nie zawsze są w stanie dobrze określić priorytety przedsięwzięć i zadań pod kątem ich wpływu na cele gospodarcze firm i osiągane przez nie wyniki finansowe. Szczególnie przy powszechnych ograniczeniach finansowych pojawia pokusa zarzucania trwających nowatorskich przedsięwzięć informatycznych lub nie przystępowania do nowych, by skupić się na nieuniknionych problemach, takich jak zgodność prawna. Ale takie podejście może być bardzo reaktywne i prowadzić do kumulowania się z czasem problemów finansowych, co może utrudnić wychodzenie firm z kryzysu, gdy gospodarka znowu zacznie się rozkręcać – powiedział Adrian Carr, wiceprezes do spraw sprzedaży dla przedsiębiorstw w regionie EMEA w Juniper Networks.

Prawdziwie wysokowydajne przedsiębiorstwa decydują się inwestować w inteligentną sieć, pozwalającą im wydajniej działać i zapewniać znacznie większe zadowolenie klientów, którym zapewniają bezpieczeństwo, niezawodność i konsekwentność. W takich sieciach można posadawiać nowatorskie aplikacje i usługi tworzące nowe źródła przychodów i pozwalające się odróżnić od od konkurencji na rynkach, jednocześnie zachowując pełne bezpieczeństwo. To wszystko można osiągnąć w dalszym ciągu zmniejszając koszty inwestycyjne i operacyjne sieci. Konsolidacja oraz integracja urządzeń i funkcji, wirtualizacja, upraszczanie wymagań na zarządzanie i szkolenia, pomagają w budowaniu wysokowydajnych sieci, które pozwalają kierownictwu informatyki osiągnąć więcej mniejszymi środkami, realizować cele gospodarcze oraz pozostawać w zgodzie z wymogami prawa – przekonywał Carr.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top