Nowe inwestycje Inkubatora Innowacji

Opublikowano: 28 sierpnia 2013. Kategoria: Startupy. Tagi: , , ,

Gotelecom, Medibase, VEA International – wirtualny operator telekomunikacyjny, e-usługa badająca interakcję leków, twórca osprzętu elektrotechnicznego – te trzy spółki wzbogacą portfel Inkubatora Innowacji, funduszu zarządzanego przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. PAIP zainwestuje w nie prawie 2 mln zł.

Inkubator_InnowacjiOprócz wkładu finansowego wsparcie obejmie również doradztwo merytoryczne i pomoc w rozwoju procesów biznesowych. Wszystkie trzy spółki przeszły wcześniej proces preinkubacji, której celem było sprawdzenie ich potencjału biznesowego.

Podejmując decyzję o inwestycji kierujemy się przede wszystkim doświadczeniem pomysłodawców oraz przygotowaniem biznesu, w tym jego potencjałem rynkowym. Ważna jest również innowacyjność, ale to raczej dopełnienie dobrego konceptu – wyjaśnia Łukasz Parafianowicz, ekspert ds. inwestycji Inkubatora Innowacji.

Z zainteresowaniem Funduszu spotkały się trzy pomysły biznesowe, które przekształciły się w spółki: Gotelecom, Medibase oraz VEA International otrzymają od Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości wsparcie na łączną kwotę 1 980 000 zł.

O spółce Medibase opowiada dr Piotr Kwiatek, pomysłodawca.

Nasza propozycja to rozwiązanie, które da możliwość bardzo szybkiego i łatwego sprawdzania interakcji między lekami. Lekarz lub farmaceuta będzie mógł skutecznie ocenić, jak przepisany lek współdziała z innymi zalecanymi danemu pacjentowi. Wzorujemy się na rozwiązaniach z rynków skandynawskich, gdzie podobne systemy są używane przez 90 proc. lekarzy. Dodatkowo Medibase będzie udostępniał bazy reakcji niepożądanych, w tym bazę uwzględniającą specyfikę kobiet w ciąży i karmiących, a także specjalne wskazania dla cierpiących na choroby nerek, co jest szczególnie ważne dla osób dializowanych. Jednym z udziałowców spółki jest Nickel Technology Park, który ma doświadczenie w realizacji projektów z zakresu biotechnologii i farmacji – przekonuje.

Pomysłodawcy Gotelecom stawiają zaś na nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne. Dla mniejszych podmiotów spółka będzie świadczyć usługi wirtualnej centrali telefonicznej działającej w chmurze. Dla dużych firm, którym zależy na pewności nieprzerwanego dostępu do sieci telefonicznej, będą kimś na zasadzie brokera telekomunikacyjnego, który w razie awarii łącz jednego operatora będzie utrzymywał połączenia korzystając z infrastruktury innych podmiotów.

VEA International to twórca wysokiej klasy osprzętu elektrotechnicznego, takiego jak gniazda, przedłużacze, włączniki.

Jak się okazuje, na tym rynku jest spora nisza, którą chcemy zagospodarować. W tym momencie posiadamy już kilkadziesiąt patentów i schematów form produkcyjnych, a pierwsze produkty powinny pojawić się pod koniec roku w sklepach całej Europy – mówi Michał Bonikowski z VEA International.

Inkubator Innowacji jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 3.1 – „Inicjowanie działalności innowacyjnej”.

Dawid ZarazińskiNowe inwestycje Inkubatora Innowacji

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.