Nowe inwestycje Inkubatora Innowacji

Gotelecom, Medibase, VEA International – wirtualny operator telekomunikacyjny, e-usługa badająca interakcję leków, twórca osprzętu elektrotechnicznego – te trzy spółki wzbogacą portfel Inkubatora Innowacji, funduszu zarządzanego przez Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. PAIP zainwestuje w nie prawie 2 mln zł.

Inkubator_InnowacjiOprócz wkładu finansowego wsparcie obejmie również doradztwo merytoryczne i pomoc w rozwoju procesów biznesowych. Wszystkie trzy spółki przeszły wcześniej proces preinkubacji, której celem było sprawdzenie ich potencjału biznesowego.

Podejmując decyzję o inwestycji kierujemy się przede wszystkim doświadczeniem pomysłodawców oraz przygotowaniem biznesu, w tym jego potencjałem rynkowym. Ważna jest również innowacyjność, ale to raczej dopełnienie dobrego konceptu – wyjaśnia Łukasz Parafianowicz, ekspert ds. inwestycji Inkubatora Innowacji.

Z zainteresowaniem Funduszu spotkały się trzy pomysły biznesowe, które przekształciły się w spółki: Gotelecom, Medibase oraz VEA International otrzymają od Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości wsparcie na łączną kwotę 1 980 000 zł.

O spółce Medibase opowiada dr Piotr Kwiatek, pomysłodawca.

Nasza propozycja to rozwiązanie, które da możliwość bardzo szybkiego i łatwego sprawdzania interakcji między lekami. Lekarz lub farmaceuta będzie mógł skutecznie ocenić, jak przepisany lek współdziała z innymi zalecanymi danemu pacjentowi. Wzorujemy się na rozwiązaniach z rynków skandynawskich, gdzie podobne systemy są używane przez 90 proc. lekarzy. Dodatkowo Medibase będzie udostępniał bazy reakcji niepożądanych, w tym bazę uwzględniającą specyfikę kobiet w ciąży i karmiących, a także specjalne wskazania dla cierpiących na choroby nerek, co jest szczególnie ważne dla osób dializowanych. Jednym z udziałowców spółki jest Nickel Technology Park, który ma doświadczenie w realizacji projektów z zakresu biotechnologii i farmacji – przekonuje.

Pomysłodawcy Gotelecom stawiają zaś na nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne. Dla mniejszych podmiotów spółka będzie świadczyć usługi wirtualnej centrali telefonicznej działającej w chmurze. Dla dużych firm, którym zależy na pewności nieprzerwanego dostępu do sieci telefonicznej, będą kimś na zasadzie brokera telekomunikacyjnego, który w razie awarii łącz jednego operatora będzie utrzymywał połączenia korzystając z infrastruktury innych podmiotów.

VEA International to twórca wysokiej klasy osprzętu elektrotechnicznego, takiego jak gniazda, przedłużacze, włączniki.

Jak się okazuje, na tym rynku jest spora nisza, którą chcemy zagospodarować. W tym momencie posiadamy już kilkadziesiąt patentów i schematów form produkcyjnych, a pierwsze produkty powinny pojawić się pod koniec roku w sklepach całej Europy – mówi Michał Bonikowski z VEA International.

Inkubator Innowacji jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 3.1 – „Inicjowanie działalności innowacyjnej”.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry