Numer księgi wieczystej – czy można sprawdzić go w sieci za darmo?

Zakup domu, mieszkania czy działki to poważne zobowiązanie, które wiąże się w większości przypadków ze sporymi nakładami finansowymi. Według „Ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości” średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wyniosła w 1 kwartale 2021 roku 10 073 zł. W związku z tym odpowiedzialny kupujący przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat nieruchomości. Będzie to możliwe dzięki numerowi księgi wieczystej. Jego weryfikacja jest przy tym prosta – każdy może zrobić to bez wychodzenia z domu.

Numer księgi wieczystej - czy można sprawdzić go w sieci za darmo? 1

Numery ksiąg wieczystych: co mówią o nieruchomości?

System ksiąg wieczystych pozwala na łatwe ustalanie najważniejszych danych różnego typu nieruchomości, w tym domów, mieszkań czy działek. Co wyjątkowo ważne z perspektywy potencjalnego nabywcy: dostęp do nich jest publiczny. – Numer księgi wieczystej umożliwia wobec tego darmową weryfikację jej zawartości – mówi Michał Dawidowicz z BlogKredytowy.pl, na którym tłumaczy m.in., jak znaleźć numer księgi wieczystej. – W praktyce dotarcie do niego jest bardzo proste. Nawet w sytuacji, w której nabywca nie chce zapytać o niego bezpośrednio sprzedawcy czy pośrednika – przekonuje.

Sprawdź numer księgi wieczystej za darmo

Znając numer księgi wieczystej, można w wyjątkowo łatwy sposób sprawdzić go w prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości serwisie elektronicznych ksiąg wieczystych. Po wprowadzeniu ośmiocyfrowego numeru, poprzedzonego kodem wybranego sądu wieczystoksięgowego, możliwe będzie w pełni bezpłatne zapoznanie się z zawartością dokumentu. Dzięki temu możliwe stanie się m.in. ustalenie faktycznych właścicieli nieruchomości, jej charakterystyki, a również – co szczególnie istotne – różnego typu obciążeń prawnych, w tym zajęcia hipoteki czy np. istniejących umów dożywocia. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najprostsze, jednak numery ksiąg wieczystych nie zawsze widnieją, chociażby w ogłoszeniu. Najpierw trzeba wobec tego uzyskać do nich dostęp.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Warto dowiedzieć się, gdzie znajduje się numer księgi wieczystej. Informacji na ten temat może udzielić odpowiedni urząd gminy lub sąd wieczystoksięgowy. Potencjalny kupujący może zwrócić się do nich z prośbą o udostępnienie numeru księgi wieczystej, jednak – co szczególnie ważne – nie zawsze urzędnicy zdecydują się na jego przekazanie. Aby było to możliwe, należy wykazać interes prawny wobec nieruchomości, a sama chęć zakupu nie zawsze jest interpretowana w ten sposób. W łatwy sposób można jednak ustalić go, znając sam adres nieruchomości.

Numer księgi wieczystej po adresie

Dzięki wyszukiwarce numeru ksiąg wieczystych możliwe stanie się uzyskanie dostępu do dokumentu po wprowadzeniu samego adresu domu, mieszkania czy działki. Te informacje są natomiast ogólnodostępne i zdecydowanie prostsze do ustalenia. Korzystanie z serwisów tego typu jest bardzo proste i pozwala na błyskawiczne dotarcie do najistotniejszych informacji na temat nieruchomości. W przeciwieństwie do drogi urzędowej jest również w pełni skuteczne i nie wymaga opuszczania domu. Nie trzeba legitymować się przy tym interesem prawnym do nieruchomości ani oczekiwać na wydanie zgody. Po wprowadzeniu adresu w ciągu kilku minut uda się dotrzeć do wskazanej księgi wieczystej i przejrzeć ją bez konieczności opuszczania serwisu.

Dlaczego warto sprawdzić księgę wieczystą?

Jak widać, weryfikacja ksiąg wieczystych jest bardzo prosta, szybka i nie wiąże się z wysokimi kosztami. Z tego powodu w praktyce powinna stać się jednym z najważniejszych elementów zakupu nieruchomości. W ten sposób można zabezpieczyć się m.in. przed oszustwem i ustalić personalia właściciela nieruchomości. Poza tym uda się poznać dokładny stan prawny nieruchomości, w tym przekonać się, czy nie jest zadłużona. Numer księgi wieczystej pomoże również w ustaleniu, czy dane podane w ogłoszeniu (np. dotyczące powierzchni nieruchomości lub przynależących do niej pomieszczeń) są zgodne ze stanem faktycznym.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry