Ogrzewanie na podczerwień – co warto o nim wiedzieć?

Ogrzewanie węglem odchodzi do lamusa. Gaz również wzbudza sporo wątpliwości – ostatnimi czasy zwłaszcza ze względów ekonomicznych i geopolitycznych. Rozwój technologii, a także popularyzacja ekologicznego podejścia do życia sprawia, że na szczęście masz do wyboru znacznie więcej sposobów ogrzewania swoich czterech kątów.

Ogrzewanie na podczerwień – co warto o nim wiedzieć? 1

Na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie na podczerwień. Czym dokładnie jest i dlaczego warto postawić na to źródło ciepła w swoim domu?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Szukasz ekologicznego źródła ciepła dla swojego domu? Ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się w tej roli doskonale. Emisja długich fal podczerwieni odbywa się w wyniku przepływu prądu przez ciało niemal idealnie czarne. Fale podczerwieni zapewniają równomierny rozkład temperatury we wnętrzu bez unoszenia kurzu – ogrzewając przedmioty, ściany i osoby, a nie powietrze.

Co ważne, fale wykorzystywane w ogrzewaniu na podczerwień nie są szkodliwe dla zdrowia, a wręcz przeciwnie – mogą mieć na nie pozytywny wpływ. 

Ogrzewanie na podczerwień – koszty 

To oczywiste, że przy wyborze sposobu ogrzewania istotną rolę odgrywają koszty. Z jakimi wydatkami musisz się liczyć, decydując się na ogrzewanie na podczerwień? To zależy od wyboru urządzenia grzewczego i termoizolacji budynku. Do urządzeń emitujących fale dalekiej podczerwieni należą np. folie grzewcze, które dzięki swej dużej powierzchni i niskiej temperaturze pracy najbardziej efektywnie wykorzystują energię elektryczną.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Heat Decor możemy oszacować, że dla systemu grzewczego z foliami grzewczymi miesięczne koszty ogrzewania na podczerwień wynoszą od 3 do 5 zł za m2 na miesiąc w domu o aktualnym standardzie termoizolacji. Jeśli na sezon grzewczy 2022/2023 nie zostanie wprowadzona obniżka VAT, miesięczne koszty dla domu o powierzchni 150 m2 będą oscylować w granicach około 543-905 zł jesienią i zimą.

Dokładne miesięczne koszty ogrzewania na podczerwień zależą oczywiście od powierzchni folii grzewczej, jej mocy, czy też liczby paneli czy promienników, a także kosztów prądu (te mogą różnić się w zależności od wybranej taryfy).

Koszty początkowe

Oprócz kosztu użytkowania warto porównać koszt instalacji różnych rozwiązań grzewczych. Dla ogrzewania na podczerwień ten koszt jest na ogół  w porównaniach najniższy. Wpływają na niego następujące czynniki:

 • materiały użyte do budowy domu oraz ich termoizolacyjność,
 • ocieplenie budynku,
 • szczelności stolarki okiennej i drzwiowej,
 • oczekiwania co do wysokości temperatury w pomieszczeniach,
 • w przypadku bloków – kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie.

Jak podaje Heat Decor (dane na sierpień 2022 roku), przy całym domu o powierzchni 150 m2 koszt wszystkich materiałów bez montażu wyniesie około 18 500 zł brutto przy zastosowaniu folii grzewczej HD-G pod panelami laminowanymi. Oczywiście koszty mogą się zmieniać – w zależności od sytuacji na rynku i aktualnych cen materiałów. 

Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień cieszy się zainteresowaniem coraz większej liczby osób. Nie dzieje się tak bez powodu. Oto najważniejsze zalety tego źródła ciepła:

 • Znacznie szybsze nagrzewanie pomieszczeń – fale nagrzewają wszystkie powierzchnie w Twoim domu jednocześnie i dają błyskawiczne uczucie ciepła.
 • Łatwość instalacji – montaż można przeprowadzić w zaledwie 1-2 dni.
 • Bardzo wysoka trwałość – ogrzewanie na podczerwień może Ci służyć przez całe życie.
 • Zeroemisyjność, co oznacza lepsze powietrze w pobliżu Twojego domu.  
 • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, umożliwiające precyzyjną regulację temperatury.
 • Nie potrzebujesz komina – w związku z tym nie płacisz za jego budowę i utrzymanie.
 • Nie potrzebujesz dodatkowych pomieszczeń na urządzenia grzewcze.
 • Cieszysz się ciszą, bo system pracuje całkowicie bezgłośnie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry