Czy opłaca się inwestować w drukarnię 3D?

Prosta drukarka za 2 – 3 tysięcy złotych (przykładowe ceny tutaj), niewielki skaner i dostęp do internetu – to wszystko, czego na ogół potrzebuje osoba, która chce zająć się zawodowym drukowaniem modeli 3D. Czyżby był to kolejny sposób na idealny biznes, gwarantujący minimalizację kosztów i maksymalizację przychodów? Okazuje się, że nie! Z poniższego artykułu dowiecie się, dlaczego.

Czy opłaca się inwestować w drukarnię 3D? 1Prosta drukarka za 2 – 3 tysięcy złotych, niewielki skaner i dostęp do internetu – to wszystko, czego na ogół potrzebuje osoba, która chce zająć się zawodowym drukowaniem modeli 3D. Czyżby był to kolejny sposób na idealny biznes, gwarantujący minimalizację kosztów i maksymalizację przychodów? Okazuje się, że nie! Z poniższego artykułu dowiecie się, dlaczego.

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty!

Powyższy „model biznesowy” nadaje się od razu do wyrzucenia do kosza. Dlaczego? Ponieważ za jego pomocą możemy wydrukować wyłącznie drobne figurki, rodem z wakacji. W praktyce będzie nam potrzebny znacznie droższy sprzęt.

Po pierwsze – drukarka

Żeby rozpocząć zawodowo specjalistyczny druk 3d w Warszawie trzeba drukarki. I to bardzo dobrej drukarki, której cena waha się w okolicach 20 – 40 tysięcy złotych. Po pierwsze – taka drukarka musi obsługiwać różne rodzaje filamentów. Po drugie – musi gwarantować wysoką precyzję druku.

Po drugie – filament

Gdy już masz drukarkę (a najlepiej zestaw kilku drukarek różnego formatu i zastosowania), przyda Ci się filament, czyli tworzywo, z którego będziesz produkował określone części. Za najtańszy zapłacisz około 20 zł/kg. Z kolei kilogram droższego filamentu uszczupli Twój portfel o około 200 zł/kg. Filament z dodatkiem grafenu będzie Cię kosztował nawet do 2000 zł/kg.

Po trzecie – skaner 3D

Druk 3D to jedno. Ważne jest również, by w swoim warsztacie posiadać specjalny skaner, którego zasada działania jest zupełnie odwrotna – wykonuje on zdjęcia modeli w 3D a następnie konwertuje je do pliku, wykorzystywanego w drukarce 3D. Jak łatwo się domyślić, metoda ta pozwoli Ci znacznie szybciej tworzyć wydruki w oparciu o już istniejące modele. Skaner będzie Cię kosztował kilka tysięcy złotych. Jego profesjonalna wersja (dla dużych elementów) co najmniej kilkanaście.

Wygląda strasznie? Pewnie tak – nikt przecież nie mówił, że druk 3D będzie tani. Niemniej sam projekt który będziesz wykonywał w oparciu o istniejące modele dołoży do Twojego konta kilkaset złotych. Dlatego możesz liczyć na relatywnie szybki zwrot kosztów.

Artykuł na podstawie baltic-interiors.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top