Opłacalne inwestycje – apartament w systemie condo czy mieszkanie na wynajem?

Posiadając wolny kapitał, inwestor może zadecydować o spożytkowanie go w dowolny sposób. Musi wziąć przy tym pod uwagę ryzyko obarczające różne instrumenty inwestycyjne. Interesującym rynkiem, przynoszącym stosunkowo wysokie zyski, zwłaszcza w porównaniu z lokatami bankowymi czy obligacjami skarbowymi, jest rynek nieruchomości. Można zainwestować na nim w mieszkanie na wynajem albo w apartamenty w systemie condo. Co będzie korzystniejsze dla inwestora?

Inwestycje w formule condo

Modernes Wohnen: Lofthuser an der Rummelsburger BuchtW Europie Zachodniej, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, budowy w formule condo nie są nowością, ale od lat rozwijaną praktyką. Od klasycznego inwestowania w nieruchomości na wynajem różni je to, że deweloper lub specjalnie wynajęty do tego celu „operator” bierze na siebie obowiązki związane z kompleksowym zarządzaniem nieruchomością oraz wszelkie działania prowadzące do najmu lokalu. W Polsce systemy condo nie są tak popularne, jak na Zachodzie, ale z roku na rok sytuacja ta ulega zmianie. Najczęściej apartamenty w condohotelach są dostępne w miejscowościach typowo turystycznych – nad morzem lub w górach, z kolei mikro apartamenty i mieszkania w systemie condo częściej są budowane w największych miastach, czego przykładem jest Warszawa i mikro apartamenty w systemie condo WolskaKwadrat.

Systemy condo w Polsce stały się interesującą alternatywą dla deweloperów w momencie, kiedy na rynku nieruchomości pojawił się kryzys. Brakowało chętnych do zakupu wybudowanych mieszkań i innych lokali, dlatego deweloperzy musieli znaleźć rozwiązanie swoich problemów w innym miejscu. W czasie hossy rynkowej kupowali działki pod inwestycje w dużych miastach i w atrakcyjnych turystycznie regionach kraju. Okazało się to zupełnie nietrafioną inwestycją, ale system condo może to zmienić. Deweloperzy zajęli się więc zarządzaniem posiadanymi nieruchomościami, ponieważ było to znacznie lepsze rozwiązanie niż trzymanie w swoich zasobach pustostanów przez kolejne lata, z nadzieją, że znajdzie się w końcu nabywca na wybudowane lokale.

Kupić mieszkanie na wynajem czy apartament condo?

W przypadku zakupu mieszkania z myślą o jego wynajmowaniu, inwestor prywatny musi liczyć się z obowiązkiem samodzielnego promowania mieszkania na rynku nieruchomości i szukania najemców. Jego obowiązkiem jest utrzymywanie lokalu w dobrym stanie, kontrolowanie najemców i ponoszenie ryzyka wynikającego z najmu prywatnego. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której mieszkanie przez wiele miesięcy w ciągu roku będzie stało puste, a właściciel będzie zmuszony płacić czynsz i opłaty za media. Zaletą takiego rozwiązania jest jednak to, że inwestor zawsze może wypowiedzieć umowę najmu i zamieszkać w swoim mieszkaniu.

Nie można tego powiedzieć o apartamentach w condohotelach, które są odrębną nieruchomością i mają księgę wieczystą, ale pod względem prawnym nie jest lokalem mieszkalnym, tylko lokalem użytkowym. Jego właściciel może korzystać z niego w ramach tzw. pobytu właścicielskiego, np. w ciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu dni w roku, ale nie ma możliwości zameldowania się w nim na stałe. Za to operator systemu condo sam odpowiada za wynajęcie lokalu przez cały rok, za zarządzanie nim i częściami wspólnymi obiektu, np. recepcją czy restauracją i punktami usługowymi. To on również gwarantuje w umowie operatorskiej założony poziom zysku.

Przeciętna rentowność najmu liczona dla największych rynków nieruchomości przez Home Broker i Domiporta.pl wynosi obecnie (marzec 2016) 4,84 proc. netto w skali roku. W czołówce polskich miast pod względem rentowności inwestycji w nieruchomości na wynajem plasuje się Warszawa, z wynikiem 5,37 proc. netto zysku w skali roku. Z kolei, w przypadku apartamentów w systemie condo wynajmowanych krótkoterminowo, inwestor może osiągnąć roczną stopę zwrotu w granicach 6-9 proc., ale przy mniejszym ryzyku straty niż przy samodzielnym wynajmowaniu lokalu mieszkalnego. Szukasz condo apartamentów dla dokonania inwestycji posiadanego kapitału? Zajrzyj na stronę wolskakwadrat.pl i kup apartament w Warszawie.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry