Optymalizacja kosztów pracy i wyników finansowych przedsiębiorstwa dzięki zastosowaniu robotyzacji

Obecnie robotyzacja działalności przedsiębiorstw jest procesem stale postępującym i wdrażanym na coraz większą skalę. Zdaję się więc, że powinniśmy uznać to za naturalny element rozwoju technologii i przejść z tym do porządku dziennego. Aby jednak umożliwić takie zmiany w nastawieniu pracowników i przedsiębiorców, trzeba dokładniej pochylić się nad wpływem automatyzacji pracy na przedsiębiorstwa.

Na terenie Unii Europejskiej, w niektórych gałęziach gospodarki, roboty przejęły w znacznym stopniu obowiązki człowieka. Ludzie ci jednak, w związku z szybkim rozwojem gospodarczym, znaleźli zatrudnienie w innych zawodach. Dzięki czemu jednak wspomniany wzrost gospodarczy był możliwy? Oczywiście dzięki automatyzacji części procesów produkcyjnych!

Optymalizacja kosztów pracy i wyników finansowych przedsiębiorstwa dzięki zastosowaniu robotyzacji 1Zadania, które charakteryzują się dużą monotonią i powtarzalnością zostały powierzone robotom. Fakt ten umożliwił znaczne zwiększenie wydajności, a to doprowadziło do obniżenia ceny finalnego produktu. To spowodowało zmiany w charakterystyce zatrudnienia – ludzie o tzw. kompetencjach miękkich zyskali więcej miejsc pracy. Stało się to w związku ze zwiększeniem ilości miejsc pracy w branżach: marketingowej, zarządzania, sprzedaży. Jak podaje Forsal w związku ze wzrostem popytu na produkty, związanym właśnie z wprowadzaniem robotyzacji procesu produkcji wzrost miejsc pracy w UE wyniósł w przybliżeniu 8,7 mln nowych stanowisk pracy.

Gdy zechcemy spojrzeć na tematykę zmian gospodarczych związanych z robotyzacją należy odwołać się do makroekonomii, konkretniej do pojęcia „efektu mnożnikowego” – wzmożone inwestycje przedsiębiorców w automatyzację i optymalizacje produkcji, wpływają na podwyższenie popytu i poziomu konsumpcji na całym świecie.  Ustawiczny wzrost gospodarczy doprowadza zaś do zwiększenia ilości miejsc pracy oraz wysokości wynagrodzenia pracowników. To powoduje natomiast wzrost zapotrzebowania na produkty wytwarzane z użyciem automatyzacji.

Czy jako pracownik jest się czego obawiać? Oczywiście,że nie. Znaczna część stanowisk cechująca się odtwórczą pracą zostanie zlikwidowana, w ich miejsce powstaną za to zawody bardziej skupiające się na korzystaniu z indywidualnych zdolności pracowników, umożliwiające ciągły rozwój umiejętności i poszerzanie kompetencji. Szacuje się,że w okresie najbliższych 25 lat powstanie wiele nowych zawodów, które obecnie jeszcze nie są nam znane oraz nastąpi zwiększenie zatrudnienia w sektorach gospodarki, które nie mają dziś dużego udziału w całości globalnego rynku.

Więcej informacji o robotyzacji znajdziesz na http://pirxon.com/pl/robotic-process-automation/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top