Optymalizacja kosztów pracy i wyników finansowych przedsiębiorstwa dzięki zastosowaniu robotyzacji

Obecnie robotyzacja działalności przedsiębiorstw jest procesem stale postępującym i wdrażanym na coraz większą skalę. Zdaję się więc, że powinniśmy uznać to za naturalny element rozwoju technologii i przejść z tym do porządku dziennego. Aby jednak umożliwić takie zmiany w nastawieniu pracowników i przedsiębiorców, trzeba dokładniej pochylić się nad wpływem automatyzacji pracy na przedsiębiorstwa.

Na terenie Unii Europejskiej, w niektórych gałęziach gospodarki, roboty przejęły w znacznym stopniu obowiązki człowieka. Ludzie ci jednak, w związku z szybkim rozwojem gospodarczym, znaleźli zatrudnienie w innych zawodach. Dzięki czemu jednak wspomniany wzrost gospodarczy był możliwy? Oczywiście dzięki automatyzacji części procesów produkcyjnych!

Optymalizacja kosztów pracy i wyników finansowych przedsiębiorstwa dzięki zastosowaniu robotyzacji 1Zadania, które charakteryzują się dużą monotonią i powtarzalnością zostały powierzone robotom. Fakt ten umożliwił znaczne zwiększenie wydajności, a to doprowadziło do obniżenia ceny finalnego produktu. To spowodowało zmiany w charakterystyce zatrudnienia – ludzie o tzw. kompetencjach miękkich zyskali więcej miejsc pracy. Stało się to w związku ze zwiększeniem ilości miejsc pracy w branżach: marketingowej, zarządzania, sprzedaży. Jak podaje Forsal w związku ze wzrostem popytu na produkty, związanym właśnie z wprowadzaniem robotyzacji procesu produkcji wzrost miejsc pracy w UE wyniósł w przybliżeniu 8,7 mln nowych stanowisk pracy.

Gdy zechcemy spojrzeć na tematykę zmian gospodarczych związanych z robotyzacją należy odwołać się do makroekonomii, konkretniej do pojęcia „efektu mnożnikowego” – wzmożone inwestycje przedsiębiorców w automatyzację i optymalizacje produkcji, wpływają na podwyższenie popytu i poziomu konsumpcji na całym świecie.  Ustawiczny wzrost gospodarczy doprowadza zaś do zwiększenia ilości miejsc pracy oraz wysokości wynagrodzenia pracowników. To powoduje natomiast wzrost zapotrzebowania na produkty wytwarzane z użyciem automatyzacji.

Czy jako pracownik jest się czego obawiać? Oczywiście,że nie. Znaczna część stanowisk cechująca się odtwórczą pracą zostanie zlikwidowana, w ich miejsce powstaną za to zawody bardziej skupiające się na korzystaniu z indywidualnych zdolności pracowników, umożliwiające ciągły rozwój umiejętności i poszerzanie kompetencji. Szacuje się,że w okresie najbliższych 25 lat powstanie wiele nowych zawodów, które obecnie jeszcze nie są nam znane oraz nastąpi zwiększenie zatrudnienia w sektorach gospodarki, które nie mają dziś dużego udziału w całości globalnego rynku.

Więcej informacji o robotyzacji znajdziesz na http://pirxon.com/pl/robotic-process-automation/

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry