Ostateczna lista internetowych przebojów?

Masz dosyć układanych list przebojów i wciskania ci na każdym kroku hitów Feel i Rubika? Chcesz wiedzieć czego naprawdę słuchają internauci na całym świecie? Z pomocą przychodzi We Are Hunted, nowy serwis, który chce pełnić rolę ostatecznej listy internetowych przebojów.

Listy przebojów wszelkiej maści zawsze cieszyły się dużą popularnością. Jedną z moich ulubionych była „30 Ton”, emitowana do 2006 roku w telewizyjnej Dwójce. Zbierała zestawienia najchętniej kupowanych płyt w kilkudziesięciu dużych sklepach oraz listy przebojów ze stacji radiowych. Na tej podstawie tworzone było cotygodniowe zestawienie 30 najpopularniejszych w naszym kraju kawałków. Żal, że odeszła…

Podobnym pomysłem wykazali się twórcy serwisu We Are Hunted. Projekt, który ruszył kilka dni temu, ma być ostateczną listą przebojów, których słuchają internauci na całym świecie.

We Are Hunted monitoruje najpopularniejsze piosenki w takich miejscach jak iLike, BitTorrent, Last.fm, MySpace Music, Twitter oraz blogi i strony internetowe prasy muzycznej. Serwis powstał ze współpracy australijskiego agregatora newsów WotNews oraz firmy Native Digital, zajmującej się marketingiem cyfrowej muzyki.

Przy wykorzystaniu dość skomplikowanych algorytmów (np. wyszukiwania semantycznego) powstaje lista 99 najpopularniejszych danego dnia piosenek lub wykonawców. Lista wyświetlana jest za pomocą pól kwadratów (3 x 3), w których widnieje okładka albumu, z którego pochodzi piosenka. Utworów można posłuchać bezpośrednio z poziomu strony (są streamingowane z YouTube lub stron artystów). Jest możliwość sprawdzenia Top 99 utworów tygodnia, miesiąca i roku. Piosenki można również (tzn. my, Polacy, nie możemy…) kupić via iTunes.

Ostateczna lista internetowych przebojów? 1

We Are Hunted wydaje się świetnym miejscem by sprawdzać, co w muzycznej trawie piszczy, czego słuchają ludzie (a co nie zawsze znajduje zasłużone miejsce w mainstreamowych mediach). Oferuje to, co lubię najbardziej – możliwość poznawania nowych, nieznanych mi wcześniej artystów. Bo próżno szukać tu Dody i Britney Spears. Ale czy to jest to, czego naprawdę oczekuję?

Lista 9 najpopularniejszych piosenek w momencie pisania tego tekstu przedstawia się następująco:

  1. The Reeling – Passion Pit
  2. Float My Boat – Lazy Jay
  3. This Tainted Love – DJ Zebra
  4. Freaking Me Out – True Pseudo
  5. Cat State Comity – Mazes
  6. The Strangers – St. Vincent
  7. Heads Will Roll – Yeah Yeah Yeahs
  8. Sleepy Head – Passion Pit
  9. Rich Girls – The Virgins

admagazine.pl

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top