Oświetlenie w biurze. Rzeczy, o których trzeba pamiętać

Każde biuro musi spełniać kilka ważnych warunków, aby umożliwiać efektywną i komfortową pracę. Nie bez znaczenia jest zarówno odpowiednie umeblowanie, funkcjonalność, estetyka, jak i dopływ światła. Oświetlenie to jedna z istotniejszych kwestii, z którymi zmierzymy się w trakcie urządzania przestrzeni biurowej. W dużej mierze to właśnie od niego zależy nasze samopoczucie i jakość wykonywanej pracy.

Większość biur funkcjonuje w standardowych godzinach, czyli od godziny 8 do 16. Oznacza to, że przez większość czasu konieczny jest dostateczny dopływ światła naturalnego, oddziałującego nie tylko na dobrą widoczność, ale także na samopoczucie osób przebywających w biurze. Gdy światła jest za mało, stajemy się apatyczni, śpiący, a tym samym mniej efektywni w pracy. Dlatego w żadnym biurze nie może zabraknąć przynajmniej dwóch otwieranych okien. Latem, gdy słońce wychodzi zza chmur zdecydowanie częściej, zbyt intensywny poziom jasności może utrudniać pracę. Za to zimą i jesienią, gdy słońce znajduje się niżej, może działać oślepiająco.

Oświetlenie w biurze. Rzeczy, o których trzeba pamiętać 1
fotolia.com,105196155 | Autor: virtua73

Zamiast ciężkich zasłon, firan, czy problematycznych żaluzji, najlepszym rozwiązaniem będą rolety z materiału. Poza tym, że skutecznie zapobiegną oślepianiu i odbijaniu się światła od ekranu komputera, pozwalają również na zaoszczędzenie energii cieplnej. Latem rolety izolują pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, za to jesienią i zimą zapobiegną „uciekaniu” ciepła na zewnątrz, dodatkowo uszczelniając okna. Co więcej, są znacznie bardziej estetyczne oraz łatwiejsze w użytkowaniu, niż firany i zasłony, które łatwo ulegają zabrudzeniu i zakurzeniu, a przy tym wymagają odświeżenia raz na jakiś czas. Rolety to również elegancki, ponadczasowy dodatek wpisujący się w aranżację biur w nowoczesnym stylu.

Oświetlenie dodatkowe

Poza oknami, istotne jest również oświetlenie sztuczne. W dni, gdy niebo jest pochmurne, albo zbliża się późna pora, konieczne staje się włączenie lamp. Należy dobierać je odpowiednio do wielkości i charakteru danego miejsca. Wybierając lampy, musimy zwrócić uwagę na fakt, czy mamy do czynienia z przestrzenią otwartą, czy podzieloną na mniejsze pomieszczenia, w których znajduje się maksymalnie kilka osób. W każdym przypadku należy podzielić oświetlenie na główne i punktowe. Przy rozległej powierzchni (czyli w dużych, otwartych biurach) najlepiej zastosować liniowe świetlówki oraz wspierające je halogeny.

Niezbędne są również wysokiej jakości lampki z możliwością regulacji kąta nachylenia, umieszczone na biurkach pracowników. Istotną rolę odgrywa barwa sztucznego oświetlenia. Nie może być zbyt ciepła, lepiej postawić na nieco chłodniejszą, która sprawia, że łatwiej jest się skupić. Ciepła barwa wpływa relaksująco na człowieka, co może mieć negatywny wpływ na efektywność wykonywanych zadań. Pamiętajmy przy tym, że oświetlenie w każdym pomieszczeniu musi być rozmieszczone równomiernie, a oprawa nie może rzucać cienia na miejsce pracy oraz razić w oczy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top