Jak oświetlić duże, otwarte biuro?

Każde pomieszczenie biurowe musi sprzyjać pracy i skupieniu. Ogromną rolę odgrywa światło, które buduje atmosferę całego miejsca, oraz rozjaśnia poszczególne strefy, ułatwiając wykonywanie zadań. Gdy organizacja pomieszczenia polega na tym, że stanowiska pracy znajdują się w otwartej przestrzeni dużej sali, konieczne jest zastosowanie specyficznego rozkładu źródeł światła.

Jak oświetlić duże, otwarte biuro? 1
fotolia.com, 178485107 | Autor: denisismagilov

Tego typu miejsca najczęściej rozdziela się niewielkimi ściankami, które umożliwiają sprawną komunikację pomiędzy pracownikami. Pomieszczenia nie zawsze są regularne, a ich rozkład może ulegać zmianie. Biorąc to pod uwagę, musimy podzielić wnętrze na strefy, czyli sprawdzić, w których miejscach najczęściej wykonuje się pracę związaną ze wzrokiem. Mimo wszystko należy dołożyć wszelkich starań, aby oświetlenie w całej przestrzeni było jednolite i usytuowane przy każdym stanowisku roboczym. W biurach nie zaleca się montowania zaledwie kilku lamp sufitowych, wiszących lub żyrandoli. Takie rozwiązanie sprawdzi się bardziej w niewielkich przestrzeniach, zwłaszcza domowych, w których nie musimy obawiać się, że poszczególne kąty pozostaną zacienione.

W dużych, otwartych biurach zdecydowanie lepiej sprawdzą się oprawy świetlówkowe, które są nabudowane na stropie, montowane w suficie podwieszanym, albo zwieszane. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem są nowoczesne lampy, które posiadają geometryczne, minimalistyczne kształty. Pozwalają na równomierne i regularne rozmieszczenie oświetlenia. Liniowy montaż opraw będzie tutaj najbardziej rozsądnym posunięciem. Mimo to nawet oświetlenie główne o bardzo wysokiej jakości nie będzie wystarczające. Na biurku lub w jego okolicy powinno znaleźć się oświetlenie dodatkowe, które będzie umożliwiać pracownikowi regulację kąta padania, wysokości i natężenia lampy do swoich własnych potrzeb.

Oświetlenie LED-owe. Odpowiednie do dużego biura?

Poza sztucznymi źródłami światła, istotną rolę odgrywają również okna. Duża ilość światła naturalnego stanowi istotne dopełnienie, o którym nie należy zapominać. Warto zainwestować w specjalne rolety okienne, które będą wygodniejszą alternatywą dla typowych firan czy żaluzji. Taki rodzaj osłony sprawdzi się przede wszystkim w cieplejsze dni, gdy przez okna mogą wpadać oślepiające promienie słońca. Mimo to, w większości czynności, niezależnie od rozmiaru wnętrza, to właśnie sztuczne światło odgrywa najistotniejszą rolę, dlatego musimy zadbać o wybór produktów wysokiej jakości.

Doskonałym rozwiązaniem dla biur są energooszczędne lampy z żarówkami LED. Diody tego typu zużywają nawet do 80% mniej prądu od typowych modeli. Co więcej, wyróżniają się wysoką trwałością, dzięki czemu konieczność ich wymiany pojawi się wyjątkowo rzadko. Ich zaletą są nie tylko oszczędność i wygoda, ale również trwałość, szeroki wybór, oraz aspekt ekologiczny. W ofercie producentów znajdziemy wiele interesujących modeli, które będą doskonałym dopełnieniem wizerunku każdego nowoczesnego biura.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry