Jak otworzyć własną kancelarię adwokacką?

Marzeniem studentów studiujących na wydziałach prawa jest otwarcie po zakończeniu nauki i aplikatury własnej kancelarii adwokackiej. Daje to szerokie możliwości robienia kariery zawodowej. Jak wyglądają formalności i prowadzenie działalności w postaci kancelarii prawnej?

Formalności związane z otwarciem kancelarii

Jak otworzyć własną kancelarię adwokacką? 1Adwokat posiadający odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, po ukończeniu aplikatury, może, o ile dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, otworzyć własną kancelarię. Bardzo dobrze na początek sprawdzają się modele biznesowe kancelarii specjalizującej się w określonej dziedzinie prawa, np. w prawie rodzinnym, gospodarczym, czy na przykład cywilnym. Adwokat powinien też określić, czy w toku swojej działalności zamierza obsługiwać wyłącznie osoby fizyczne czy osoby prawne, albo być może wszystkich klientów, bez względu na to, czy występują indywidualnie czy jako podmiot firmowy.

Kancelaria może mieć postać spółki, a wspólnicy wnoszą do niej razem kapitał zakładowy wymagany przez prawo. Adwokaci Olsztyn na przykład stworzyli spółkę partnerską, w ramach której prowadzą działalność, wykonując swój zawód prawnika.

Trudności po otwarciu kancelarii prawnej mogą wynikać z konieczności organizacji pracy, pozyskiwania klientów i budowania pozytywnych relacji z nimi. Kancelaria nie ma możliwości zastosowania klasycznych form reklamowych, dlatego może bazować wyłącznie na poleceniach przez klientów. Ważne jest, aby każdy z nich otrzymywał fachową pomoc i obsługę, co wymaga kompetencji od prawników i asystentów pracujących w kancelarii.

W celu zaistnienia na rynku, początkowo kancelaria powinna podejmować się mniejszych zleceń, niekoniecznie atrakcyjnych pod względem finansowym. To jednak utoruje jej drogę do zdobywania większych klientów. Sztuką jest utrzymanie ich poprzez profesjonalną obsługę i bycie zawsze w gotowości do świadczenia pomocy prawnej.

Jakimi umiejętnościami powinien odznaczać się prawnik zakładający kancelarię?

Nie każdej osobie po studiach prawniczych będzie odpowiadała praca w kancelarii czy nawet prowadzenie własnej działalności tego typu. Dlatego ważne jest, aby już na etapie studiów zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, m.in. w kancelariach w ramach praktyk, w sądach, w urzędach czy nawet w biurach rachunkowych. To także znakomity czas, aby nabyć potrzebne umiejętności i móc efektywnie funkcjonować na rynku pracy jako wzięty adwokat, posiadający własną kancelarię prawną. Niekoniecznie związane są one z różnymi działami prawa. Na stanowisku właściciela kancelarii przydają się kompetencje miękkie, np. umiejętność komunikacji i negocjacji, czy też zdolności zarządcze. Przyda się proste szkolenie menedżerskie, które ułatwi delegowanie zadań do różnych pracowników kancelarii i zarządzanie nią w jak najbardziej efektywny sposób.

Klienci zwracają uwagę nie tylko na to, jak szeroką wiedzę ma prawnik, ale też w jaki sposób ich obsługuje, czy jest pomocny i empatyczny, a przy tym w pełni profesjonalny. Trzeba umieć połączyć ze sobą te wszystkie cechy

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top