Jak otworzyć własną restaurację?

Marzysz o otwarciu własnej knajpy, dzięki której mógłbyś zamienić pasję w dochodowy biznes? Jest to zadanie, które wymaga ciężkiej pracy, jednak z pewnością zaowocuje ona w przyszłości. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak otworzyć własną restaurację.

Otwarcie biznesu w branży gastronomicznej wiąże się z ciężką pracą i koniecznością posiadania wystarczających nakładów finansowych na start. Nie obejdzie się również bez oryginalnego pomysłu. Aby ułatwić Ci decyzję, poniżej podpowiadamy, jak powinien przebiegać proces tworzenia wyjątkowego miejsca na gastronomicznej mapie wybranego przez Ciebie miasta.

Stwórz plan swojego biznesu

Jak otworzyć własną restaurację? 1
fotolia.com, 82189542 | Autor: zhu difeng

Dobrze przygotowany biznesplan to już połowa sukcesu. Dzięki niemu będziesz dokładnie wiedział, ile pieniędzy potrzebujesz na wyposażenie restauracji i baru, początkowe pensje dla pracowników oraz umożliwisz sobie przygotowanie planu awaryjnego. Podczas tworzenia biznesplanu warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak grupa docelowa czy analiza rynku i konkurencji. Pozwoli Ci to odpowiedzieć na pytania – dla kogo zostaje stworzony ten lokal, czy mamy kogo się obawiać w branży oraz jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku. Odpowiedzi te sprawią, że w łatwy sposób określisz profil otwieranej przez Ciebie restauracji.

Zacznij działać

Jeśli stworzyłeś zadowalający biznesplan, posiadasz potrzebne fundusze i znalazłeś odpowiedni lokal, to czas na załatwienie wszelkich formalności. Pierwszą z nich jest założenie działalności gospodarczej. Kolejny krok to dostosowanie Twojej restauracji w taki sposób, aby spełniała ona wymogi Sanepidu, BHP, ochrony przeciwpożarowej i Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli chcesz serwować alkohol, konieczne będzie również uzyskanie koncesji.

Zadbaj o wnętrze

Po spełnieniu wszelkich formalności nadchodzi czas, aby urządzić wnętrze Twojej nowej restauracji. Jej wystrój powinien być spójny i zgodny z typem kuchni, jaką masz zamiar serwować swoim gościom oraz posiadać unikalny klimat, który sprawi, że klienci z chęcią będą do Ciebie wracać. Część jadalna to jednak nie wszystko – podstawą działania każdej restauracji jest profesjonalny sprzęt gastronomiczny, który ułatwi i usprawni pracę Twoich kucharzy. Pamiętaj także, aby dokonać zakupu kas, terminali płatniczych oraz dedykowanego restauracji oprogramowania. Ostatnia pozycja może okazać się niezwykle przydatna w trakcie codziennego zarządzania lokalem – dzięki oprogramowaniu możesz kontrolować obroty, stan zapasów w spiżarni oraz zapewnić obsługę klientów na najwyższym poziomie.

Stwórz zespół

Profesjonalna obsługa to jedna z wielu cech dobrych restauracji. To ją klient widzi od razu po przekroczeniu progu Twojego lokalu i to z nimi ma styczność podczas wizyty. Wysoka kultura, znajomość menu i przyjazne usposobienie, to cechy, które powinna posiadać zatrudniona przez Ciebie obsługa. Kolejnym istotnym, a nawet najważniejszym, wyborem jest selekcja szefa kuchni. Dobry kucharz ma swoją cenę, która z pewnością jest warta jego umiejętności i smaku, dlatego też nigdy na nim nie oszczędzaj. Pamiętaj, że każdy z Twoich pracowników musi posiadać aktualną książeczkę Sanepidu.

Sukces Twojej restauracji zależy od wielu czynników, a głównym z nich jest jakość serwowanego przez Ciebie jedzenia. Dobrze przygotowany biznesplan, spełnienie wszelkich formalności i włożenie w Twój biznes serca i pasji sprawią, że goście sami zaczną się pojawiać. I to już Twoje zadanie, aby sprawić, żeby wracali do Ciebie jak najczęściej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top