Personalizowany prezent – podaruj bliskim coś wyjątkowego

Pozory mylą. Wielu ludzi uważa, że gdy daje coś innym, to po to, by sprawić im radość. Badania psychologiczne wykazały jednak, że skłonność do dawania ma zgoła inne podłoże. Potwierdzenie można było niedawno temu obserwować na naszym, polskim podwórku.

Personalizowany prezent – podaruj bliskim coś wyjątkowego 1
Personalizowany prezent – podaruj bliskim coś wyjątkowego

Oto w mediach pojawiła się smutna historia: 99-letnia staruszka została bezczelnie okradziona przez oszustów. Straciła całe swoje oszczędności: 4 000 złotych. Pewna fundacja zorganizowała zbiórkę, której wynik okazał się szokujący: zebrano ponad 600 tysięcy złotych. Tysiące ludzi przekazywało pieniądze kompletnie nieznanej sobie kobiecie. Dlaczego?

Dając innym, dajesz sobie

Naukowcy z Harvard Business School przeprowadzili swego czasu eksperyment. Zagadywali w miejscach publicznych przypadkowych ludzi i pytali ich o nastrój, a następnie wręczali im po 5 lub 20 dolarów. Jednych poproszono o to, by wydali otrzymane pieniądze na własny użytek, innych z kolei, by wydali je na kogoś innego lub na cel dobroczynny. Po upływie ustalonego czasu naukowcy kontaktowali się z badanymi telefonicznie. Co się okazało?

Ci, którzy wydali otrzymane sumy na rzecz innych, czuli się szczęśliwsi od tych, którzy kupili coś dla siebie. Drugi wniosek: wydana suma nie miała żadnego wpływu na nastrój. Sama możliwość zrobienia czegoś z pieniędzmi okazała się ważniejsza od kwoty, o jaką chodziło.

Wiele innych badań przeprowadzonych w rozmaitych krajach dało ten sam wynik: ludzie dają coś innym nie po to, by obdarowani czuli się szczęśliwi, lecz przede wszystkim po to, by samemu poczuć się lepiej. Wiedzą o tym zresztą liczne organizacje charytatywne, które po otrzymaniu większego datku wysyłają darczyńcom listy z podziękowaniami. Powód? Darczyńca dochodzi do wniosku, że jest postrzegany jako wrażliwy na cudzą niedolę i… chętnie przekazuje kolejny datek. Niektórzy naukowcy uważają wręcz, że dawanie jest dla ludzi niekiedy sposobem na łagodzenie wewnętrznego poczucia winy.

Badano także dawanie prezentów w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Tu również okazało się, że radość obdarowanego to jedynie efekt pośredni, który służy temu, by darczyńca lepiej się poczuł.

Dlaczego zatem niektórzy ludzie nie dają nic nikomu, z wyjątkiem sytuacji, w której absolutnie nie da się tego uniknąć? Otóż dlatego, że czyjaś radość ich nie cieszy. Najprawdopodobniej inni ludzie są im zwyczajnie obojętni.

Uwaga na wartość prezentu!

Jak powszechnie wiadomo, wartość prezentu ma znaczenie i nietrudno urazić nią obdarowanego. Jeśli ktoś dobrze sytuowany kupi drogi prezent komuś, kto ledwo przędzie, może wywołać wrażenie, że chwali się swoim bogactwem. Może też niechcący upokorzyć bliskich osoby obdarowanej, których na takie prezenty nie stać.

Z kolei prezent tani, wybrany naprędce, bez zastanowienia, to posłaniec smutnej wiadomości: najwyraźniej obdarowany nie jest dla kogoś wart zachodu.

Dobrą receptą są więc prezenty spersonalizowane: w umiarkowanej, ale nie najniższej cenie, a zarazem wyjątkowe, bo stworzone specjalnie dla kogoś. Można o tym przeczytać więcej w artykule „Personalizowane prezenty – podaruj bliskim coś wyjątkowego”.

Chodzi tu o gadżety produkowane na zamówienie, zawierające napisy lub obrazy nadające im wyjątkowość, bo związane z adresatem prezentu. Może to być wygrawerowany napis lub nadruk świadczący o tym, że dana rzecz powstała specjalnie z myślą o przyszłym właścicielu. Taki prezent zawsze będzie mile widziany, bo dowodzi starań darczyńcy. W ten właśnie sposób można wyrazić swoje uczucia, docenić kogoś albo podkreślić znaczenie relacji z daną osobą. Personalizowane prezenty zamawiać można w sklepie internetowym pod adresem mygiftdna.pl.

Do nabycia są przedmioty użytkowe i gadżety przeznaczone dla osób w różnym wieku i na różne okazje, co bez wątpienia ułatwia wybór. Można przeglądać kategorie prezentów, okazje, wybierać metodę zdobienia, a także skorzystać z podpowiedzi, jak znaleźć prezent idealny.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry