Perukarz – czym się zajmuje?

Perukarstwo to zajęcie dla cierpliwych i dokładnych. Osoba pracująca w tym zawodzie, tworzy nie tylko peruki, czyli pełną imitację włosów znajdujących się na głowie, ale także treski i dopinki służące przedłużaniu i uzupełnianiu fryzur, oraz zarosty, jak wąsy, brody i brwi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, co czasem ma miejsce podczas kręcenia filmu, perukarz może nawet stworzyć imitację fryzury intymnej.

Mężczyzna wykonujący zawód perukarza

Perukarstwo – predyspozycje i umiejętności

W zawodzie perukarza liczą się przede wszystkim zdolności manualne i cierpliwość. Perukarz musi umieć zdjąć miarę z głowy klienta, stworzyć według tej miary czepek z tiulu, do którego będą przytwierdzane włosy oraz w dalszej kolejności, poświęcając na to wiele godzin, specjalną techniką utkać perukę, włos po włosie, za pomocą maleńkiego szydełka. Z tego też powodu perukarz musi mieć dobry wzrok i pewną rękę.

Do perukarza należy też wybranie i odpowiednie przygotowanie włosów – często stworzenie pożądanego koloru wymaga zmieszania kilku różnych odcieni włosów. Perukarz musi wiedzieć, w którą stronę ułożone są włosy, żeby nie doprowadzić do ich skołtunienia podczas prania peruki. Potrafi też czesać, przycinać, układać i farbować włosy jak fryzjer, tyle że może to robić na włosach klienta bez jego obecności w zakładzie.

Perukarz musi śledzić bieżące trendy, w światowych stylach fryzjerskich i perukarskich oraz nowinki w technologii powstawania peruk. Dobry perukarz potrafi zadbać o najdrobniejsze szczegóły, by realistycznie odwzorować fryzurę. Zwraca uwagę na to, żeby włosy miały wicherki, niesforne kosmyki czy baby hair – czyli drobne niedoskonałości występujące w prawdziwych fryzurach.

Przeczytaj więcej o ciekawych zawodach na http://www.finansor.pl/.

Perukarz – czy to wyłącznie praca z klientem indywidualnym?

Perukarz może pracować w sklepie, specjalizującym się w tworzeniu i sprzedaży peruk dla klienta indywidualnego, ale również współpracować z fundacjami, których głównym zadaniem jest tworzenie peruk dla osób, które utraciły włosy w wyniku choroby. W takiej pracy perukarz musi umieć się wykazać empatią, zrozumieniem i taktem oraz umieć doradzić i dopasować perukę do potrzeb klienta.

Tworząc perukę dla klienta indywidualnego, perukarz często opiekuje się nią przez wiele lat. Peruki nie są tanie, zwłaszcza te tworzone z naturalnych włosów, więc często klient woli oddać perukę do serwisu, by naprawić ubytki lub żeby delikatnie zmienić i odświeżyć fryzurę, niż kupić nową.

Do zadań perukarza należy:

  • doradzanie klientom w kwestii doboru peruki,
  • zdejmowanie miary na perukę,
  • zaprojektowanie peruki na podstawie konsultacji z klientem,
  • dobranie i przygotowanie odpowiednich włosów,
  • wykonanie bazy i samej peruki,
  • odpowiednie uczesanie i wystylizowanie peruki,
  • czyszczenie, uzupełnianie i reperowanie peruk.

Więcej na temat obowiązków perukarza przeczytać można w artykule na http://www.trinet.com.pl/czym-sie-zajmuje-perukarz/.

Perukarz w teatrze i filmie – praca i obowiązki

Perukarze znajdą zatrudnienie także w instytucjach kultury, jak teatr, opera czy operetka oraz przy produkcji filmów i seriali. Peruki wykorzystywane są też w świecie mody, na różnego rodzaju pokazach i eventach oraz przy sesjach zdjęciowych, do których tworzy się ogromne i ekstrawaganckie egzemplarze.

 Kobieta grająca w teatrze w peruce wykonanej przez perukarza
Źródło zdjęcia: http://www.ludzie-biznesu.pl

Perukarz w teatrze często ma okazję wykazać się dużą kreatywnością, tworząc fantazyjne peruki i nakrycia głowy ze sztucznych włosów, o różnych nienaturalnych kolorach. Praca przy produkcji filmu często wymaga stworzenia realistycznie wyglądających peruk, które do złudzenia imitują naturalne włosy. Perukarz w teatrze ma spory wkład w kreowaniu bohatera, gdyż fryzura to istotny element wyglądu i charakteru postaci.

Pracując przy produkcjach filmowych i teatralnych, perukarz musi doskonale znać historię mody i przynajmniej pobieżnie historie sztuki, żeby umieć odnaleźć się w przedstawianej epoce historycznej. Perukarz w teatrze i filmie powinien również wykazać się doskonałą techniką, gdyż często do filmu czy przedstawienia trzeba przygotować kilka identycznych egzemplarzy peruk lub zarostów.

Praca perukarza nie kończy się na stworzeniu peruki. Po spektaklu czy zakończonym dniu zdjęciowym do niego należy zadbanie o perukę, w razie potrzeby upranie jej i ponowne uczesanie oraz upięcie na specjalnej drewnianej głowie, żeby zachowała właściwy kształt.

Jak zostać perukarzem?

Kiedyś perukarstwa można było nauczyć się w szkołach fryzjerskich, gdzie były obowiązkowe zajęcia z tego przedmiotu. Obecnie zostanie aktywnym zawodowo perukarzem, wymaga sporego wysiłku. Żeby nauczyć się tego zawodu można ukończyć kurs, skończyć 2-letnią szkołę specjalizująca się w technikach teatralnych lub po prostu zgłosić się na praktyki do zakładu perukarskiego na szkolenie. Jednak sama wiedza nie wystarcza, jest to zawód oferujący niewielką ilość miejsc na rynku pracy. Żeby pracować jako perukarz potrzeba sporo determinacji i nierzadko szczęścia czy znajomości, zwłaszcza jeśli chce się tym zajmować przy produkcjach filmowych.

Autor:

Maria – z wykształcenia plastyk technik scenograficznych
w specjalizacji charakteryzator teatralno-filmowy i perukarz.

Źródła:

  • http://www.naturabiznesu.pl
  • F. Cieślak, P. Lewandowska, H. Przyjemska, Charakteryzacja i perukarstwo, Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, Warszawa 1967.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top