Pielęgnacja lawendy

Lawenda staje się coraz popularniejszą rośliną w naszych ogrodach. Jej pielęgnacja nie jest trudna, warto jednak poznać podstawowe jej zasady, aby obficie kwitła i pięknie się rozrastała.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Pielęgnacja lawendy 1Idealnym miejscem do uprawy lawendy będzie słoneczne, ale przywiewane stanowisko. Nie należy sadzić jej w zbytnim zagęszczeniu, ponieważ brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może sprawić, że zaatakują ją choroby grzybowe, na które jest dosyć podatna. Podłoże do uprawy lawendy powinno być lekkie, dobrze przepuszczalne o odczynie zasadowym, średnio zasobne w składniki odżywcze. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, przed posadzeniem lawendy, warto ją zwapnować. Planując uprawę lawendy w słabo przepuszczalnej glebie, nie możemy natomiast zapomnieć, o ułożeniu warstwy drenażu na spodzie dołka, zanim umieścimy w nim sadzonkę.

Najważniejsze zbiegi pielęgnacyjne

Podstawowym i najważniejszym zabiegiem, jakiego wymaga lawenda, jest przycinanie. Należy robić to dwa razy w roku, wczesną wiosną lub jesienią oraz latem. Wiosną lub jesienią przeprowadzamy ciecie pielęgnacyjne, które pozwoli nam odpowiednio uformować lawendę. Regularne przycinanie sprawi, że roślina wytworzy gęstą i zwartą koronę. Unikniemy w ten sposób powstania nieestetycznego, pustego miejsca na jej środku. Przycinamy tylko młode pędy, ponieważ miejsca po usunięciu starszych wolno lub w ogóle nie  zarastają. Dzięki regularnemu przycinaniu roślina nie tylko nadmiernie nie zdrewnieje, ale także będzie miała piękny krzaczasty kształt. Korzystniejsze jest cięcie jesienne, ponieważ lawenda jest wówczas lepiej przygotowana do zimy. Nie należy go jednak nadmiernie opóźniać, ponieważ zbyt młode pędy mogą przemarznąć.  Wiosenne cięcie może uszkodzić zawiązujące się kwiatostany i roślina będzie mniej obficie kwitła. Latem, od lipca do września, wycinamy przekwitłe kwiatostany.

Zbiór lawendy

Lawendę z naszego ogrodu możemy zebrać na bukiety, które nie tylko będą piękne, ale także będą wspaniale pachniały w naszych szafach czy szufladach, odstraszając mole. Lawendę w tym celu zbieramy na początku kwitnienia, kiedy na jej kwiatostanach widać już kolor, ale nie są one jeszcze pełni rozwinięte. Dzięki temu są trwalsze po ususzeniu, a ich aromat dłużej się uwalnia.

Informację na temat uprawy ziół znajdziesz tutaj.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top