Piłki do gry w piłkę nożną – z certyfikatem czy bez?

W sklepach sportowych na pułkach pośród piłek do piłki nożnej można zauważyć na niektórych z nich logo FIFA lub oznaczenie FIFA QUALITY lub FIFA QUALITY PRO. Czym jest takie oznaczenie? Praktycznie patrząc na rzecz oznacza to, że piłka przeszła pozytywnie specjalistyczne testy, które przeprowadza Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. O jakie testy dokładnie chodzi?

Piłki do gry w piłkę nożną - z certyfikatem czy bez? 1
Soccer sunset / Football

Jakość FIFA piłki nożnej – rodzaje

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej przyznaje certyfikaty niektóry piłkom do nogi. Certyfikat otrzymują tylko i wyłącznie piłki, które są najwyższej jakości, co stwierdzone jest po przejściu wielu testów. Jeszcze niedawno FIFA dawała atest FIFA QUALITY APPROVED, co jest najwyższym odznaczeniem, tak jak FIFA QUALITY INSPECTED. W tym momencie oznaczenie zmieniły się na FIFA QUALITY PRO i FIFA QUALITY. Dodatkowo wprowadzono też IMS of the FIFA Quality Programme. Logo FIFA widnieje tylko i wyłącznie na piłkach, które przechodzą pozytywnie wszystkie fazy testów. Do takich piłek należy np. piłka do nogi Sierra pro 2.0, która posiada standard premium. 

Sposoby testowania piłek

FIFA testując piłki na samym początku wymaga dostarczenia 7, w niektórych przypadkach 10, piłek. Testy przeprowadzane są w odpowiednich warunkach. W pomieszczeniach testowych temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza, a wilgotność jest na poziomie 65%. W piłkach sprawdza się obwód, kulistość, zachowanie kształtu oraz wielkości, to jak piłka pochłania wodę, waga, balans, utrata ciśnienia, a także odbicie danego modeli piłki. Obwód jest weryfikowany przez maszyny do testowania piłek CSM. Taka specjalistyczna maszyna bada promień, liczy średnią wartość z 3 sekwencji po 15 cykli – czyli łącznie do 4 500 punktów mierzonych na całej powierzchni piłki. Odbicie piłki nożnej sprawdzane jest na podstawi swobodnego, pionowego spadku piłki z wysokości mniej więcej 2 metrów, w różnych warunkach, nawet w dosyć niskiej temperaturze. Do tego mierzy się także poziom akustyczny.

By odpowiednio zmierzyć stopień wchłaniania wody przez piłkę, jest ona wrzucana do naczynia, które wypełnione jest wodą, a później ściska się ją poprzez tłok pneumatyczny i zostawia do nasiąknięcia. Cały cykl jest powtarzany 250 razy, a następnie waży się piłkę i ocenia ile wody wchłonęła. W kwestii wagi, piłka do nogi ważona jest 5 razy na wadze, która ma dokładność do 0,01 g. Tak samo dokładne są testy na utratę ciśnienia. By to zmierzyć, piłkę pozostawia się na 72 godziny, a po upłynięciu czasu po raz kolejny mierzy się ciśnienie powietrza.

Zachowanie kształtu oraz wielkości mierzone jest przez FIFĘ nieskomplikowaną metodą. Piłki są wystrzeliwane z armatki z prędkością mniej więcej 50 km/h pod kątem 30 stopni i uderza się nią o metalową powierzchnię i wraca do armatki. Dla piłek do gry na zewnątrz wszystko powtarza się 2000 razy, dla tych do gry na plaży 1000 razy. Mierzenie balansu odbywa się w przypadku piłek do futsalu, po to by sprawdzić jak piłka toczy się na płaskiej linii po prostej powierzchni.

Jeśli szukasz dobrej piłki do piłki nożnej odwiedź tę stronę Internetową: https://zina.pl/pilki

Czy warto jest nabyć profesjonalną piłkę z certyfikatem?

Piłka nożna jest popularną dyscypliną sportu, która posiada swego rodzaju specyfikę. Dla osób, które trenują piłkę nożną profesjonalnie lub półprofesjonalnie zakup piłki z certyfikatem jest normalne, ponieważ są to piłki o najwyższej jakości, które służą nam przez długi czas i poprawiają komfort gry. Dla osób, które uprawiają piłkę nożną hobbistycznie, nie jest to aż tak istotne, ponieważ łączy się to z większymi wydatkami. Dlatego piłki z certyfikatem FIFA polecane są szczególnie dla osób, które regularnie uprawiają sport, jakim jest piłka nożna.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry