Pisz i dziel – oczekuj EtherPad

EtherPad nie wygra prawdopodobnie konkursu na najładniejszy interfejs użytkownika. Ale może okazać się jednym z najprzydatniejszych narzędzi internetowych. Umożliwia bowiem współpracę nad dokumentami tekstowymi z klientami, przyjaciółmi, czy pracownikami. Każda edycja dokumentu pojawi się natychmiastowo na ekranie naszego partnera.

Hejże – zawoła ktoś bystro – ale przecież to samo można robić za pomocą Google Docs! To prawda – sam wielokrotnie wykorzystywałem Dokumenty Google do współpracy z przyjaciółmi, „obgadywania” projektów itd. Ale tu chodzi o zupełnie nową jakość. Dokumenty Google są powolne, reagują z opóźnieniem i choć dają taką możliwość – w tym przypadku brakuje im jeszcze sporo do ideału.

Tymczasem EtherPad jest przede wszystkim wygodny i użyteczny. Jest świetnym narzędziem dla robienia wspólnych notatek podczas spotkań biznesowych czy konferencji prasowych lub wspólnego pisania maili. Zapraszam do zapoznania się ze screencastem.

Niedawno serwis został ponownie zamknięty (pozostaje w fazie beta) – tak wielu było chętnych do korzystania z jego Pisz i dziel – oczekuj EtherPad 1możliwości. Można się jednak zapisać w kolejce oczekujących (po kilkunastu godzinach powinniśmy dostać link do naszego pierwszego dokumentu). Jak możemy przeczytać na blogu twórców – wkrótce udostępniona zostanie nowa, otwarta wersja. Tymczasem skorzystać można z przygotowanego przez redakcję ReadWriteWeb przykładowego dokumentu. 

Swoją drogą to bardzo ciekawe – tego typu projektów pojawia się coraz więcej. Pojawiają się już plotki (mniej lub bardziej prawdopodobne) o „wirtualizacji” Microsoft Office i Apple iWorks. Obserwujemy więc wyraźny trend, który umożliwi dość swobodne magazynowanie i dzielenie się naszymi dokumentami w internecie. Z niecierpliwością czekam na w pełni funkcjonalny e-pakiet biurowy.

Za: ReadWriteWeb

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top