PIT przez Internet czy e-deklaracje

Przed wypełnieniem zeznania podatkowego wiele osób poszukuje najbardziej efektywnej formy pracy nad własnym PIT. Część z nich podejmuje decyzję o zleceniu wypełnienia dokumentu księgowym lub doradcom, część natomiast robi to osobiście. Podatnicy mając różna wiedzę w zakresie spraw podatkowo-księgowych, z założenia szukają najprostszej i najszybszej formy wypełnienia tego zobowiązania. Z pomocą przychodzi Internet. Trzeba jednak pamiętać, że PIT nie jest zwykłym dokumentem – a oficjalną deklaracją skierowaną do organu skarbowego, należy więc w odpowiedni sposób zadbać o jej prawidłowość i skrupulatność. Jak więc przesłać deklarację przez Internet i co do są e-deklaracje?

PIT przez Internet – czym jest i dlaczego warto go stosować

PIT przez Internet czy e-deklaracje 1

Tak zwane PIT’y przez Internet, to w uproszczeniu specjalne aplikacje, pozwalające wypełnić formularz podatkowy PIT w wersji elektronicznej na własnym komputerze. W zasadzie odpowiada on treścią i zawartością wersji tradycyjnej – papierowej. Z wyjątkami wynikającymi z charakteru tego dokumentu – np. nie we wszystkich PIT`ach elektronicznych wymagany jest podpis elektroniczny (w rozumieniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego – część z nich można wypełnić przy pomocy odpowiedniej weryfikacji tożsamości podatnika).

Ten rodzaj pracy został udostępniony podatnikom już kilka lat temu, w skutek tak zwanej reformy
e-administracji. Organy podatkowe dostosowały się w ten sposób do wymagań nowoczesności i technologii. Głównym celem ma być przede wszystkim wygodniejsza komunikacja z fiskusem, a także usprawnienie weryfikacji i przesyłu dokumentów oraz ograniczenie konieczności przechowywania i magazynowania dokumentów przez skarbówkę.

Do największych zalet rozwiązania zaliczane są:

  • Umożliwienie sprawniejszej pracy na komputerze
  • Darmowa i szybsza przesyłka przez Internet
  • Dostępność usługi 24h 7 dni w tygodniu.

E-deklaracje – odpowiednia forma zeznania

Należy pamiętać, że deklaracje podatkowe, pomimo możliwości ich elektronicznego wypełnienia, nadal pozostają jednym z najbardziej sformalizowanych dokumentów na rynku. Indywidualne zeznania podatkowe – pomimo przystępniejszej formy, są cały czas dokumentem przedstawiającym informacje finansowe do organu skarbowego. Nieodpowiednie skorzystanie z PIT przez Internet może prowadzić nawet do uznania, że deklaracja roczna nie została skutecznie złożona, a co za tym idzie powodować dla podatnika konsekwencje takie jak niezłożenie PIT. W tym miejscu uważać należy przede wszystkim na dostępne w Internecie formularze, które nie są e-deklaracjami. Nie każde wypełnienie elektronicznego dokumentu równe jest złożeniu deklaracji PIT przez Internet. Nieprawidłowe jest również przesyłanie deklaracji, jako załącznika do wiadomości e-mail. Aby prawidłowo dopełnić zobowiązań podatkowych należy wypełnić e-pity przez właściwą aplikację i przesłać przez odpowiednią bramkę Ministerstwa Finansów.

Podsumowanie

Podsumowując, administracja podatkowa szeroko zachęca do korzystania z systemu e-pity i przesyłania swoich deklaracji w formie elektronicznej, przez Internet. Zawsze jednak należy pamiętać, aby zrobić to w przewidzianej prawnie formie, za pomocą odpowiednich narzędzi. Nieprawidłowe wykorzystanie wzorów lub aplikacji może bowiem prowadzić do nieodpowiedniego przygotowania indywidualnego zeznania podatkowego, nie wypełnienia obowiązków prawnopodatkowych oraz negatywnych konsekwencji (w tym nawet karnoskarbowych).

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top