Pokolenie XD – cyfrowe dzieci Pokolenia X

Opublikowano: 11 stycznia 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Badanie młodzieży europejskiej  przeprowadzone na zlecenie Disney zidentyfikowało nowe pokolenie świadomych cyfrowo dzieci w wieku od 8 – 14 lat.  Dzieci te, które nie znają świata bez Internetu i są bardziej świadome własnej przyszłości oraz przyszłości naszej planety, nazwano „Pokoleniem XD” – cyfrowymi dziećmi Pokolenia X.

Raport przygotowany na zlecenie Disneya jest częścią trwających badań dla nowego kanału dziecięcego Disney XD. Badanie to przeprowadzone zostało na grupie ponad 3000 dzieci w wieku od 8 -14 lat, w sześciu krajach – Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Jego wyniki obalają wiele mitów o stosunku dzieci do Internetu, celebrytów oraz ich relacjach z rodzicami.

Zupełnie różne od wcześniejszych pokoleń, ze względu na cyfrowe wychowanie, Pokolenie XD – dzieci rodziców z Pokolenie X, urodzone między 1995 i 2001 rokiem – doświadczyło więcej odkryć technologicznych niż jakiekolwiek inne pokolenie, a do tego jako pierwsze nie zna życia bez cyfrowych rozrywek, telefonów komórkowych i mediów społecznościowych.

Victoria Hardy, Executive Director EMEA Research, Disney XD mówi: „Wchodzimy właśnie w nowe dziesięciolecie,  raport XD na nowo definiuje popularne wyobrażenie o dzisiejszej młodzieży i ukazuje ją jako pozytywne i koncentrujące się na społeczności pokolenie, które korzysta z dostępnych mu technologii aby pozytywnie wpłynąć na własne życie oraz otaczający je świat.”

Badania ukazują następujące trendy:
•    Pokolenie Cyfrowe – młodzi XD, obyci z technologią, korzystają z niej aby wzmocnić, a nie zastąpić kontakty osobiste
–     Kontakty osobiste nadal są najbardziej lubianą formą spotkań z przyjaciółmi (30%), przed SMSami (15%), czatowaniem (14%) i rozmową przez komórkę (8%)
– 95% czuje, że Internet i komputery są dla nich ważne
– 53% uważa, że Internet usprawnia ich życie pomagając im w pozaszkolnych kontaktach z przyjaciółmi
– 44% mówi, że Internet ułatwia im kontakt z przyjaciółmi
– Wśród najczęstszych zastosowań Internetu na drugim miejscu jest odrabianie pracy domowej (59%), zaraz po grach (74%)

•    Mali Przedsiębiorcy – pomimo kryzysu finansowego, który jest częściowo skutkiem kultury kredytowej Pokolenia X, mali XD wcześnie wyrabiają w sobie dobre przyzwyczajenie finansowe
– 70% oszczędza swoje kieszonkowe zamiast natychmiast je wydawać
– 64% młodych XD, gdy dorośnie wolałoby pracować na własny rachunek zamiast pracować dla kogoś

•    Dążenia Pokolenia – pomimo dominacji celebrytów w środowisku, w którym dorastali mali XD, mają oni silne poczucie wartości rodzinnych i bardziej cenią sobie rodzinne wakacji od zdobywania sławy
– Pierwszych pięć wskazywanych zawodów to: weterynarz, nauczyciel, piłkarz, lekarz i policjant
– W każdym z badanych krajów osobą najbardziej cenioną jest mama (43%), a na drugim miejscu plasuje się tata (30%)

•    Zielone Nastolatki – dla Pokolenia XD dbanie o środowisko naturalne jest bardzo ważne
– 97% młodych XD wierzy, że należy dbać o naszą planetę, a 74% regularnie recyclinguje

„Pokolenie XD to świadome cyfrowo dzieci słynnego Pokolenia X, które zasłynęło między innymi dzięki temu, że odrzucało karierę, wybierając przyjaciół i rodzinę. W Polsce tradycyjne rodzinne wartości ciągle są głównym punktem odniesienia dla wszystkich. Tu deklarowany szacunek dla rodziców i przywiązanie do rodziny nie dziwi. Na Zachodzie, gdzie sytuacja wygląda nieco inaczej, źródła tych familijnych sympatii XD można upatrywać właśnie wśród ideałów wyznawanych przez ich rodziców.„ – mówi Bartek Chaciński, dziennikarz Przekroju, autor serii „Słowników najmłodszej polszczyzny”.

Victoria Hardy z Disney XD dodaje: „Dzieci z Pokolenia XD doskonale rozumieją zagadnienia społeczno-ekonomiczne oraz głębokie wartości rodzinne i demonstrują wzory zachowań, które będą miały ogromny wpływ na ich przyszłość. Disney, jako światowy lider w rodzinnej rozrywce, dokłada wszelkich starań aby zrozumieć naszą widownię i stworzyć kontent , do którego będzie ona aspirować i który będzie dostępny wtedy i tam gdzie młody widz zechce po niego sięgnąć w dzisiejszym cyfrowym kosmosie.”

Disney XD jest kanałem dla chłopców w wieku od 6 -14 lat, który nie wyklucza dziewczynek. Na rynek polski wszedł we wrześniu 2009 roku. Kanał ten przedstawia mieszankę programów typu live action oraz programów animowanych.

www.disneyxd.pl

Hanna LaskowskaPokolenie XD – cyfrowe dzieci Pokolenia X

Podziel się!

O autorze

hania