Polacy nie wykorzystują wszystkich świadczeń z OC

Wymiana błotnika, naprawa bocznych drzwi, zderzaka, itp. – z taką wyceną szkód z polisy OC najczęściej możemy się spotkać. Tymczasem ubezpieczenie obejmuje znacznie więcej świadczeń, o których często Polacy nie wiedzą.

Jeśli w wypadku jesteś poszkodowanym, to sprawa jest prosta – wszystkie Twoje straty musi pokryć polisa OC sprawcy wypadku. Tyle że tych strat może być znacznie więcej niż ci się może wydawać. Świadczenia przysługują zarówno za uszkodzone mienie, jak również za szkody osobowe.

Polacy nie wykorzystują wszystkich świadczeń z OC 1

Poniżej wyjaśniamy, jak uzyskać najkorzystniejsze odszkodowanie z OC sprawcy.

Jak rozliczyć naprawę z polisy OC?

Po kolizji, przede wszystkim będziemy musieli naprawić swój samochód, czyli doprowadzić go co najmniej do stanu sprzed zdarzenia. Ubezpieczyciel sprawcy kolizji musi pokryć koszty związane z porysowaną karoserią, rozbitą lampą, wgniecioną maską, połamanym zderzakiem itd.

Tej naprawy możemy dokonać gotówkowo lub bezgotówkowo, a wybór należy do nas. Na ogół schemat wygląda tak: po zgłoszeniu szkody kontaktuje się z nami ubezpieczyciel i deklaruje sumę, którą może wypłacić. Możemy się na nią od razu zgodzić, ale możemy też negocjować, co na ogół jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli dojdziemy do porozumienia, wówczas ustalona kwota zostanie przelana na nasze konto i zrobimy z nią, co będziemy chcieli. Możemy naprawić samochód, ale możemy też uznać, że szkoda (np. zarysowanie) nie przeszkadza nam w użytkowaniu i wydać pieniądze na coś zupełnie innego.

Innym rozwiązaniem jest rozliczenie bezgotówkowe. Wówczas wybieramy warsztat, w którym nasz samochód ma być naprawiony, a później przychodzimy już tylko po naprawiony pojazd. Kwestie finansowe ubezpieczyciel załatwia już z warsztatem, nas rozliczenia w ogóle nie interesują.

Naprawa to nie koniec

Zreperowanie pojazdu nie zamyka jednak tematu rozliczeń. Jako poszkodowani możemy ubiegać się także o zwrot pieniędzy za holowanie naszego pojazdu (jeśli była taka potrzeba), wynajem samochodu zastępczego (musi być on jednak takiej samej lub gorszej klasy niż nasz), przegląd powypadkowy, a nawet rekompensatę za utratę wartości auta.

Czas na szkody osobowe

To wszystko  świadczenia za uszkodzone mienie, ale wachlarz jest równie szeroki, jeśli chodzi o szkody osobowe.

Polacy nie wykorzystują wszystkich świadczeń z OC 2

Z jakiego tytułu możemy zgłaszać się po odszkodowanie?

  • Zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji, lekarstw itp. W przypadku tych świadczeń możemy ubiegać się o wypłatę „z góry”, bo te pieniądze mogą być dla nas niezbędne do przywrócenia zdrowia;
  • zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia. Tu brane jest pod uwagę, ile poszkodowany mógłby zarobić, gdyby do wypadku nie doszło, a więc gdyby ofiara wypadku mogła normalnie wykonywać swoją pracę;
  • renta, która w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu ma pokryć koszty długotrwałego leczenia, rehabilitacji, a także opieki nad poszkodowanym w wypadku. Można ubiegać się także o tzw. rentę uzupełniającą, która stanowi wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem, a tych, jakie uzyskuje po wypadku;
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne. Tutaj roszczenia poszkodowanego mogą być bardzo różne. Jedni za złamanie nogi żądają kilkuset złotych, inni taką krzywdę wyceniają na grube tysiące. W tej sytuacji na pewno dojdzie do negocjacji z towarzystwem, a w razie braku porozumienia pozostanie rozstrzygnięcie sądowe;
  • jednorazowe świadczenie, które umożliwi zmianę zawodu w przypadku inwalidztwa;
  • odszkodowanie za zniszczone podczas wypadku przedmioty, np. telefon komórkowy, okulary, ubranie.

W przypadku ubiegania się o zwrot kosztów, które ponieśliśmy, warto gromadzić wszystkie paragony oraz inne dowody, które pozwolą na udowodnienie poniesionych strat z powodu wypadku. Należy również być przygotowanym na to, że będziemy musieli mocno argumentować fakt, że świadczenie za szkody osobowe nam się należy.

Ile maksymalnie można otrzymać?

Choć większość szkód wynikłych z wypadku samochodowego zamyka się w tysiącach złotych, to jednak zdarzają się przypadki, gdy te sumy są zdecydowanie wyższe. Staje się tak, gdy potrzebne jest długotrwałe leczenie i rehabilitacja, a w wyniku wypadku dochodzi do kalectwa.

Dlatego właśnie ustalono sumę gwarancyjną, czyli kwotę, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkody objęte ochroną ubezpieczeniową (tzw. górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela). W tym roku w Polsce suma gwarancyjna została podniesiona o 4,2 proc. i wynosi 5,21 mln euro.

Na jeden wypadek składa się 15 ubezpieczających

Często słychać narzekania, że składki OC w Polsce są bardzo wysokie. Niewiele osób zwraca jednak uwagę na to, ile pieniędzy co roku wypłacają ubezpieczyciele. Tymczasem według ostatnich raportów PIU i KNF (za 2017 rok) likwidacja szkody z OC kosztowała towarzystwa ubezpieczeniowe średnio 15 razy więcej niż średnia składka OC.

Ceny polis OC zależne są od wielu czynników. W szybki i łatwy sposób może je sprawdzić np. w porównywarce ubezpieczeniowej kalkulator-oc-ac.auto.pl. W 2017 r. średni koszt ubezpieczenia OC wyniósł 548 złotych, a na jedno zdarzenie ubezpieczyciele przeznaczali średnio 8,1 tys. złotych. To oznacza, że pieniądze wypłacane właśnie z tytułu uszkodzenia mienia oraz szkód osobowych to ok. 60 proc. rocznych kosztów ubezpieczycieli.

Możemy być pewni, że po każdej kolizji czy wypadku z naszej winy, składka ubezpieczeniowa zostanie nam podniesiona i będziemy musieli szukać najkorzystniejszej polisy. W jakim towarzystwie i za ile można ją kupić? Sprawdź w kalkulatorze OC kalkulator-oc-ac.auto.pl

PODSUMOWANIE:

1. Polacy często nie wykorzystują wszystkich świadczeń, które przysługują im z polisy OC.

2. Oprócz naprawy samochodu, poszkodowanemu należy się zwrot kosztów m.in. za holowanie pojazdu, wypożyczenie auta zastępczego, czy przegląd powypadkowy.

3. Z polisy OC sprawcy wypadku można także dochodzić pokrycia tzw. szkód osobowych, czyli np. kosztów leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia itp.

4. Należy gromadzić wszystkie paragony i rachunki, które potwierdzają koszty związane z wypadkiem, a także jego późniejszymi skutkami. Będą dowodem podczas dochodzenia świadczeń.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top