Porównanie lokat bankowych pierwszym krokiem do znalezienia korzystnej oferty oszczędnościowej

Twój bank proponuje Ci „świetną” ofertę lokaty? Nim zdecydujesz się na powierzenie mu swoich oszczędności przynajmniej na kilka miesięcy, w pierwszej kolejności spróbuj rozeznać się na rynku lokat bankowych i sprawdzić, czy u konkurencji nie dostaniesz znacznie atrakcyjniejszej stawki. Spokojnie, nikt nie wymaga od Ciebie krążenia po oddziałach; dzisiaj wygodnie porównasz lokaty w sieci, bez wychodzenia z domu.

Porównanie lokat bankowych pierwszym krokiem do znalezienia korzystnej oferty oszczędnościowej 1

Oprocentowanie lokat po kolejnych obniżkach stóp procentowych zmienia się tak często, że już tylko najwytrwalsi mogą jeszcze jako tako połapać się w aktualnych stawkach. Tam, gdzie dosłownie dzień wcześniej mogłeś znaleźć najlepszą lokatę na rynku, dziś szkoda zaglądać i marnować swój czas.

Do tego dochodzą duże różnice w poziomie oprocentowania w ofercie tej samej instytucji. W niektórych bankach można natknąć się na przyzwoitą stawkę w wysokości 2% w skali roku na jednym depozycie i… 0,01% na drugim, przy czym okres trwania obu lokat czy minimalna wymagana kwota wcale nie muszą się od siebie specjalnie różnić. Jak to wytłumaczyć?

Korzystne lokaty dla wybrańców, czyli jak banki łowią nowych klientów

Sęk w tym, że obecnie nawet oprocentowanie stałe lokaty zależy od spełnienia szeregu dodatkowych warunków stawianych klientowi. Banki traktują atrakcyjne depozyty jako swego rodzaju wabik, mający przyciągnąć nowego lub majętnego klienta. W tym celu proponują znacznie lepsze stawki osobom, które nigdy nie miały do czynienia z daną instytucją, otworzą nowe konto lub wpłacą tzw. nowe środki, czyli kwotę, której nie deponowali dotychczas w konkretnym banku. Bywa, że na nowo otwarty rachunek osobisty należy zapewnić regularny wpływ (np. w wysokości 1000 zł) lub wyrazić zgody marketingowe i handlowe, dzięki czemu konsultanci będą mogli do Ciebie dzwonić i promować inne bankowe produkty…

Wreszcie, oferta ofercie nierówna. Są instytucje, które mają na tyle silną pozycję na rynku, że – ujmując rzecz oględnie – niespecjalnie zależy im na pozyskiwaniu oszczędności swoich klientów; w obecnej sytuacji wypłacanie wyższych odsetek po prostu im się nie opłaca. Są jednak i takie banki, które potrzebują dokapitalizowania, chcą umocnić się w swoim sektorze lub po prostu podebrać klientów swojej konkurencji. Strategie są różne, a w efekcie Ty musisz przedzierać się gąszcz informacji, aby wyłuskać dla siebie najatrakcyjniejszą propozycję oszczędnościową, z której nie wykluczą Cię żadne wyśrubowane kryteria.

Porównanie lokat bankowych – na co warto zwrócić uwagę?

O ile jeszcze porównanie między sobą dwóch-trzech depozytów jest wykonalne, to problemy mogą pojawić się, gdy propozycji jest więcej. Przy wybieraniu konkretnej oferty powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na poziom oprocentowania, ale także na:

  • minimalną i maksymalną kwotę, jaką możesz zdeponować. Jeśli bank wyznaczył górną granicę, to albo na depozycie nie ulokujesz nawet złotówki więcej, albo po przekroczeniu wskazanej kwoty poziom oprocentowania ulegnie znacznemu obniżeniu;
  • czas trwania lokaty;
  • konieczność (lub brak konieczności) posiadania konta osobistego;
  • warunki odnowienia depozytu;
  • sposób zakładania (tylko w oddziale, przez Internet, przez aplikację mobilną).

Przy dłuższych wariantach warto sprawdzić, kiedy następuje kapitalizacja odsetek i czy dotychczas wypracowane odsetki wypłacane są na Twój rachunek osobisty, czy też powiększają kapitał lokaty i tym samym dalej pracują na wyższy zysk. Jak więc widzisz, porównanie lokat bankowych z oferty różnych banków potrafi być zadaniem czasochłonnym i dość karkołomnym.

Porównywarka lokat bankowych pomoże Ci wybrać najlepsze oferty

W zestawianiu różnych propozycji ze sobą, nawet z wielu instytucji, przydatnym narzędziem jest porównywarka lokat bankowych. W specjalistycznych serwisach bez trudu znajdziesz podobne pomoce, ułatwiające podjęcie właściwej decyzji. Dla przykładu, porównywarka lokat na NajlepszeLokaty.pl wyświetla niemal wszystkie lokaty bankowe na polskim rynku według kryteriów, które sam dobierasz.

Przystępując do porównania ofert, zaznaczasz interesujące Cię opcje, począwszy od konkretnych banków, kwoty, przez brak konta osobistego, sposób zakładania depozytu, a kończąc na dodatkowych wymogach, w rodzaju wpłaty nowych środków. Korzystanie z porównywarki jest zupełnie darmowe i nie wiąże się z żadnymi formalnościami.

Na koniec należy wspomnieć o bardzo istotnej kwestii: pamiętaj, aby przy zestawianiu ze sobą depozytów z poszczególnych banków, wybierać tylko te instytucje, które objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Dzięki temu zyskujesz pewność, że w razie kłopotów banku odzyskasz swoje oszczędności do równowartości 100 tys. euro. W dobrych porównywarkach lokat znajdziesz tylko takie pewne, bezpieczne propozycje.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry