Powtarzalność oraz precyzja w produkcji, czyli cięcie laserem rur i profili

Cięcie laserem rur i profili znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle – każda rura i profil z metalu nadaje się bowiem do takiego rodzaju obróbki. Za pomocą precyzyjnego lasera udaje się przyciąć dany metal w formie rury lub profilu w taki sposób, by przybrał on dowolny kształt. Poza tym możliwe jest cięcie laserem rur oraz profili prostokątnych, o kwadratowym kształcie, okrągłych, czy owalnych. Po cięciu laserowym metal wciąż zachowuje swoją wysoką jakość, a jego krawędzie nie są nierówne. Jest wiele innych zalet, które sprawiają, że cięcie laserem rur i profili stalowych ma tak szerokie zastosowanie. Na czym polega ten rodzaj obróbki i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Powtarzalność oraz precyzja w produkcji, czyli cięcie laserem rur i profili 1

Czym jest cięcie laserem rur i profili stalowych?

Cięcie laserem rur i profili stalowych jest rodzajem obróbki metalu, której dokonuje się punktowo za pomocą wiązki lasera. Wokół punktu, w którym dokonuje się cięcie, wprowadza się gaz techniczny. Cięcie laserem rur i profili jest połączeniem trzech różnych procesów, czyli spalania, stapiania oraz sublimacji.

Jedną z zalet cięcia laserem rur i cięcia laserem profili jest to, że w tym procesie obróbce poddaje się już bardziej przerobione produkty, niż na przykład blachy. Dzięki temu po cięciu takich elementów dalsza obróbka najczęściej nie jest już konieczna.

Cięcie laserowe rur i profili – jakie materiały stosuje się do takiej obróbki i jakie urządzenia?

Cięcie laserowe rur i profili wykonuje się najczęściej na tych elementach, które są wykonane z metali kolorowych lub ze stali (konstrukcyjnej, galwanizowanej, cynkowanej, węglowej, czy nierdzewnej). Do takiego cięcia wykorzystuje się laser, który najlepiej poradzi sobie w zetknięciu z konkretnym materiałem. Można więc wyróżnić lasery CO2, a także lasery włóknowe.

Pierwszy rodzaj lasera znajduje zastosowanie podczas cięcia materiałów grubszych lub średnich – uzyskuje się wówczas wysoką jakość cięcia. Takich elementów nie trzeba już poddawać dalszemu procesowi wykańczania. Nie mają bowiem zadziorów, a nieestetyczne wyżłobienia pojawiają się sporadycznie. Laser włóknowy daje natomiast najlepszy efekt wtedy, gdy przycina się nim materiał o niedużej grubości. Wtedy można spodziewać się szybkiej obróbki wysokiej jakości, co przekłada się na ekonomiczne zużycie energii i w konsekwencji niższy koszt obróbki. Za pomocą lasera włóknowego można z powodzeniem ciąć stal nierdzewną, aluminium, a także mosiądz, miedź i wiele innych metali nieżelaznych oraz stopy.

Jakie są zalety cięcia laserowego rur i profili stalowych na etapie obróbki?

Cięcie laserem rur i profili stalowych jest “czyste”, ponieważ podczas obróbki automatycznie ze środka tych elementów usuwane są drobinki po cięciu. Gdy laser jest włączony, można od razu sprawdzić, czy nie ma żadnych błędów – czynność ta włącza się samoczynnie. Podobnie laser samodzielnie rejestruje, w jakim miejscu znajdują się szwy spawalnicze na rurach i profilach. Korzystając z nowoczesnych laserów, możliwy jest automatyczny załadunek materiału. Cały proces jest wyjątkowo ekonomiczny, szczególnie w zakresie zużycia materiału, a także transportu i generowania odpadów. Cięcie laserem profili i rur to także bardzo bezpieczny proces, który przebiega w niedługim czasie.

Cięcie laserem profili oraz rur daje gwarancję powtarzalności elementów

Powtarzalność elementów, które wytwarza się seryjnie jest kluczowa podczas obróbki metalu, dlatego też cięcie laserem rur i profili stalowych cieszy się tak dużym zaufaniem. Proces ten daje bowiem gwarancję, że każdy kolejny profil lub rura, którą przytnie się laserem, będzie mieć dokładnie taki sam kształt i niezmienione właściwości. Dzięki temu każdy taki element można bez trudu zastosować w projekcie modelu, w jakim miał się znaleźć. Zatem za pomocą lasera kreuje się dowolne formy ze wspomnianych wyżej materiałów i uzyskuje za każdym razem estetycznie wytworzoną rurę lub profil.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top