Poznań „zmobilizuje” mieszkańców – już w ten weekend!

Stworzenie aplikacji, która ułatwi poznaniakom angażowanie się w życie miasta – to wyzwanie stoi przed uczestnikami NeedApp Poznań. Na sprostanie mu mają tylko około trzydziestu godzin. Wydarzenie odbędzie się już w ten weekend, a jego efekty poznamy w niedzielę. Najlepszy projekt zostanie zrealizowany i już wkrótce udostępniony poznaniakom.  Organizatorami konkursu są ECDF mKlaster oraz Miasto Poznań.

Misją uczestników wydarzenia, ustanowioną przez Urząd Miasta Poznania, jest opracowanie aplikacji, która pomoże zmobilizować mieszkańców do aktywnego udziału w kształtowaniu obrazu ich okolicy. – Oddolne inicjatywy i aktywność społeczna są nie do przecenienia w procesie kształtowania obrazu miasta. Cieszymy się, że już wkrótce poznaniacy otrzymają nowoczesne rozwiązanie, które ułatwi im działania na rzecz dbania o własną okolicę. Wierzymy, że formuła NeedAppa pozwoli na stworzenie wielu ciekawych projektów, a uczestnicy wydarzenia wykażą się kreatywnością i zaangażowaniem  – mówi Agnieszka Pachciarz – Zastępca Prezydenta Poznania.

NAP logoNeedApp Poznań odbędzie się w dniach 20-21 czerwca w budynku Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. To już trzecia odsłona wydarzenia, którego inicjatorem jest ECDF mKlaster – lokalna instytucja otoczenia biznesu dążącą do wzmocnienia pozycji wielkopolskich firm na rynku, rozwoju technologii mobilnych i pobudzania innowacyjności w regionie. – NeedApp Poznań to wyjątkowa edycja naszego wydarzenia. Przede wszystkim ze względu na zadanie, którym jest stworzenie aplikacji o charakterze społecznym. Cieszymy się, że nasze wydarzenie może wspomóc takie działania i że  jego efekt przysłuży się do realizacji celów publicznych. Warto podkreślić, że zwycięskie rozwiązanie zostanie udostępnione w na zasadach open source, dzięki czemu kod będzie mógł być stale rozwijany przez innych programistów. – mówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster. Na czym polega NeedApp?

Potrzeby w centrum zainteresowania

Wydarzenie oparte jest na autorskiej formule stworzonej przez ECDF mKlaster, która łączy w sobie dwie nowatorskie metody pozwalające na szybkie i efektowne opracowanie rozwiązań odpowiadających na wybrane zagadnienie. Pierwsza z nich to warsztaty, na których powstają pomysły na aplikacje. Prowadzone są metodą design thinking, którą stosuje już większość globalnych marek takich jak Apple, SAP czy Google. Stworzona na Uniwersytecie Stanford idea sięga do narzędzi charakterystycznych dla branży wzorniczej pomagając w tworzeniu rozwiązań najlepiej odpowiadających na potrzeby odbiorców. Rekrutacja na warsztaty była otwarta, do organizatorów dotarły dziesiątki zgłoszeń od osób, którym bliskie są sprawy Poznania. Liczba miejsc była jednak ograniczona dlatego konieczna była selekcja. Kierowano się przy tym koniecznością zapewnienia zróżnicowania uczestników. Ostatecznie wybrano 25 osób wśród których są uczniowie gimnazjum, studenci, kadra naukowa, urzędnicy, projektanci, działacze społeczni, pracownicy firm technologicznych, produkcyjnych i wielu innych. To oni przez siedem godzin intensywnej pracy grupowej będą tworzyli koncepcje na rozwiązania dla mieszkańców. Każdy z pięciu zespołów będzie przy tym skupiał się na innym odbiorcy, którego charakterystyka powstała w wyniku wcześniej przeprowadzanych wywiadów. Będą to reprezentanci różnych grup wiekowych i środowiskowych, w tym również osoby, które narażone są na wykluczenie społeczne.

Będzie maraton, ale…bez biegania!

Pomysły powstałe na warsztatach będą stanowiły inspirację dla uczestników drugiego etapu wydarzenia – hackathonu, czyli maratonu kodowania. W NeedAppie przyjmuje on postać konkursu dla firm programistycznych, w którym do wygrania jest zlecenie na realizację swojego projektu. Zespoły mają tylko 24 godziny na stworzenie prototypów aplikacji. Po całej dobie programowania zaprezentują swoje prototypy przed jury. Komisja będzie zwracała szczególną uwagę na nowatorskość i użyteczność rozwiązania, a także wpływ, jaki będzie miała na jego odbiorcę. Dodatkowo punktowane będzie wykorzystanie w nim miejskiego API, czyli treści i danych publicznych gromadzonych i udostępnianych za pośrednictwem stron internetowych Biuletynu Informacji Publicznej i Urzędu Miasta Poznania. Zwycięski projekt zostanie wdrożony i oddany do użytku poznaniakom już w około 2 miesiące po wydarzeniu.

Wydarzenie wspiera Sponsor główny – międzynarodowa firma Wikia z oddziałem w Poznaniu prowadząca największą na świecie internetową platformę zawierającą treści o grach, rozrywce, kulturze i stylu. Nietypowy sposób budowania serwisu, oparty na modelu Media Wiki umożliwia tworzenie i edytowanie stron poświęconych wybranym tematom wielu osobom jednocześnie. Cała platforma rejestruje miesięcznie wejścia ok 140 milionów unikalnych użytkowników.

 

Organizator: ECDF mKlaster

Współorganizator: Urząd Miasta Poznania

Partnerzy: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznianiu, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości Poznań, dobocom, Design Thinking Poznań

Sponsorzy: Wikia

Więcej informacji o NeedApp Poznań na stronie: www.needapp.pl/poznan

Pełne oznakowanie unijne

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top