Pożyczka online: warunki uzyskania i konieczne dokumenty

Uzyskanie kredytu bankowego jest w porównaniu do pożyczki online na ogół trochę bardziej skomplikowane, choć banki przystępują czasem także do walki o klienta firm pożyczkowych. Trudno jednak bankom stosować procedury prostsze od tych, które mają firmy oferujące pożyczki przez Internet. Na co musisz się przygotować w przypadku większości wniosków o pożyczkę online?

Pożyczka online: warunki uzyskania i konieczne dokumenty 1

Choć procedury w przypadku gdy wnioskujemy o pożyczki online są proste, to nie łudźmy się, że dostaniemy pieniądze „na telefon”. Przeciwnie – jeśli ktoś niczego od nas nie wymaga powinniśmy wzmóc czujność. Koszty szybkiej pożyczki online w sporym stopniu są wyznaczane przez stosunkowo wysokie ryzyko dla pożyczkodawcy, wynikające z uproszczonych procedur sprawdzania klienta. Gdyby ktoś nie chciał od nas żadnych danych – oznaczałoby to, że jego pożyczka musiałaby być ekstremalnie droga.

A zatem: procedura powinna być jasna i prosta, ale obie strony muszą dysponować pewną minimalną wiedzą. Porównajmy typowe wymagania banku i firmy pożyczkowej. Piszemy „typowe”, ponieważ od tego schematu bywają czasem odstępstwa: czasem bank wymaga mniejszej ilości informacji lub przeciwnie: dodatkowych danych. Czasem firma pożyczkowa prosi nas o dodatkowe udokumentowanie sytuacji materialnej. W takim przypadku, czasem wiąże się to z lepszymi warunkami pożyczki.

Dokumenty wymagane do pożyczki online

Podstawą do uzyskania pożyczek online jest zawsze nasz dowód osobisty oraz numer pesel. To pozwala firmie pożyczkowej (jeśli wyrazimy na to zgodę) na sprawdzenie naszej historii kredytowej w wybranych wywiadowniach gospodarczych. Może to być popularny BIK (Biuro Informacji Kredytowej) ale także BIG InfoMonitor, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, CRIF albo KRD (Krajowy Rejestr Długów). Jeśli w wybranej przez pożyczkodawcę wywiadowni gospodarczej nie ma negatywnych wpisów na nasz temat, zapewne dostaniemy pożyczkę. Nie można przesądzać oczywiście sprawy, bo każdy przypadek jest inny i czasem firma pożyczkowa może negatywnie rozpatrzyć nasz wniosek w wyniku stosowania własnych, specyficznych kryteriów. Czasem wniosek jest odrzucony ze względu na zbyt wysoką wnioskowaną kwotę pożyczki online – ale wtedy na ogół firma pożyczkowa zaproponuje nam po prostu niższą sumę pieniędzy.

Zaświadczenie z US lub ZUS do pożyczki online

W niektórych przypadkach firma pożyczkowa, do której wniosek złoży osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, może zażądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami lub składkami na ubezpieczenie społeczne albo zdrowotne. Mały przedsiębiorca który nie reguluje terminowo podatku lub składek ZUS może otrzymać odmowę przyznania pożyczki przez Internet.

Każdy, kto składa wniosek dotyczący pożyczki online musi posiadać konto bankowe i potwierdzić jego własność. Nie jest to co prawda dokument, ale wymagana czynność. Potwierdzenie konta odbywa się na polskim rynku pożyczek pozabankowych na ogół na dwa sposoby. Najpopularniejszym i stosunkowo prostym jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta bankowego, które jest założone na dane, które podajemy we wniosku pożyczkowym. Jeśli dane te są zgodne, firma uznaje, że to właściciel tego konta składa wniosek po pożyczkę i dokona wypłaty na wskazany rachunek.

Pożyczka online: warunki uzyskania i konieczne dokumenty 2

Drugim sposobem potwierdzenia rachunku jest zastosowanie usługi Instantor lub Kontomatic. Wymaga to pewnego rodzaju udzielenia dostępu operatorowi pożyczkowemu do naszego konta bankowego. Dla osób niewtajemniczonych może się to wydać mało bezpieczne, ale cała operacja jest obwarowana wieloma zabezpieczeniami i praktycznie nie niesie ze sobą obecnie ryzyka dla właściciela konta. W porównaniu z przelewem weryfikacyjnym, na pewno jest to metoda szybsza, pozwalająca prędzej rozpatrzyć wniosek pożyczkowy.

Dokumenty do kredytu w banku

Banki wymagają trochę więcej dokumentów, choć część tych instytucji znacznie uprościła w ostatnich latach procedury udzielania kredytów gotówkowych. Ułatwienia dotyczą zwłaszcza posiadaczy kont, którzy wnioskują o pożyczkę lub kredyt w macierzystym banku. Lista wymaganych dokumentów zależy oczywiście od banku, ale najczęstsze wymagania to:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o źródle uzyskiwania dochodu (umowa o pracę, renta, emerytura itp.),
  • wyciąg z rachunku na które wpływają regularne dochody,
  • PIT za poprzedni rok,

Gdy wnioskodawcą jest osoba prowadząca działalność gospodarcza, sprawa się na ogół trochę bardziej komplikuje – trzeba udowodnić, że osiągamy zyski. Potrzebne więc są często wyciągi z księgowości.

Pożyczka online u operatorów pozabankowych to produkt na ogół dostępny bez uciążliwych formalności, choć oczywiście także droższy niż kredyt bankowy. Atutem pożyczek online jest jednak przede wszystkim dostępność i szybkość wypłaty, a nie konkurowanie z kredytami bankowymi w zakresie kosztów. Często jednak możemy trafić na promocje (np. pierwsza pożyczka za darmo), których próżno szukać w bankach. Pożyczka pozabankowa i kredyt z banku mają inne zalet i inne wady – wykorzystywać je należy odpowiednio do naszych potrzeb.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top