Problemy z parkowaniem w Warszawie

Największe polskie miasto, ogromna, nowoczesna metropolia z 1,77 mln mieszkańców – miasto stołeczne Warszawa bez wątpienia jest „naj” w wielu kategoriach. Jednocześnie jednak taka populacja mieszkańców Warszawy w połączeniu z liczbą codziennie przyjeżdżających tu turystów czy biznesmenów i innych osób powoduje, że parkowanie samochodu w centrum Warszawy, a także w wielu popularnych dzielnicach staje się prawdziwym koszmarem.

Problemy z parkowaniem w Warszawie 1

Ogromna liczba aut

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca 2018 roku w Warszawie jest zarejestrowanych ponad 1,2 mln samochodów. Nie jest możliwe, żeby wszystkie mogły się pomieścić na miejskich parkingach w Śródmieściu. W strefie płatnego parkowania jest około 30 tys. miejsc postojowych. Każdy mieszkaniec stolicy może wykupić sobie abonament na parkowanie w płatnej strefie, ale problem w tym, że już teraz abonamentów dla mieszkańców jest więcej niż miejsc postojowych. W efekcie miejsce parkingowe znajdą naprawdę nieliczni i to tylko wtedy, gdy bladym świtem udadzą się do Warszawy i zaczną szukać wolnego miejsca na zaparkowanie samochodu.

Prawdziwą plagą w wielu miejscach w centrum stolicy jest nielegalne parkowanie. Samochody stoją dosłownie wszędzie, na chodnikach, drogach rowerowych, trawnikach i na każdym innym skrawku wolnego miejsca, jakie się znajdzie. Wzrasta sukcesywnie liczba zgłoszeń do Straży Miejskiej dotyczących nielegalnego parkowania. Jednak kierowcy sami tłumaczą się tym, że po prostu nie mają gdzie stawać.

Jak znaleźć miejsce w Warszawie?

Od lat mówi się o konieczności zwiększenia liczby miejsc parkingowych w Warszawie i zmiany polityki zarządzania nimi. Pojawiają się głosy o konieczności unowocześnienia systemu parkingowego i zainstalowaniu w nim czujników pokazujących wolne miejsca w okolicy. Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu europejskich miastach.

Należy też w miarę możliwości rozbudowywać istniejące parkingi. Na warszawiaków i przyjezdnych gości czeka na przykład parking Krucza który zapewnia 120 miejsc parkingowych. Śródmieście Warszawa jest jednym z najtrudniejszych miejsc do parkowania, a taki parking może to zmienić na korzyść kierowców.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry