Proces zakupu nieruchomości w Dominikanie dla obcokrajowców

Chcesz ulokować swoje oszczędności w bezpieczny sposób, pozwalając im na siebie zarabiać? A możesz szukasz dla siebie miejsca, w którym możesz odetchnąć w okresie urlopowym lub spędzić w nim spokojnie lata na emeryturze? Ciekawym rozwiązaniem może okazać się dla Ciebie zakup apartamentu na Dominikanie – podpowiadamy, co należy mieć na uwadze, kupując nieruchomość na Dominikanie.

Proces zakupu nieruchomości w Dominikanie dla obcokrajowców 1

Apartamenty na Dominikanie – aspekty prawne

Przed dokonaniem zakupu nieruchomości na Dominikanie wymagane jest podpisanie przedwstępnej umowy, w której zostaną określone warunki transakcji. Warto również mieć na uwadze sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości – w tym celu dobrze jest skorzystać z pomocy lokalnego prawnika, który upewni się, czy nieruchomość nie jest obciążona jakimiś ograniczeniami, np. hipoteką.

Po uzgodnieniu warunków umowy musi ona zostać podpisana w obecności lokalnego notariusza. Zakupiona nieruchomość musi zostać zarejestrowana w Registro de Titulos, czyli urzędzie odpowiedzialnym za przechowywania i zarządzanie dokumentami dotyczącymi nieruchomości.

Jak zapłacić za nieruchomość na Dominikanie?

Najczęstszą formą płatności za nieruchomości na Dominikanie jest przelew bankowy. Transakcje można finalizować także za pomocą czeku menedżerskiego, choć jest to zdecydowanie rzadziej wykorzystywana metoda płatności. Możliwa jest także płatność gotówką, choć należy pamiętać, że transakcja może wówczas wiązać się z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi m.in. dokumentacji czy weryfikacji legalności środków, stąd nie jest to preferowany sposób płatności.

Legalność pochodzenia środków – czy jest weryfikowana?

Dominikana stosuje międzynarodowe standardy w zakresie zapobiegania prania brudnych pieniędzy, dlatego banki lub inne instytucje finansowe mogą ubiegać się o potwierdzenie legalności pochodzenia środków. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku podejrzanych transakcji.

Kupno apartamentu na Dominikanie a kwestie podatkowe

Kupując nieruchomość na Dominikanie warto korzystać z usług miejscowego biura rachunkowego, które dobrze zna obowiązujące w tym kraju przepisy podatkowe. Przed podjęciem decyzji o zakupie apartamentu na Dominikanie warto widzieć przede wszystkim o konieczności odprowadzenia:

  • podatku od transakcji – jego wysokość zwykle wynosi 3% wartości nieruchomości;
  • podatku od nieruchomości – roczny podatek obowiązujący właścicieli nieruchomości;
  • podatku dochodowego – w przypadku przeznaczenia apartamentu na wynajem.

Warto wspomnieć, że rząd Dominikany przewiduje pewne zachęty dla obcokrajowców, które uproszczają procedury podatkowe przy zakupie nieruchomości.

Zobacz też: Jak bezproblemowo wynająć apartament na Dominikanie

Czy warto korzystać z usług pośredników w zakupie nieruchomości na Dominikanie?

Usługi pośredników w zakupie apartamentów na Dominikanie są jak najbardziej warte rozważenia. Pośrednictwo zakupu nieruchomości może okazać się bardzo pomocne w wielu kwestiach, np. wyszukiwaniu odpowiednich nieruchomości, negocjacjach cenowych, sprawdzeniu niezbędnych dokumentów czy koordynowaniu transakcji. Pośrednik rozwiąże również ewentualny problem bariery językowej.

Grafika: freepik.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top