Projekt magazynu: analiza potrzeb i realizacja wytycznych

Stworzenie projektu budowlanego zawsze powinno opierać się na dwóch elementach: poznania aktualnych potrzeb właściciela budynku oraz realizacja jego szczegółowych wytycznych dotyczących projektu. W praktyce oznacza to, że zanim architekt usiądzie nad planem i zakreśli pierwszą linię, musi najpierw przeprowadzić dokładny wywiad z klientem i zorientować się, do jakich celów będzie wykorzystywany dany budynek. W przypadku projektowania magazynów wywiad ten jest znacznie skrócony, ale i tak projektant musi starannie przyłożyć się do zadania, aby stworzyć jak najlepszy projekt.

Przeznaczenie magazynu

Projekt magazynu: analiza potrzeb i realizacja wytycznych 1Analiza potrzeb rozpoczyna się od ustalenia przeznaczenia magazynu: czy będzie używany do składowania i przechowywania materiałów stałych czy w formie ciekłej, wymagających specjalnych warunków cieplnych lub odpornych na wysokie albo niskie temperatury; czy przechowywanie wiąże się z dodatkowymi zabezpieczeniami przeciwpożarowymi lub chemicznymi itp. Architekt uzbrojony w taką wiedzę będzie mógł rozplanować wygląd magazynu, drogi ewakuacyjne, zabezpieczenia w postaci grubszych ścian lub izolacji cieplnej oraz dobrać odpowiedni surowiec i materiał do budowy.

Cechy ogólne

Dopiero po wstępnym planie można przystąpić do szczegółowego projektowania magazynu. Na tym etapie dochodzi do ustalenia takich elementów jak układ hali magazynowej, jej wymiary na czele z wysokością (dopasowaną do regałów magazynowych) oraz zaprojektowanie dróg dla wózków widłowych czy powierzchni biurowej. Jeśli jest taka możliwość, projektant powinien również zadbać o to, aby wyznaczyć teren na parking lub plac wyładowczy, na którym będą mogły zatrzymywać się samochody dostawcze. Niezbędne jest wyznaczenie obszaru na składowanie odpadów – musi być on odpowiednio zabezpieczony, aby nie dochodziło do skażeń ekologicznych i zanieczyszczenia okolicznego środowiska. Wewnątrz magazynu planuje się dodatkowo sieci elektryczne i grzewcze, oświetlenie, systemy przeciwpożarowe oraz drogi ewakuacyjne.

Lokalizacja i dojazd

Architekci projektujący magazyny nie mogą również zapominać o tym, że sam budynek nie będzie funkcjonował bez odpowiedniej infrastruktury. Koniecznie należy więc zaprojektować także drogę dojazdową, która łączyć będzie magazyn z głównymi arteriami miejskimi lub podmiejskimi. Także ustalenie samej lokalizacji hali powinno zależeć w dużej mierze od architekta działającego we współpracy z przedsiębiorcą. Umiejscowienie magazynu w mieście lub poza nim ma bowiem swoje plusy i minusy, w tym przede wszystkim dostęp do pracowników, drogi dojazdowe czy bliskość ośrodków komunikacyjnych i przewozowych (poczta, firmy kurierskie) umożliwiających wysyłkę towarów.

Sprawdź http://depenbrock.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top