Nasza prywatność a zabezpieczenie danych

Obecnie zaciera się granica pomiędzy życiem realnym a online. Wpływ na zmianę naszego stylu życia ma przede wszystkim rozwój nowych technologii.

142254386304583300Urządzenia, które towarzyszą nam każdego dnia, są niczym nadajnik śledzący nasz każdy ruch. Wystarczy wejść na jeden z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych, aby wiedzieć, gdzie obecnie przebywa nasz znajomy, w jakiej restauracji jadł lunch i co zamierza robić za kilka tygodni. Tak naprawdę w dużej części, my użytkownicy jesteśmy sobie winni takiej sytuacji. Świadomie czy też nie, bardzo łatwo „sprzedajemy” swoją prywatność w sieci. Zapominając o zachowaniu większej czujności i kontroli nad tym jakimi informacjami i z kim dzielimy się na nasz temat.

Myślę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że jesteśmy śledzeni przez firmy, na których stronach zaznaczyliśmy swoją obecność. Mało kto z nas pamięta o czyszczeniu zasobów swojego komputera i usuwaniu na przykład tzw. plików cookies, a warto o tym pamiętać. Dzięki tym bowiem plikom firmy dowiadują się jakich produktów szukamy w internecie, czym się interesujemy, itp. Oczywiście wszystko po to, aby poznać nas lepiej i „atakować” swoimi ofertami. Dlatego nie powinien dziwić nas fakt, że dostajemy maile dopasowane do nas czy pojawiają się reklamy produktów, które niedawno oglądaliśmy.

Internet ma o nas tyle informacji, ile ich sami udostępnimy lub nasi znajomi. I zależy to przede wszystkim od nas, choć nie zawsze. Jednak z drugiej strony powinniśmy pamiętać o prawidłowym zabezpieczaniu informacji i danych, które nie powinny dostać się do sieci. Szczególnie muszą to mieć na uwadze firmy, placówki medyczne i inne przedsiębiorstwa, które dysponują danymi osób trzecich – swoich klientów.

My jako osoby prywatne powinniśmy pamiętać przede wszystkim o uaktualnianiu programów antywirusowych i zmianie hasła dostępów do naszych kont.

Instytucje publiczne i prywatne powinny pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, aby zwiększyć bezpieczeństwo posiadanych informacji. Warto rozważyć wdrożenie systemu ISO 27001, czyli systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. ISO 27001 pozwoli „wyłapać” wszelkie niedoskonałości systemu informatycznego, a także zabezpieczyć poufne dane przed wydostaniem się na zewnątrz.

bureauveritas.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top